שר המשפטים נאמן דן בהצעה להגדיר את פעילי הימין הקיצוני כארגון טרור

בדיון, בשיתוף השר לביטחון פנים, גובשו המלצות להחמרת פעולות האכיפה נגד הפעילים. השר ברק: יש לבחון משפטית אם ניתן להכריז עליהם כעל ארגון טרור

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

שר המשפטים, יעקב נאמן, והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' גיבשו היום רשימת הצעות להחמרת פעולות האכיפה בעקבות מעשי האלימות של פעילי הימין הקיצוני, והן יועברו בשעות הקרובות אל ראש הממשלה. בהתייעצויות השתתפו אנשי משרד המשפטים ונציגי המשטרה, צה"ל, המודיעין והפרקליטות. נאמן התייחס בדיון בין השאר להצעה שהועלתה אתמול בישיבה המיוחדת שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיה יוכרו פעילי הימין הקיצוני כארגון טרור – דבר שיאפשר לנקוט נגדם בפעולות מניעה מיידיות בתחום המעצרים.

אפשרויות והצעות נוספות שעלו הן שימוש באמצעים מנהליים, הגברת שיתוף הפעולה בין גורמי אכיפת החוק ושימוש באמצעים טכנולוגיים. בפתח הדיון אמר השר אהרונוביץ': "חובה להחליט על שורת אמצעים מהירים וחדים ע"מ לטפל במהירות בתופעה המסוכנת, אשר בה קבוצה קטנה פוגעת בכולנו".

גם שר הביטחון אהוד ברק התייחס לנושא בראיון לגלי צה"ל ואמר כי יש לבדוק מבחינה משפטית האם ניתן להכריז על פעילי הימין הקיצוני כעל ארגון טרור. "מבחינה התנהגותית, אין ספק שזו התנהגות של טרור. הצורך לבחון את זה מבחינת משפטית נובע מעניין של ניסוחים: האם זה ארגון, האם זה אוסף של יחידים, איך ניתן להגדיר אותם במשותף". לדבריו, "צריך לפעול ובמהירות, כדי לא להשאיר ספקות לא להם ולא לקהילה הנורמטיבית ביהודה ושומרון, שהיא רוב רובה של האוכלוסייה".

כתובות על המסגד בירושלים, הבוקרצילום: סלמן אמיל

ההצעה של נאמן זכתה לביקורת חמורה דווקא מארגון בצלם שמסר כי "מדובר באמצעי פסול להתמודדות עם תופעת האלימות של אזרחים ישראלים בשטחים, שיש לטפל בה במישור הפלילי".

"האלימות כלפי הצבא שלה היינו עדים בימים האחרונים היא תוצר של מדיניות ארוכת שנים של הימנעות מאכיפת החוק על מתנחלים ואזרחים ישראלים הפוגעים בפלסטינים וברכושם בשטחים. לפני שנוקטים בצעדים דרקוניים, מוטב שהחיילים בשטח ימנעו התקפות בזמן אמת, יעכבו את האחראים להן וימסרו עדויות במשטרה, ושחוקרי משטרת ש"י יבצעו פעולות חקירה בסיסיות לגבי תלונות שמגישים פלסטינים. על גורמי אכיפת החוק לחקור, לאסוף ראיות ולהעמיד לדין חשודים בביצוע בפגיעה בפלסטינים וברכושם, ובכלל זה הצתות מסגדים ופעולות אחרות שזכו לכינוי המכובס "תג מחיר", תוך שמירה על זכותם של החשודים להליך הוגן".

הבוקר דווח ב"הארץ" כי הצוות המשטרתי שהוקם במטרה להתמודד עם פשעי השנאה והאלימות מצד פעילי הימין מתקשה לספק תוצאות. הכשל העיקרי, על פי הפרסום, הוא בדיבוב נערי הגבעות ששומרים על זכות השתיקה.

גם הלילה נרשמו אירועים חריגים לאחר שאלמונים הציתו והשחיתו מסגד היסטורי בחרוב שטראוס בירושלים. ככל הנראה, למבנה לא נגרם נזק רב, בעיקר מעשן ופיח. על קירות המסגד ועל מסגד סמוך רוססו כתובות נאצה כגון "מוחמד חזיר" וכן "תג מחיר". עיריית ירושלים סגרה את הכניסה למסגד, והמשטרה והשב"כ פתחו בחקירת האירוע.

אתמול (שלישי) חדרו עשרות פעילי ימין לבסיס החטיבה המרחבית אפרים, סמוך לקלקיליה, השחיתו כלי רכב צבאיים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים על מפקד החטיבה, אל"מ רן כהנא וסגנו, שדלת הג'יפ בהם נסעו נפתחה בכוח. סגן מפקד החטיבה נפצע קל לאחר שאחת האבנים פגעה בראשו. כוחות משטרה וצבא הדפו את המתפרעים, אך איש מהם לא נעצר. במקביל להתפרעות האלימה בבסיס, פעילי ימין ביצעו חסימות על כביש 55 ויידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטינים חולפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ