חיזבאללה סוחר בקוקאין ומלבין כספים כדי להילחם בישראל

ראיות חדשות מאששות טענות שהארגון מגלגל מאות מיליונים עם קרטלי סמים במקסיקו וקולומביה כדי להשלים המימון שאבד מסוריה ומאיראן

ג'ו בקר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ו בקר, ניו יורק טיימס

בפברואר שעבר האשים ממשל אובמה בנק לבנוני בהלבנת כספים עבור רשת בינלאומית לסחר בקוקאין שלה קשרים עם חיזבאללה. לקראת מכירתו לכאורה של הבנק הוצגו ספרי החשבונות שלו וחשפו את סוד השיטות בהן עושה חיזבאללה שימוש כדי לממן את פעולותיו. הספרים מהווים הוכחה למנגנון הלבנת כספים עולמי, ולהעברתם, בסיוע הבנק, של סכומי עתק מחיזבאללה למערכת הפיננסית החוקית בסיוע הבנק, על אף הסנקציות שנועדו לחנוק אותו.

החקירה שהובילה את ארה"ב לבנק לבנון-קנדה, מאפשרת להבין את מקורותיהם האפלים של כספי חיזבאללה. אף שהסוכנויות לאכיפת החוק בעולם האמינו שחיזבאללה מקבל תרומות מתומכים הקשורים בדרך כלשהי לסחר בסמים או מארגוני פשע, הרי ששירותי הביון של מספר מדינות מצביעים כיום בבירור על מעורבות ישירה של בכירי חיזבאללה בסחר בקוקאין. סוכן שהיה מעורב בחקירה, השווה את חיזבאללה למאפיה. "הם פועלים כבני גאמבינו על סטרואידים", אמר.

שלשום הוגש בבית משפט פדרלי בווירג'יניה כתב אישום נגד מעורב בפרשת בנק לבנון-קנדה לפיו הוא עסק בהברחת סמים והלבין כספים לא רק עבור הקרטל הקולומביאני, אלא גם עבור כנופיית הרוצחים המקסיקאית לוס סֶטאס.

מסלול הכסף. לחצו להגדלה

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

הגילויים בעניין חיזבאללה והבנק משקפים את השינוי בדינמיקה הפוליטית והצבאית בלבנון ובמזרח התיכון. מומחי מודיעין אמריקאים סבורים שבמשך שנים קיבל חיזבאללה כ-200 מיליון דולר בשנה מאיראן, וסיוע נוסף מסוריה. אולם תמיכה זו הצטמקה עקב העיצומים שהוטלו על איראן ועקב המהומות בסוריה.

במקביל, צרכי חיזבאללה צמחו נוכח הלגיטימיות שרכש הארגון בנסיונותיו להשתקם לאחר מלחמת 2006 ולהרחיב את פעילותו הפוליטית והחברתית. התוצאה, לדעת מומחים, היתה הסתמכות רבה יותר על ארגוני פשע, רשת הברחת הקוקאין הדרום אמריקאית ומנגנון העברת כספיו ברחבי העולם.

"יכולותיהם של ארגונים כחיזבאללה להתברג למערכות המימון של ארגוני הפשע הוא האתגר שנוצר אחרי ה 11 בספטמבר", אמר דרק מאלץ מהסוכנות למלחמה בסמים, שפיקח על חקירת בנק לבנון-קנדה.

גורמים רשמיים סירבו לחשוף את הראיות שבידיהם. אולם היקף רשת הלבנת הכספים ופעולות חיזבאללה בבנק התגלו בחודשים האחרונים, כאשר נכסים "כשרים" של הבנק הוצאו למכירה לשותף בביירות של הבנק הצרפתי סוסייטה ז'נרל.

ברור שהלבנת כספים אינה פעולה שקל לזהות, אולם מבקרים שבדקו את ספרי הבנק כילו כ-200 חשבונות שנראו חשודים בשל קשריהם לחיזבאללה וסימנים קלאסיים של פעולות הלבנה.

מאות מיליוני דולרים עברו בחשבונות שהיו בעיקר בבעלות אנשי עסקים שיעים בעלי קשרים במדינות מערב אפריקניות שרובן תומכות חיזבאללה. החברות המוזכרות שימשו את חיזבאללה להעברת כספים לקרנות מפוקפקות, בשם הארגון או בשם אחרים.

השיטה איפשרה לחיזבאללה לא רק להסתיר את מקורות עושרו, אלא גם את מעורבותו במגוון עסקים, בהם רכישה, תמורת 240 מיליון דולר, של כ-4,000 דונם קרקע באזור השוף. המוכר היה יהלומן נוצרי, רוברט מועאווד. הקונה, לפחות על פי הניירת, היה יהלומן שיעי, נאזם סעיד אחמד.

העיסקה תאמה דפוס מסוים ומעורר מחלוקת בלבנון, שלפיו ישויות הקשורות לחיזבאללה רכשו קרקעות בעלות ערך אסטרטגי-צבאי בעיקר באזורים נוצריים, במטרה לחזק את אחיזתו הגיאופוליטית של הארגון.

בריאיון שנערך בביתו בטייבה, שליד רמאללה, הכחיש האסטרטג הפוליטי של חיזבאללה וחבר הפרלמנט הלבנוני עלי פאייד את השמועה ולפיה עמד הארגון מאחורי הרכישה בשוף או רכישות אחרות. הוא ביטל את ההאשמות לכאורה שהשמיעו האמריקאים על ההברחות סמים והגדיר אותן "תעמולה". לדבריו, "אין לנו קשר עם בנק לבנון-קנדה".
הוא הוסיף כי ארה"ב תובעת אנשי עסקים שיעים חפים מפשע במטרה "להעניש אותנו כיוון שניצחנו במלחמה עם ישראל".

אין ספק שלארה"ב יש סיבות למכביר לפגוע בחיזבאללה, ארגון שמוכר כשליח החמוש של
איראן, והגוף שמסכן את הנכסים האמריקאיים במזרח התיכון. חיזבאללה, שנוסד לפני כשלושה עשורים, לא נהנה מעולם מעמדה פוליטית כה חשובה בלבנון. אולם, חלק ניכר מכוחו ומיכולתו לפעול ללא חשש מענישה נובע מעצם היותו מדינה בתוך מדינה.

מיליציית חיזבאללה חזקה יותר מצבא לבנון. שירותי הרווחה של הארגון ממלאים את תפקידי הממשלה, ואנשיו שולטים בנמל התעופה הבינלאומי ובנתיבי ההברחה לאורך הגבול
עם סוריה.

מנהל יחידת הסמים והלבנת הכספים ברשות המכס הלבנונית אמר כי מדובר בעבודה סיזיפית. נוסעים רשאים להכניס ללבנון סכומי כסף ללא הגבלה מבלי להצהיר עליהם. לרשותו עומדים רק 12 פקחי סמים ומכונות השיקוף בנמלי התעופה והים אינן פועלות. "ידי כבולות", אמר.

רבים מתושבי לבנון היגרו ממולדתם, וכיום הם נמצאים במקום הנכון. נוכח הביקוש הגובר לסמים באירופה ובמזרח התיכון, החלו הקרטלים לחפש דרכים חדשות. מקולומביה, ונצואלה ונקודת המפגש בין ברזיל, פראגוואי וארגנטינה למדונות מערב אפריקניות כבנין וגמביה, ומשם צפונה, לספרד או פורטוגל, ומזרחה, לסוריה ולבנון.

חלון ההזדמנויות נסגר בטריקה

תובעים בבתי המשפט באירופה ציינו שבאחרונה לבנונים-שיעים רבים עובדים כמתווכים עבור קרטלי הסמים. אולם, הראיה החותכת ביותר לגבי הרחבת פעילות חיזבאללה בתחום הסחר בסמים היא העובדה שהארגון אינו עוד צד פאסיבי שמקבל כסף, היא תוצאת שתי חקירות שהובילו לבנק לבנון-קנדה.

נתיב המעקב החל כאשר אדם המוכר בכינוי טליבאן האזין לשיחה בין אנשי אופיסינה דה אוויחאדו ממדיין. טליבאן היה שתול לבנוני בשם שקרי מחמוד חארב שנפגש ביוני 2007 בבוגוטה עם סוכן סמוי מהרשות למלחמה בסמים, שהתווה עבורו את הדרך.

הקוקאין היה מגיע בזמנו לנמל עקבה בירדן, ומשם מוברח לסוריה. לאחר שחארב התפאר שביכולתו להעביר 950 ק"ג ללבנון תוך שעות ספורות, תהה הסוכן אם יש לו קשרים בחיזבאללה. חארב חייך ואישר. הסוכן דיווח לממונים עליו.

גורם ירדני אמר לרשות למלחמה בסמים כי החלק הסורי הופעל בידי קצין מודיעין סורי שמונה לתפקיד איש הקשר עם חיזבאללה. גורמים נוספים ציינו כי חיזבאללה גבה מס כדי להבטיח מעבר המשלוחים ללבנון.

בהמשך העביר הקרטל לחארב 20 מיליון דולר, להלבנה. אולם, לפני שיוכל לחשוף את המנגנון כולו ולזהות את אנשי הקשר שלו בחיזבאללה, בוטל המבצע. הסי-איי-אי רצה להיכנס למשחק, ואילץ את חארב לדחות מפגש שנקבע להתקיים בירדן. הקורבן המיועד נבהל וברח. חארב הורשע בבית משפט פדרלי בהברחת סמים והלבנת כספים, וחלון ההזדמנויות שנפתח ללב הארגון נסגר בטריקה. "זה היה כאילו הבת שאתה אוהב פשוט נפרדת ממך. איבדנו את כל מה שהיה לנו", אמר הסוכן.

אולם למעשה, לא הכל אבד, ומטרה חדשה צצה. האזנה לשיחה טלפונית, ככל הנראה בין אדם הקשור לחארב לגורם בקרטל, חשפה פגישה מתוכננת לצורך איסוף רווחים ממכירת קוקאין במלון בפאריס והלבנתם לפני החזרתם לקולומביה. בהמשך הסתבר שמדובר ב"עוקץ".

הסוכנים הבינו שמלבין הכספים עליו דובר יושב בלבנון: איימן ג'ומעאה, סוני בעל קשרים עם השיעים במעוזי חיזבאללה שבדרום לבנון. גומעאה היה מוכר גם לגורמים באגף המודיעין הישראלי, שאנשיו עקבו אחריו וחשפו אותו יוצר קשר עם איש חיזבאללה, ככל הנראה לצורך תכנון תקיפה בשטח ישראל.

צוות אמריקאי שנשלח כי לבחון את פעולותיו של ג'ומעה, חשף את עסק המכוניות המשומשות שלו. המכוניות נקנו בארה"ב ונמכרו באפריקה. הרווחים הועברו לביירות והופקדו בידי שלושה חלפני כספים, שהפקידו את הכספים בבנק לבנון-קנדה. אך הסכומים לא התאימו. לדברי אנשי הצוות האמריקאי, מגרשי המכוניות המשומשות בארה"ב, שרבים מהם שייכים למהגרים לבנונים, ושאחד מהם קשור לגוף העוסק בהברחת נשק ושייך לחיזבאללה, לא העבירו סחורה בכמות שתצדיק את הרווחים. אנשי הצוות הסיקו שכספי סחר הסמים באירופה צורפו לכספי מכירת המכוניות, כדי לשמור על מסגרת חוקית.

חיזבאללה קיבל את חלקו מחלפני הכספים או ישירות מהבנק. משרד האוצר האמריקאי הסיק שגם איראן ניצלה את הבנק כדי לעקוף סנקציות, כאשר נציג חיזבאללה בטהראן משמש כמתווך ושליח. לאחר דיונים ארוכים לגבי תזמון ודרך הפעולה, החליטה וושינגטון שעקב הלבנת הכספים בבנק לבנון-קנדה, יש להרחיקו מקהילת הבנקאות, ועל מוסדות פיננסיים אמריקאיים נאסר לעשות עמו עסקים. ב 10 בפברואר 2010 "לחצו אנשי משרד האוצר על ההדק".

כתב האישום נגד ג'ומעה עוסק ביותר מאשר עסקי הסמים באירופה. ג'ומעה מואשם גם בתיאום משלוחי קוקאין קולומביאני ללוס סטאס,למקסיקו, לצורך מכירה בארה"ב והלבנת הרווחים.לא ברור אם ג'ומעה יעמוד למשפט. לארה"ב אין הסכם הסגרה עם לבנון, ובכל מקרה, לא ידוע לאיש היכן הוא נמצא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ