רבני השומרון מתנערים מהאלימות: "פגיעה אלימה, דינה כדין אוכל נבלות"

הרבנים נפגשו עם מח"ט אפרים וסגנו שהותקפו על ידי פעילי ימין, הביעו זעזוע מהאירועים, אך הדגישו כי "יש להוציא את צה"ל מהמשחק הפוליטי"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, רבני השומרון בראשות הרב אליקים לבנון וראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, נפגשו היום (רביעי) עם מח"ט אפרים, אל"מ רן כהנא, שהותקף אתמול לפנות בוקר על ידי פעילי ימין. קודם למפגש המשותף, קיימו הרבנים וראש המועצה מפגש בן כשעה וחצי עם אל"מ כהנא וסגנו, סא"ל צור הרפז.

במהלך המפגש המקדים דנו הצדדים על "דרכים לחיזוק האווירה הטובה בין ההתיישבות לצה"ל".  הקצינים סיפרו לרבנים על אירועי שלשום בלילה, בעוד הרבנים שיתפו את בני שיחם בתחושות הקשות של נאמני ארץ ישראל השלמה מהנחיות הדרג הפוליטי לצה"ל לפעול כנגד אזרחים יהודים בשטחים.

הרב עמאר אמר במפגש כי "האויב הגדול שלנו היא מלחמת אחים, זה אפשרי וצריך לפחד מזה מאוד". הוא הוסיף כי "אסור לנו להחריש. השתיקה יכולה להוות סכנה. אני קורא לכולם לראות את הדברים בעין פקוחה ולראות את הסכנה הקיימת בפעולות מעין אלה. מחאתי היא מתוך אהבה, לא רק על כבודו של המח"ט - אלא כבודו של עם ישראל".

הרב אליקים לבנון אמר כי הרבנים הגיעו להביע תמיכה, "וכמו כן להביע את הזעזוע מתקיפה שמייצגת מיעוט קיצוני ואפסי בהיקפו. הרבים ימשיכו לשבת על המדוכה כיצד להביא לביעור התופעה הקשה ולהחזרת עם ישראל להרגשה של שותפות אמת בין כל החלקים השונים שבעם".

גם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, הדגיש את חומרת המעשים של הפעילים שלשום ואמר כי "באנו לכאן, רבני השומרון והנהגת השומרון לומר בצורה ברורה כי אין דרכה של ההתיישבות בהרמת אבנים על אחים, לא זהו החינוך בהתיישבות ואני משוכנע שלא אדם מיהודה ושומרון עשה מעשה פסול וחמור כזה".

הוא הוסיף כי "ההתיישבות ביהודה ושומרון מוקיעה מעשים פסולים כאלו, אין בין מעשה כזה לבין מאבק על ארץ ישראל ולא דבר. באותה הוקעה ממש אנו מוקיעים ניסיונות של פוליטיקאים אינטרסנטים ושל כמה עיתונאים לחולל מסע הסתה ביומיים האחרונים כנגד כלל ההתיישבות, ארבע מאות אלף אזרחים טובים, נאמנים ושומרי חוק. ההתיישבות היא בשר מבשרו של צה"ל וצה"ל הוא בשר מבשר ההתיישבות".

קודם לפגישה ניסחו ועד רבני השומרון החלטה משותפת בעקבות האירועים ובה חמש נקודות מרכזיות בין היתר נכתב בה כי "'המרים יד על חברו להכותו, עובר בעשה'. משמעות הדברים היא, שכל פגיעה אלימה, דינה כדין אוכל נבלות וטרפות". בנוסף נאמר בהחלטה כי "חיילי צה"ל ומפקדיו, עושים ימים כלילות כדי להגן על כולנו מפני אויבינו. הרמת יד על אנשי צבא, בנוסף לאיסור התורה, יש בה כדי לכרות את הענף אשר עליו אנו יושבים". בנקודה האחרונה שהתייחסה ישירות לאירועי אתמול נאמר כי "אלימות מולידה אלימות. גם כאשר יש חילוקי דעות, לעולם אין לבחור בדרך של אלימות, הן מצד איסורי תורה והן מצד המוסר האנושי".

בהחלטה, אותה העבירו הרבנים לרב הראשי עמאר, נכללת גם פניה ישירה לממשלת ישראל בה נאמר כי "צה"ל הוא צבא העם. הוציאו את צה"ל מהמשחק הפוליטי! אל תטילו עליו משימות הפוגעות בציבור יקר. תפקידו של צה"ל לעסוק אך ורק בביטחון, ואין לשתפו, לא במעגל הראשון ולא במעגל העשירי, בפעולות שיש עליהם חילוקי דעות פוליטיים. תושבי השומרון ומנהיגיהם מוקירים את צה"ל על פעולותיו החיוניות. אל תתנו לגורמים קיצוניים כל נקודת אחיזה כדי לפגוע בצה"ל".

בנוסף קראו הרבנים לדו שיח בין חלקי העם. "השלום הפנימי בתוך האומה הישראלית, הינו מפתח להתגברות על אויבנו, לצמיחה ולעליה. אם מדברים עם אויבים, קל וחומר שאפשר לשוחח עם אחים ובנים", כתבו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ