במשרד המשפטים שוקלים להעמיד לדין תוקפי חיילים לפי החוק הצבאי

"מדובר בקומץ קטן שביצע את המעשים", אמר השר לביטחון פנים אהרונוביץ'. כתב אישום הוגש נגד העצור היחיד בהתפרעות בחטמ"ר אפרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), התייחס היום (רביעי) לתקיפת סמח"ט אפרים ושריפת המסגד בירושלים הבוקר. לדבריו, "מדובר בקומץ קטן שביצע את המעשים. תושבי יש"ע הם תושבים טובים ומסורים, ואל למי מאיתנו להכתים אותם". כתב אישום הוגש הערב נגד תושב בית אל בן 20 באשמה שהשתתף בהתפרעות‬ בשני בלילה בכניסה לחטמ"ר אפרים.‬ ‫הוא היה היחיד שנעצר במקום‬.

אהרונוביץ' ניסח היום את שורת ההמלצות שגיבש בדיון עם שר המשפטים ונציגי מערכת הביטחון, בטרם יועברו לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בין ההמלצות שגובשו: במשרד המשפטים יבחנו אם ניתן להחיל על פורעים התוקפים אנשי צבא וציוד צבאי את החוק הצבאי, ובכך להביא להחמרה בענישה ולמיצוי מהיר יותר של הדין עמם. בנוסף, הוחלט להמליץ לצייד את עשרות ניידות הסיור של צה"ל, המשטרה והשב"כ במצלמות שיאפשרו תיעוד מיידי של עימותים והתפרעויות של פעילי הימין.

במהלך הישיבה העריכו גורמי הביטחון כי הקבוצה שעשויה לקיים פרובוקציות נוספות מונה בסך הכל עשרות מתפרעים, ובתקופה הקרובה מערכת הביטחון תחל למפות אותם ולאסוף מידע מזהה על כל אחד מהם. במקביל ינסו במשטרה ובשב"כ לאתר ארגונים המנהלים את הפעולות השונות, ולהכריז עליהם כעל ארגוני טרור. במשרד המשפטים הביעו אתמול רצון להרחיב באופן משמעותי את השימוש בצווי הרחקה מן הגדה המערבית לפעילי ימין קיצוני, ובמקביל לעבות ולהדק את שיתוף הפעולה בין צה"ל, המשטרה והשב"כ באיתור המתפרעים וחשיפת זהותם.

יותר מ-24 שעות אחרי מתקפת פעילי הימין על מפקדת חטיבת אפרים הוסיף היום גם שר החוץ אביגדור ליברמן את קולו למקהלת הגינויים. בשיחה עם פעילים במפלגת "ישראל ביתנו" אמר ליברמן כי אסור לעבור לסדר היום על אירועים כאלה. "המעשים הללו גורמים נזק עצום למפעל ההתיישבות היהודית ולחברה הישראלית", אמר ליברמן. "שום עניין לא מצדיק פגיעה והשתלחות בחיילי צה"ל ומדובר בעשבים שוטים שיש לעקור אותם מן השורש".

הדיון היום כונס בהתרעה קצרה בשל האירועים החמורים בלילה שבין יום שני לשלישי. בין השאר, התפרעו עשרות פעילי ימין על כביש 55 ופגעו בכלי רכב חולפים, ובהם גם כאלה של צה"ל. לאחר מכן חדרו כ-50 פעילים לבסיס החטיבה המרחבית אפרים, יידו בקבוקי צבע וניקבו את מציגיהם של שני רכבים".

במהלך האירועים גם יודו אבנים לעבר מפקד החטיבה, אל"מ רן כהנא וסגנו. דלת הג'יפ בה נסעו נפתחה בכוח ובלוק שנזרק לתוכו פצע קלות את הסגן, סא"ל צור הרפז. היום התעמתו עשרות פעילי ימין עם שוטרים שפשטו על דירה בשכונת קרית משה בירושלים במטרה לבצע מעצרים, על רקע האירועים האלימים ופשעי השנאה אתמול והיום. מפירי הסדר, חלקם פעילי ימין שהורחקו מיצהר, ניקבו צמיגים ושברו שמשות לניידות המשטרה.


תג מחיר בכפר יאסוף שליד שכם, אתמולצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ