רוב הסמכויות החדשות עליהן הכריז רה"מ כבר אושרו בעבר

בחינת הצעדים עליהם הכריז בנימין נתניהו מעלה כי מרבית הסמכויות שהוענקו לכוחות הביטחון, ניתנו להם כבר בעבר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בחינת שורת צעדי החירום שעליהם הכריז ראש הממשלה מעלה כי מרבית הסמכויות החדשות שהוענקו לכוחות נמצאות זה מכבר בידי רשויות הביטחון, שעושה בהן שימוש כזה או אחר:

1. מתן סמכות לחיילי צה"ל לעכב ולעצור אזרחים ישראלים

לכלל חיילי צה"ל בגדה יש כבר כעת סמכויות עיכוב ומעצר גם כלפי ישראלים, אך הם אינם עושים בהן שימוש בשל תפיסה מנטלית - לא משפטית. צו בדבר הוראות ביטחון שפורסם ב-2010 קובע כי לחיילים יש סמכות "לעצור, ללא פקודת מעצר, כל אדם העובר על הוראות צו זה או שיש מקום לחשוד בו שעבר עבירה על צו זה. מי שנעצר יועבר בהקדם האפשרי לתחנת משטרה או למקום מעצר".

נתניהו. ספק אם הצעדים החדשים-ישנים יביאו לשינוי המצבצילום: סלמן אמיל

גם באתר הפרקליטות הצבאית כתוב כי "חייל רשאי, תוך שימוש בכוח סביר, לעצור כל אדם, שלגביו קיים חשד שעבר עבירה, שעה שהנסיבות אינן מאפשרות להסתפק בעיכוב".

2. העמדה לדין בבתי משפט צבאיים

גם עניין בתי המשפט הצבאיים ספק אם יגרום למיגור אלימות הימין. בעבר, בשנות ה-70, הועמדו מתנחלים לדין בבתי המשפט הצבאיים. ואולם, הוראות היועץ המשפטי לממשלה קבעו שיש להעביר את עניינם לטיפול בתי המשפט בישראל. ועדת שמגר לחקר טבח מערת המכפלה בדקה עניין זה ואישרה אותו. העמדה לדין בבתי משפט צבאיים לא תפתור את בעיית היסוד של אכיפת החוק: חוסר היכולת של המשטרה להביא ראיות להעמדה לדין.

3. ביצוע מעצרים מנהליים

הכלי של ביצוע מעצרים מנהליים קיים ומוכר בחוק, ועבר עשרות פעמים בחינה בבית המשפט העליון. בית המשפט קבע כי הוא צעד מניעתי נגד פגיעה בביטחון המדינה. בקרב פעילי הימין כבר נעשה בו שימוש במשורה. בפעם האחרונה נעצר צעיר אמריקאי במעצר מנהלי לפני שנתיים, אך לבסוף סוכם שיעזוב את המדינה.

4. צווי הרחקה מהשטחים

הרחקת פעילים מהשטחים היא פעולה הנמצאת בשימוש רחב יותר כבר היום. בימים אלה מורחקים 13 איש מהשטחים. צווי ההרחקה הללו נכנסו לשימוש בעיקר אחרי ההתנתקות, ולדברי הצבא הם מביאים לתוצאות. "זה כמו מפקד שמרחיקים מחייליו", אומר בכיר בצבא. "הוא יכול לפקד עליהם מהטלפון, אבל זה לא אותו דבר". הצבא והשב"כ עורכים בחינה מתמדת של הצורך בהוצאת צווי הרחקה, כך שגם בעניין זה לא צפוי שינוי משמעותי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ