פרס לראשי המתנחלים: פעולות הימין הקיצוני נותנות לגיטימציה לתקוף את ישראל

הנשיא נפגש עם ראשי המתנחלים על רקע האלימות הגוברת מצד הימין הקיצוני. דני דיין: אין שום הצדקה למעשי אלימות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הנשיא שמעון פרס נפגש הבוקר (חמישי) עם הנהגת המתנחלים, על רקע האלימות הגוברת של פעילי הימין הקיצוני. פרס נפגש עם יושב ראש מועצת יש"ע דני דיין, נציגים של המכינות הקדם צבאיות ועם רבנים מן הציונות הדתית.

הנשיא אמר כי עצם קיום הפגישה הוא חשוב לשם שימור האחדות הפנימית, אולם מתח ביקורת על התנהגות הימין הקיצוני. פרס אמר כי "מה שהבחורים האלה עושים הוא חמור ביותר...היום כשהעולם המוסלמי נמצא איפה שהוא נמצא, לתת להם הצדקה לתקוף את ישראל, זה אסון, זה שיגעון וצריך להפסיק את זה מייד. זה נורא לראות בנות או בנים שזורקים אבן על מח"ט שכמעט נרצח".

יושב ראש מועצת יש"ע, דני דיין, אמר במהלך הפגישה כי "רוב המתיישבים מתנגדים לאלימות. אין שום הצדקה לכל הפעולות, תהיה דתם של הקורבנות אשר תהיה – כולנו מאוחדים בזה. בקבוצות השוליים צריך לטפל. בימים האחרונים מתחילה להתפתח מגמה של הסתה והחלטה ושימוש פוליטי באירועים כדי להסית נגד ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. אין אדם מתאים מפרס מלשים לכך סוף".

לפנות בוקר הרסו כוחות הביטחון שני מבנים במאחז מצפה יצהר שבשומרון. במקום לא היו עימותים אלימים, לאחר שכוחות הצבא והמשטרה סגרו אזורים נרחבים בשומרון לתנועת אזרחים. הבוקר הוצת מסגד בכפר בורקה הסמוך למגרון, למרות שכוחות הביטחון נערכו בכוחות גדולים בגדה וברחבי הארץ כדי למנוע פעולות נקמה. 

לפני יומיים חדרו עשרות פעילי ימין חדרו לבסיס החטיבה המרחבית אפרים, סמוך לקלקיליה, השחיתו כלי רכב צבאיים, הבעירו צמיגים ויידו אבנים על מפקד החטיבה, אל"מ רן כהנא וסגנו, שדלת הג'יפ בהם נסעו נפתחה בכוח. סגן מפקד החטיבה נפצע קל לאחר שאחת האבנים פגעה בראשו. כוחות משטרה וצבא הדפו את המתפרעים, אך איש מהם לא נעצר. במקביל להתפרעות האלימה בבסיס, פעילי ימין ביצעו חסימות על כביש 55 ויידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטינים חולפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ