הצעת חוק: בנייה על קרקע פלסטינית פרטית תוכשר אחרי 4 שנים

לפי ההצעה, שתונח על שולחן הממשלה ביום א', בעל אדמה לא יוכל לדרוש פינוי התנחלות מאדמתו לאחר מכן; לבני: נוער הגבעות יבין שכוח עובד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הצעת חוק להכשרת בנייה יהודית בהתנחלויות על קרקעות בבעלות פרטית פלסטינית צפויה לעלות ביום ראשון הקרוב על שולחן ועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק, אותה יזם ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) קובעת כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש במשך למעלה מארבע שנים מיום ההקמה את פינוייה – הבתים לא יפונו. במקום זאת, החוק מאפשר לבתי המשפט להורות על פיצויו הכספי של הטוען לבעלות על הקרקע או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה.

הצעת חוק דומה עלתה ביום ראשון האחרון על שולחן ועדת השרים לחקיקה, אך העיסוק בה נדחה בחודשיים עד סיום עבודתה של "ועדת המאחזים" שהקים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמורה להציג פתרונות בנושא. על פי ההערכה, גם הצעתו של אורלב תידרש להמתין עד לתום עבודת הוועדה.

בדברי ההסבר להצעת החוק מבהירים אורלב ו-19 חברי הכנסת החתומים על הצעתו כי המהלך יחול רק על שכונות יהודיות המונות לפחות 20 משפחות. לדבריהם, "יש לאזן בין האינטרס של הבעלים, אותו יש לפצות פיצוי מלא לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה בתגובה כי "אישור הצעת החוק להלבנת המאחזים תעביר מסר ברור לזורקי האבנים על קציני צה"ל שכוח עובד, והקואליציה הזו תיישם בחקיקה את המדיניות שהם מנסים לכפות על הרוב הציוני שומר החוק בכוח".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ), קראה לראש הממשלה להסיר את ההצעה מסדר היום. "מדובר בחוק שמאמץ את עולם הערכים ומוסר השודדים של נוער הגבעות. לא ניתן להכריז על קרקע פרטית כאדמת מדינה, לטובת אלו שכורתים מטעי זיתים, מציתים מסגדים ומכים חיילים ועכשיו מבקשים לגזול את כבשת הרש".

מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, כינה את ההצעה "חוק גניבת אדמות" והבהיר כי הדיון בה "פסול ובלתי מוסרי". לדבריו, "הצעת החוק היא זריקת מרץ לנוער הגבעות ונועדה להכשיר דבר גניבה ובלבד שהגנב הוא מתנחל והקרבן הוא ערבי".

השר לעניינים אסטרטגיים, משה יעלון, התייחס היום גם הוא לנושא המאחזים הבלתי חוקיים ולפינוי מאחז מצפה יצהר היום, ואמר: "אנחנו מדינת חוק, גם ביהודה ושומרון. באופן נקודתי, קיבלנו החלטה ברורה: אנו לא מאפשרים הקמת מאחזים בלתי חוקיים. כשאנשים לוקחים יוזמה, לא ברשות ולא בסמכות, כמו במצפה יצהר, זה דבר שהוא בלתי אפשרי מבחינתנו. הצענו לאנשי מצפה יצהר להזיז את הקראוונים למקום סמוך בלי לפנות, אך ההתעקשות הובילה לפינוי. אנשים לא יכולים לעשות דין לעצמם ולהקים יישובים ומבנים בלי אישור הממשלה או שלא על אדמות מדינה. לכן יישום החוק הוא נכון, והלוואי שמישהו היה מוכן להזיז את זה בכוחות עצמו. זה לא קורה, ולכן הצבא נדרש להפעיל כוח ולפנות".

בפברואר השנה החליטו ראש הממשלה, השרים אהוד ברק, משה יעלון ובני בגין, בישיבה עם היועץ המשפטי לממשלה ובכירי הפרקליטות, שהמדינה תהרוס את כל המאחזים היושבים על קרקע פלסטינית פרטית, ותפעל להכשיר בדיעבד בנייה לא חוקית במאחזים והתנחלויות שעל קרקעות מדינה. מזכיר הממשלה צבי האוזר, ויועץ שר הביטחון לענייני התיישבות איתן ברושי, הגישו תצהירים לבג"ץ, עם לוחות זמנים להריסת מאחזים.

בעקבות לחץ שרים מהימין והמתנחלים, הורה נתניהו לפני כחודשיים לשר המשפטים יעקב נאמן להקים צוות משפטנים שיחפש דרכים להכשיר גם בתים בהתנחלויות שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית. המתנחלים לוחצים על נתניהו בשל כוונת המדינה להרוס בחצי שנה הקרובה מאחזים היושבים על קרקע פלסטינית פרטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ