צה"ל מקים מפקדת עומק בראשות אלוף

הקמת המפקדה הממונה על מבצעים רחוקים דרשה עבודת מטה ממושכת ובראשה יעמוד שי אביטל, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל הודיע הערב (חמישי) על הקמת "מפקדת עומק" שתהיה ממונה על תכנון משימות לטווחים ארוכים, הרחק מגבולות ישראל. היחידה החדשה תטפל בין היתר במשימות הקשורות באיראן והברחת אמצעי הלחימה ממנה אל לבנון ורצועת עזה. בראש המפקדה יעמוד האלוף במילואים, שי אביטל, שיחזור לשם כך לשרות צבאי.

בצבא בוחנים זה תקופה ארוכה הקמת מפקדה מיוחדת שתרכז את נושא ייזום, תכנון וביצוע מבצעים מיוחדים לטווחים ארוכים שדורשים הפעלה של מספר זרועות, יבשה, אוויר וים, הפעלת כוחות מיוחדים ותיאום עם קהיליית המודיעין. בין השאר עסקו בנושא מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, וראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי, לפני שמונו לתפקידיהם הנוכחיים. מפקד פיקוד הצפון לשעבר, אלוף גדי אייזנקוט, השלים בחודשים האחרונים את עבודת המטה בנושא ובימים האחרונים הורה הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ על הקמת המפקדה, באישורו של שר הביטחון אהוד ברק.

מפקדת העומק החדשה לא תהיה אחראית על "בניין הכוח" ולא יהיו תחתיה יחידות מבצעיות, אבל היא תפעיל את היחידות השונות כשאלה יהיו מעורבות במבצעים ארוכי הטווח. המפקדה תיבנה בתפיסה הדומה לזאת שעל פיה פועלת מפקדת הכוחות המיוחדים של ארה"ב (SOCOM) ויש שכבר מכנים אותה בתוך הצבא "פיקוד איראן".

בשנים האחרונות, התרבו המבצעים בטווחים רחוקים נגד נתיבי הברחת אמצעי הלחימה האיראניים אל חמאס בעזה וחיזבאללה בלבנון. מרבית מבצעים אלה לא מתפרסמים, אבל ריבויים העלה את הצורך בקביעת מפקדה אחת שתרכז את האחריות עליהם.

מבחינה גיאוגרפית, תחום האחריות של המפקדה החדשה יתחיל היכן שנגמר תחום האחריות של הפיקודים האזוריים (צפון, מרכז, דרום). בראש המפקדה החדשה, שצפויה לכלול כמאה קצינים, יעמוד האלוף במילואים שי אביטל, שיחזרו לשירות תשע שנים מאז פרש מצה"ל.

אביטל היה מפקד סיירת מטכ"ל במלחמת לבנון הראשונה ובהשתלטות של הסיירת על אוטובוס קו 300 החטוף. לאחר מכן שימש כמפקד חטיבת שריון, מפקד אוגדה משוריינת ומפקד גיס. לאחר שחרורו מצה"ל התמודד במסגרת מפלגת קדימה בבחירות 2006 ומשלא נכנס לכנסת, התמנה למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, תפקיד בה שימש עד 2009.

במקביל לשורה של פיצוצים מסתוריים באיראן, ירד השיח על תקיפה גלויה באיראן מראש הכותרות בישראל. לפני שבוע אמר שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, כי "ארה"ב מתאמת עם ישראל מהלכים בנושא האיראני יותר מכל נושא אחר". הדברים בתדרוך לכתבים נאמרו על רקע דבריו של הרמטכ"ל האמריקאי, מרטין דמפסי, כי הוא אינו יודע אם ישראל תתריע בפני ארה"ב לפני שתצא לתקיפה באיראן, והיעדר התחייבות ישראלית לאמריקאים כי לא יפעלו לבד נגד איראן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

דמפסי, ראש המטות המשולבים, סיפר לפני כמה שבועות כי ישנם חילוקי דעות בין ישראל לארה"ב לגבי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם איראן. גם שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה לא קיבל מראש הממשלה בנימין נתניהו ומשר הביטחון אהוד ברק התחייבות ברורה לפיה ישראל לא תפעל נגד מתקני הגרעין של איראן ללא תיאום עם ארה"ב.

Read this article in English: Israel announces new 'depth' command for long-range military operations

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ