על אף פניית נתניהו, שרי ש"ס לא יתמכו בחוק צהר

יהונתן ליס ויאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס ויאיר אטינגר

הדיל של הליכוד וישראל ביתנו יוצא לדרך: חוק "צהר" לפתיחת אזורי הרישום לנישואים יעלה ביום ראשון הקרוב להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, לאחר דחיות חוזרות ונשנות בלחץ המפלגות החרדיות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט בשבוע שעבר להתייצב לצד ישראל ביתנו ולהטיל את כובד משקלו על ש"ס, בניסיון להביא לתמיכה ממשלתית בחוק.

במסגרת הדיל של הליכוד וישראל ביתנו, הוחלט כי האחרונה תחזור בה מכוונותיה להעלות את החוק להצבעה בכנסת גם ללא תמיכת הממשלה ולהתבסס דווקא על קולות האופוזיציה, שצפויה לתמוך בחוק. כחלק מהמהלך, נפגש בשבוע שעבר נתניהו עם שר הפנים אלי ישי והורה לו לפעול לגיוס תמיכתו של הרב עובדיה יוסף בחוק של ישראל ביתנו, עד ליום ראשון הקרוב. אלא ששרי ש"ס טענו בימים האחרונים שהמפלגה לא תתמוך בחוק, על אף שהצביעה בעבר בעד חוק זהה שיזם ח"כ עתניאל שנלר (קדימה).

על פי הסיכום שהושג בשבוע שעבר בין יוזמת החוק פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), לבין יו"ר הקואליציה זאב אלקין (ליכוד), גם אם לא תושג תמיכת הממשלה, תוכל ישראל ביתנו להעלות את החוק להצבעה בקריאה טרומית במליאה ביום רביעי הבא ולחברי הקואליציה יינתן חופש הצבעה בנושא - מה שמבטיח רוב להצעה בכנסת.

החוק קורא לפתיחת אזורי הרישום לנישואים והוא צפוי להקל באופן משמעותי על זוגות המבקשים להינשא ולהירשם ברבנויות השונות. החוק צפוי לאפשר "בדלת האחורית" לחיילים שהתגיירו בצה"ל בגיור שנוי במחלוקת, להינשא כדת וכדין.

ישראל ביתנו התכוונה להביא את החוק להצבעה ולתמוך בו, אף שהממשלה טרם גיבשה את עמדתה בעניין. בפועל, אם המפלגה היתה תומכת בחוק, היא היתה מצביעה בניגוד לעמדת הקואליציה והיתה עשויה להוביל למשבר קואליציוני. יוזמת החוק, ח"כ קירשנבאום, אמרה שלשום כי החליטה לדחות את ההצבעה משום ש"הקואליציה התחייבה בפניי לגייס את הרוב הדרוש בישיבת ועדת השרים הקרובה. אם הוא לא יאושר, אעלה אותו לקריאה טרומית בעוד שבועיים גם ללא תמיכת הממשלה". במקביל צפויה ועדת השרים לחקיקה להצביע על הצעת חוק זהה במהותה שהגיש ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי).

רישום נישואים בישראל נעשה לפי חלוקה אזורית. בני זוג יכולים להירשם לנישואים במועצה דתית מקומית, אם לפחות אחד מהם הוא תושב יישוב שרשום באותה מועצה. בעקבות ריבוי מקרים שבהם רשמי נישואים סירבו על דעת עצמם לרשום מתגיירים, והערימו קשיים גם על יהודים מלידה מסיבות שונות ומשונות - עלה הרעיון להפוך את רישום הנישואים לארצי, כך שכל אחד יוכל לפנות לכל מועצה דתית שבה יחפוץ.

המודל הזה כבר מתקיים בפועל בציבור החרדי, שם גופים פרטיים מוסמכים בידי הרבנות לרשום לנישואים, וגם אצל ארגון רבני צהר, שרושם בפועל זוגות לנישואים גם מחוץ ליישוביהם. יוזמות החקיקה תפסו תאוצה לאחרונה, בעקבות המשבר החריף שבו נשללה מארגון צהר הסמכות לרשום לנישואים (סמכות שבינתיים הוחזרה לארגון).

תגובות