"לא קיבלנו פקודות איך להתמודד עם המתנחלים"

חיילים בשטחים קרועים בין הצורך להגן על היהודים לבין ההתנכלויות מצדם. "יש פער בין החוק לבין הנורמה, וזה מה שאתה מבין בתור חייל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד ראש הממשלה הכריז שלשום על מה שהוא כינה סמכויות חדשות לכוחות הביטחון במאבקם מול פעולות הימין הקיצוני בשטחים, אתמול פורסם ב"הארץ" כי למעשה הסמכויות כבר נמצאות בידי כוחות הביטחון, אך החיילים בשטח אינם מודעים אליהן כלל. שם, ההתנהלות היומיומית, הקשרים הבין-אישיים בין ראשי ההנהגה ביישובים היהודיים למפקדים, הם שקובעים ומקבעים את המציאות.

עבור החיילים, בסדיר ובמילואים, המתקפה האחרונה על קציני צה"ל בחטיבת אפרים היתה רק סממן לגל האלימות שחלקם חווים בזמן השירות באזור יהודה ושומרון. שיחות עם חיילים בסדיר ובמילואים וכן עם מפקדים זוטרים - מפקדי כיתות ומחלקות - מעלות כי הסיטואציה המורכבת, שבה הם נדרשים מחד להגן על המתנחלים באזור ומאידך שרויים תחת מתקפה מצד אותה אוכלוסייה באזור, גורמת עבורם ללבטים קשים.

"המטרה שלך שם היא להגן על היהודים, בשביל זה אתה נמצא שם, אבל הרבה בעיות דווקא באו מכיוונם וזה מאוד מבלבל", מספר נדב ביגלמן, לוחם גדוד 50 של חטיבת הנח"ל שהשתחרר בשנה שעברה. "די מהר אתה מבין מה קורה בשטח, אבל לא כל כך ברור לך מה לעשות. לנו אף פעם לא יצאה פקודה מה צריך לעשות כשילד יהודי זורק אבנים על פלסטיני: האם מותר לך לעצור אותו או אסור לך? יש פער בין ההוראות של המג"ד לבין מה שקורה בשטח. זה אותם אנשים שמביאים לך עוגה לשמירה בשתיים בלילה - מה, תעצור את הילד שלהם שזורק אבנים יום אחרי? יש פער בין החוק לבין הנורמה וזה מה שאתה מבין בתור חייל".

נדב ביגלמן. בזמן השירות בחברון ניהל יומן שבו תיעד חלק מפעולות המתנחלים והפלסטיניםצילום: עבדאללה שמא

ביגלמן, היום תחקירן ב"שוברים שתיקה", שירת בחברון בשנת 2008. באותה עת ניהל את "יומן חברון", שם תיעד התנהגויות חריגות של המתנחלים בעיר - מיידוי אבנים ועד לגידופי פלסטינים, תיירים ופעילי שמאל. בתוך התיעוד ניתן למצוא למשל מקרה בו ילדים בגיל 4 התקבצו וקיללו סוחר פלשתיני בין 70. במקרים אחרים תיעד כיצד ילדים יהודים היכו ילדים פלשתינים. באחד הימים בגזרה, בוויכוח עם מתנחל, הותקף מפקד הגדוד שלו ונתלשו דרגותיו. "זו הדוגמה הכי קלאסית. זה הבן אדם שמקריב את החיים שלו בשבילכם, ופתאום אתה עושה משהו שלא מתאים לכם וזו התגובה?", אומר ביגלמן. "ואם זה קורה למפקד שלך, אז מה זה אומר עליך?".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והחדשות לפייסבוק שלכם

קצין מילואים, מפקד מחלקה שסיים לבצע תעסוקה מבצעית בגזרת דרום הר חברון לפני כשלושה חודשים, מתאר עימות שהתפתח במאחז מצפה אשתמוע בעקבות התנגשות בין תושבים מקומיים, יהודים ופלסטינים, על רעיית צאן באדמה סמוכה. "חצצנו בין הרועים הפלסטינים למתנחלים והתחיל ויכוח על הנושא. אמרו לי אישית דברים נוראים: 'אל תדאג, ריבונו של עולם ידאג לך גם', 'למה אתה בא לעשות מילואים?' ו'בושה שאתם חיילים'. אתה חושב שהבעיה תהיה עם פלסטינים, אבל היא עם יהודים", מתאר הקצין במילואים. "היו שם 15 איש שגידפו אותנו, לא שלושה. ציבור שלם שזו האג'נדה שלו ומתייחס ככה לחיילים. החבר'ה יוצאים מכלל שליטה, זה מופרע לגמרי. זה מערב פרוע".

קצין זוטר אחר, שמשרת באיו"ש בימים אלו, מתאר מפגשים לא נעימים אחרים עם ציבור המתנחלים. "התאקלים איתם זה בעיקר במחסומים. הם מגיעים הרבה למחסום וזה לא מכבודם לנהוג כמו אזרחים, אז הם פורצים מחסום, עוברים ונוסעים", הוא מסביר. "אנשים משפילים אותנו ולא מבינים שאנחנו עושים עבודה ביטחונית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ