שבוע לאחר מות המפגין: מהומות בנבי סאלח

לפחות 10 פלסטינים נעצרו בהפגנה לציון מותו של מוסטפא תמימי. הפלסטינים טוענים כי הותקפו בידי מתנחלים לאחר המעצר מבלי שהצבא התערב

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

מעל 10 פלסטינים נעצרו אחר הצהרים (שישי) במהלך הפגנה בנבי סאלח לציון שבוע למותו של מוסטפא תמימי, שנורה בשבוע שעבר בפניו על ידי רימון גז. הפלסטינים דיווחו כי לפחות אחד מהם הותקף לאחר מעצרו על ידי מתנחלים, וזאת מבלי שחיילים שהיו במקום התערבו. דובר הוועדות העממיות, יונתן פולק, מסר שלמרות התקרית בשבוע שעבר גם השבוע השתמשו החיילים בירי ישיר של גז אל עבר המפגינים.

בשבוע שעבר, במהלך ההפגנה השבועית שנערכה במקום, ירה חייל צה"ל רימון עשן בפניו של מוסטפא תמימי, שנפצע אנושות ומת יממה לאחר מכן. תמימי הוא ההרוג הראשון מאז החלו ההפגנות בכפר לפני כשנתיים. מידי יום שישי מפגינים במקום תושבי הכפר נבי סאלח נגד הפקעת אדמות לטובת ההתנחלות חלמיש הסמוכה, ונגד השתלטות מתנחלים על מעיין ששימש את התושבים הפלסטינים בשטח שבין הכפר להתנחלות. בהפגנה שלשום השתתפו כ-70 מפגינים, בהם ישראלים ופעילי שמאל בינלאומיים.

ביום ראשון השבוע מאות מתושבי הכפר התעמתו עם כוחות הביטחון לאחר סיום הלווייתו של תמימי. במהלך ההתפרעויות נפצעו שלושה בני אדם ושמונה נעצרו על ידי כוחות הביטחון. לטענת התושבים, למרות שתמימי נהרג משימוש לא חוקי בירי בכינון ישיר וממרחק קצר של הגז גם במהלך ההפגנה שלאחר הלוויה המשיכו החיילים בירי שכזה לעבר המפגינים.

בצה"ל הגדירו את הרג מוסטפא תמימי כאירוע "חריג". לדברי גורמים בפיקוד מרכז, החייל היורה "לא ראה" את תמימי. אולם גם אם היורה אכן לא הבחין בתמימי, הוראות הפתיחה באש של צה"ל אוסרות על ירי רימוני גז מרובה בכינון ישיר אל עבר מפגינים אלא רק בכינון עקיף וממרחק של ארבעים מטר לפחות. נוסף על כך, נוהלי הפתיחה באש מחייבים את מי שיורה רימון גז להסתכל דרך כוונות הרובה ולוודא שאיש לא נמצא בקו האש. חטיבת בנימין והמשטרה הצבאית ממשיכות לחקור את האירוע.

מעדות של סגן מפקד גדוד בגבעתי בבית המשפט הצבאי ביהודה, עולה כי צה"ל נוקט מדיניות מקלה בירי אמצעים לפיזור הפגנות בנבי סאלח, ומתיר שימוש בהם גם במקרים של מחאה לא אלימה. בשנה האחרונה התנהל בבית המשפט הצבאי יהודה משפטו של בסאם תמימי, ממנהיגי הכפר, שהואשם כי הסית אחרים ליידות אבנים על חיילים הנוהגים לפזר את תושבי הכפר, המפגינים מדי שבוע.

בספטמבר האחרון העיד במשפט רס"ן מישל דהאן, סמג"ד גדוד רותם בחטיבת גבעתי. דבריו של דאהן שיקפו מדיניות מקלה מאוד בשימוש באמצעים "גז מדמיע" ו"בואש" - המיועדים למנוע פגיעה ברכוש או בנפש בגדה - לפיזור התקהלויות בתוך הכפרים. לדבריו, "הצומת המרכזי בכפר (נבי סאלח).. מוגדר כשטח צבאי סגור, והתהלוכה לא הייתה מורשית להגיע לציר המרכזי (בתוך הכפר). ברגע שהייתה מגיעה, היינו מכריזים על התקהלות בלתי חוקית. בשלב שבו התהלוכה לא הייתה מתפזרת, היינו משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות. לאחר מכן חלק מההמון היה מתפזר וחלק היה מתחיל ליידות אבנים. מהשלב הזה היה מתחיל מעין משחק, בין יידויי אבנים על הכוחות ובין לפזר את ההפגנה ולתפוס את מיידי האבנים עד החשיכה".

דהאן העיד עוד כי כוחות צה"ל נכנסו לכפר אך ורק כדי לפזר הפגנות, וללא כל קשר ליידוי אבנים. "אני רוצה לתת עדות על יום שישי מסוים... זה היה יום שישי לאחר יום שישי קודם שכוח צבא לא נכנס לכפר, בגלל בקשה של תושבי הכפר לעריכת הלוויה. נענינו לבקשה ולא נכנסו ולא היתה הפגנה. ביום שישי לאחר מכן, ביקשתי מנציג המת"ק (מינהלת תיאום וקישור) שיתקשר למי שמעורב בהפגנות, ויאמר לו שאנחנו לא מתכוונים להכנס לכפר - זאת בתנאי שהפגנה לא תגיע לכיוון הציר ותשאר בכפר בלבד", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ