פיקוד נחוץ, מפקד שנוי במחלוקת

עמוס הראל
עמוס הראל
עמוס הראל
עמוס הראל

החלטת שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל בני גנץ על הקמת מפקדת עומק חדשה בצה"ל, שהתקבלה ביום חמישי האחרון, נשענת על המלצת צוות בראשותו של האלוף גדי אייזנקוט. המשימה הוטלה על אייזנקוט בקיץ האחרון, עם סיום כהונתו כאלוף פיקוד הצפון.

התיאור שהודבק לתפקיד החדש, שלו מונה האלוף (מיל') שי אביטל, כאילו מדובר ב"אלוף פיקוד איראן" מופרז במקצת. בישראל כבר יש פיקוד לענייני איראן, המוסד, שעליו הוטלה משימת הובלת הטיפול באיום הגרעין האיראני כבר בעשור הקודם. אם יש לצה"ל, ספציפית, "פיקוד" שעיסוקו איראן, זהו בראש ובראשונה חיל האוויר, הגוף העיקרי שיופעל במקרה שישראל תחליט לתקוף את אתרי הגרעין.

המפקדה החדשה יכולה לסייע בעתיד בהפעלת כוחות מיוחדים בהקשר האיראני. חשוב יותר, היא אמורה לתכנן ולהוביל מבצעים בשטחים הנמצאים הרחק מעבר לגבול וקשורים במערכה החשאית המתנהלת נגד ארגוני הטרור (ובעקיפין נגד איראן) בתקופה שבין המלחמות. אפשר לחשוב, למשל, על פעולות שיוחסו לישראל כמו תקיפות של חיל האוויר והפעלת לוחמי השייטת בסודאן או ההתנקשות בגנרל סורי בביתו בצפון סוריה.

גנץ הנחה את אייזנקוט לבחון את ההתפתחויות והשינויים האסטרטגיים באזור ולבדוק אם נדרש שינוי בהיערכות צה"ל. הצוות של אייזנקוט עבר על שורה של עבודות קודמות שנעשו. התברר כי הבעיה זוהתה כבר ב-1982 וכבר אז הוחלט על הקמת מפקדת עומק מטכ"לית.

מלחמת לבנון הראשונה הביאה לדחיית יישום ההחלטה, שמומשה רק ב-1986. בראש המפקדה הועמד האלוף (מיל') דורון רובין, אולם הסתבכות מבצע "כחול וחום" נגד ארגונו של אחמד ג'יבריל בלבנון, שנוהל מהמפקדה, הביאה לקבורת הרעיון. האלוף עזב וממפקדת העומק נותר המשמ"מ, מפקדת שליטה מטכ"לית במבצעים מיוחדים, שנבלעה בפיקוד הצפון. אייזנקוט אבחן צורך במפקדה בין-זרועית שתטפל במבצעים משולבים בעומק. גם בין המלחמות ובוודאי במהלכן, מופעלת נגד ישראל עוצמה שמקורה בשטחים הרחוקים מגבולה. העימות כבר אינו רק ליניארי (גיס שריון מתקדם בגולן לעבר דמשק, למשל) אלא סימולטני, כשהעומק (למשל, בסיסי שיגור רקטות) מעורב כל העת בלחימה ומחייב טיפול משלו.

הפתרון של אייזנקוט: מפקדה קטנה יחסית, פונקציונלית ובה צוות של כמאה איש, שחלק ממנו משרת כיום ממילא במשמ"מ. המפקדה תהיה כפופה ישירות לרמטכ"ל, אולם תשחרר אותו ואת סגנו מהעיסוק הישיר בעומק, שעד היום נפל בתחום אחריותם ובפועל לא זכה לתשומת לב מספקת.

כיום, קווי האחריות של הפיקודים המרחביים מוגבלים יותר ועוסקים בדרך כלל רק בשטח של כמה עשרות קילומטרים שמעבר לגבול. כך, נוצר במלחמת לבנון השנייה מצב שבו אלופים לא ששו להתנדב לפקד על מבצע עומק בבעל-בק בבקעת הלבנון ולהובלתו גויס לבסוף אלוף-משנה (ניצן אלון, שבשבוע שעבר הוחלט על קידומו לאלוף פיקוד המרכז) ש"הושאל" לשם כך מתפקיד מח"ט בשטחים.

המפקדה החדשה תפעיל בעת הצורך את היחידות המיוחדות, אך לא תפקד עליהן בשגרה. אלה ימשיכו להיות כפופות במתכונת הרגילה: סיירת מטכ"ל לאמ"ן, שייטת 13 לחיל הים, שלדג לחיל האוויר. כשיהיו, בין המלחמות, מבצעים מורכבים בעומק, המחייבים פיקוד בין-זרועי, מפקדת העומק תוביל אותם.

בזמן מלחמה היא עשויה לקבל גזרה, מעבר לשטח שלו יהיה אחראי הפיקוד המרחבי הרלוונטי. מעבר לכך, כבר כעת יוקם גוף שכל מרחב ההתעניינות שלו נמצא הרבה מעבר לגבול, בשטחים שבדרך כלל פחות מעניינים את הפיקוד המרחבי.

"מה שקורה היום הוא שאנחנו עובדים בעומק במידה רבה על פי הברקות", אומר ל"הארץ" קצין בכיר שעסק בגיבוש ההמלצות. "בא קצין באמ"ן עם רעיון ואז מתחילים לעבוד על מבצע. מפקדה בראשות אלוף תחשוב באופן רציף ושיטתי על איומים ואנחנו מקווים שתביא גם פתרונות ותוצאות". אייזנקוט הצליח לשכנע בצורך בהקמת המפקדה גם קצינים שהתנגדו לה בעבר, כמו מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן.

בזמן שעצם ההחלטה על הקמת מפקדת העומק זוכה לתמיכה רחבה בצה"ל, קשה לומר דברים דומים על הבחירה באיש שיעמוד בראשה. לאלוף (מיל') אביטל, שיחזור כעת לשירות פעיל, יש רקורד ארוך ומפואר במבצעים מיוחדים, כקצין בסיירת מטכ"ל ובהמשך כמפקדה.

אולם, אביטל בן ה-59 פרש מצה"ל כבר לפני עשר שנים. הוא עזב את הצבא, לבקשתו, לאחר תפקיד אחד בלבד, כמפקד גיס, שבו לא הותיר רושם מיוחד. בשנים שחלפו הספיק לעבוד כחקלאי, להתנסות בפוליטיקה (הוא שובץ במקום נמוך ברשימת קדימה לכנסת ב-2006 ולא נבחר לח"כ) ובשירות הציבורי (כמנכ"ל, שנוי במחלוקת, של המשרד לאיכות הסביבה).

אין ספק שלאביטל יש ניסיון עשיר, אבל מה בפעילותו בעשור האחרון מחבר אותו להתקדמות הטכנולוגית באותן שנים, לאופי הפעילות הנוכחי שאותו ירכז או לדור המפקדים הנוכחי? לשר ולרמטכ"ל הפתרונים.

תגובות