550 האסירים הועברו - הושלמה עסקת שליט

בעקבות יידויי אבנים במעבר ביתוניא הועברו האסירים לגדה במעבר סמוך. משוחררים נוספים נשלחו ליישובי המשולש ולעזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מפגינים התפרעו הערב (ראשון) בסמוך למחסום ביתוניא, דרכו צפויים היו לעבור מרבית האסירים במסגרת השלב השני של עסקת חילופי האסירים עם חמאס, שהתרחש הלילה. בעקבות ההתפרעויות הוחלט להעביר את האסירים שיועדו להגיע לגדה המערבית דרך מעבר סמוך במקום. המפגינים, בהם בני משפחות האסירים שהיו צפויים לעבור במחסום, יידו אבנים אל עבר כוחות הביטחון. לוחמי מג"ב שאבטחו את המקום הגיבו בירי רימוני גז מדמיע, שפגעו גם בעמדת התקשורת המוצבת בצד הפלסטיני. כתוצאה מיידוי האבנים נפגעה חיילת של מנהל התיאום והקישור באופן קל, וטופלה במקום.

במסגרת השלב השני שהתבצע הלילה שחררה ישראל כ-550 אסירים על פי בחירתה, רובם ריצו עונשים קלים או עמדו לקראת לקראת שחרור. 41 מתוכם שבו לעזה, ומעל 500 הועברו לגדה המערבית. בשלב הראשון של העסקה, שהתקיים ב-18 באוקטובר, שחררה ישראל 477 אסירים פלסטינים.

ממתינים להגעת האסירים בעזה, הערבצילום: רויטרס

כל האסירים שהשתחררו הלילה הועברו ביום חמישי האחרון מבתי הכלא השונים לכלא איילון ולכלא עופר, והערב הועברו לנקודת המעבר. אל המעבר הגיעו נציגי הצלב האדום, כדי לוודא שמספר האסירים מדויק. בהינתן אישור הצלב האדום, האסירים חצו את הגבול, והועברו לאוטובוסים שחיכו בצד השני. רוב האסירים בכלא עופר הועברו לרמאללה דרך המעבר הסמוך לביתוניא. שניים מהם שוחררו דרך עטרות למזרח י-ם, ושניים למעבר אלנבי. יתר האסרים מאיילון נלקחו לכרם שלום בעזה, וחלקם לרמאללה.

בשבועות האחרונים, לקראת ביצוע השלב השני, נפגשו כמה פעמים בכירים ישראלים עם אנשי המודיעין המצרי בקהיר כדי לסכם את פרטי העסקה האחרונים. ישראל הדגישה כי בניגוד לשלב הראשון של העסקה, היא שתקבע את שמותיהם של האסירים, וכי אינה מתכוונת לעשות מחוות דרמטיות ליו"ר הרשות, מחמוד עבאס, כמו שיחרור אסירים עם דם על הידיים.

בשבוע שעבר פירסם שירות בתי הסוהר את רשימת האסירים שישוחררו היום. מדובר באסירים שנשפטו לתקופות מאסר קצרות או כאלה שהיו אמורים להשתחרר בקרוב מאוד. אין ברשימה אסירים שרצחו ישראלים.

עימותים בסמוך למעבר ביתוניא, הערבצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

הרשימה כוללת אסירים רבים שללא העסקה היו צפויים להשתחרר כבר בשנה הקרובה. תקופת המאסר הארוכה ביותר שנותרה מבין המשתחררים היא של שבע שנים וחצי. עם זאת, מדובר באסירים ביטחוניים שהואשמו בניסיון לרצח או גרימת מוות, קשר לגרימת מוות בכוונה, הנחת מטעני חבלה, ירי וניסיונות פיגוע. אחרים הואשמו בעבירות חמורות פחות כמו זריקת אבנים.

הרשימה כוללת גם אסירות שלא שוחררו בשלב הראשון של העסקה. ישראל שחררה אז 27 אסירות, כשבחמאס חשבו כי מדובר בכל האסירות ביטחוניות. אולם אז הופתעו לגלות שישנן עוד נשים בכלא הישראלי ובכלל זה כאלה שעוד לא ניתן להם גזר דין. היום הן צפויות להשתחרר.

Read this article in English: Second stage of Shalit swap complete as 550 Palestinian prisoners released

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ