בית משפט ביטל מכירת בית של פלסטינים למתנחלים

בית המשפט קבע כי הדיירים הפלסטינים בסילוואן מוגנים מתוקף חוק הגנת הדייר ומתח ביקורת על ראש עמותת אלע"ד: "עדותו מגמתית וחסרה עובדות"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הקרב המשפטי לפינוי משפחות פלסטיניות המתגוררות בתוך או סמוך למתחם עיר דוד שבשליטת עמותת אלע"ד נמשך - וביום חמישי האחרון דחה בית המשפט השלום בירושלים שתי תביעות של ארגוני מתנחלים לפינוי משפחות פלסטיניות מביתן בכפר סילוואן.

עמותת אלע"ד אמנם אינה צד בשני התיקים, אך הגופים התובעים קשורים אליה בקשר הדוק. אחת התובעות, חברת לויאל אינווסטמנט, שמחזיקה ברשותה עוד כמה מבנים בשכונת סילוואן, רשומה באיי קייקוס וטרקס שבקריביים, וראש עמותת אלע"ד, דוד בארי, הוא בא כוחה בישראל. בתביעה השנייה, שהגישה עמותת "יד יפה", היה בארי עד התביעה היחידי מטעם העמותה, ולדבריו אלע"ד סייעה לעמותה לרכוש את הבית. יתר על כן, עורך הדין שייצג את התובעים בשני התיקים הוא זאב שרף, שייצג את עמותת אלע"ד בתיקי נדל"ן שונים.

חברת לויאל אינווסטמנט תבעה את פינויה של משפחת קראעין מבית, שלטענתה נמכר לה על ידי אחד מבני המשפחה, והציגה קלטות בהן נשמעת אחת מבנות המשפחה הקשישות אומרת שהבית הוא בבעלות אותו אדם. אולם, השופט יחזקאל ברקלי דחה את הטענות וקבע שלכל היותר החזיק המוכר ב-1 חלקי 16 משטח הבית ושהקלטות אינן מוכיחות את זכותו עליו. בית המשפט הורה לבטל את הסכם המכירה והורה לחברה לשלם למשפחה הוצאות משפט.

עמותת "יד יפה" תבעה את פינויה של משפחת פרג' המתגוררת בנכס סמוך לעיר דוד, בטענה שרכשה את הבית כחוק והדיירים הפלסטינים פלשו אליו. גם במקרה זה נדחתה התביעה, והשופטת רחל שלו-גרטל קבעה כי הדיירים הפלסטינים מוגנים מתוקף חוק הגנת הדייר. השופטת גם מתחה ביקורת על בארי וקבעה כי "עדותו היתה מגמתית וחסרה עובדות, שמטבע הדברים היו בידיעתו". פרקליטן של שתי המשפחות, עו"ד מוחמד דחלה, אמר בתגובה לפסקי הדין כי "עמותת אלע"ד והעומד בראשה פועלים ללא לאות ואינם בוחלים באמצעים כדי לייהד את סילואן".

מאלע"ד נמסר בתגובה כי "בעלי הזכויות בנכסים ילמדו את פסקי הדין ויפעלו בהתאם. בשל הרגישות המוכרת אלע"ד אינה דנה בפומבי בעסקאות מקרקעין בהן היא מעורבת".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

במקביל, זכתה אתמול עמותת אלע"ד בתביעת דיבה שהגישה נגד עמותת "עמק שווה", עמותת שמאל של ארכיאולוגים, על רקע פרסומים באתר האינטרנט שלה שבהם תקפה את אלע"ד. סכום התביעה המקורי עמד על מיליון שקלים, ואולם שופט בית המשפט השלום בירושלים פסק תשלום פיצוי סמלי בסך 1,000 שקלים, והורה לנתבעים לתקן את דברי הדיבה ולהתנצל.

"באלע"ד מברכים על כל ביקורת אמיתית ועניינית, ומקווים כי גבולות השיח הציבורי יישמרו", נמסר בתגובה מהעמותה.

Read this article in English: Israel court rules against evicting two East Jerusalem Palestinian families

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ