ריבלין נגד העליון: אין דמוקרטיה עם התערבות כמו זו של בג"ץ

יו"ר הכנסת צפוי למתוח ביקורת חריפה על האקטיביזם השיפוטי בנאום שיישא היום

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, צפוי למתוח היום ביקורת חריפה על האקטיביזם השיפוטי של בג"ץ, וכן על גל החקיקה נגד בית המשפט העליון. בנאום שיישא היום בכנס לציון 20 שנים לחקיקת חוקי היסוד, צפוי ריבלין לומר שבאף מדינה דמוקרטית אין התערבות כמו זו של בית המשפט הישראלי.

בכנס לכבוד "20 שנה למהפכת זכויות האדם", יאמר ריבלין כי "אנו עדים לגל חקיקה עכור ששולח את חציו הפרלמנטריים והרטוריים לכיוונו של בית המשפט העליון. ואולם אותה האצבע המאיימת המונפת מכאן לעבר בית המשפט העליון, היא תגובה רעה של המטוטלת ההיסטורית למהפכה החוקתית".

לדברי ריבלין, "אני חושש שהאקטיביזם, המוצדק או לא, אך המרחיק לכת לכל הדעות, של בית המשפט העליון, הביא לפוליטיזציה שלו בעיני חלקים בציבור הישראלי. המערכת המשפטית שלחה את ידיה לקרביים של המחלוקות העמוקות ביותר בציבור הישראלי, מבלי שהוא נתן את הסכמתו לכך".

"המערכת המשפטית בישראל צעדה לשיטת התערבות ושפיטות נרחבת ועמוקה, ששום מדינה דמוקרטית בעולם לא תכירנה כיום, בוודאי ובוודאי בהיעדר דיון חוקתי הולם. כך בעשורים האחרונים נוצרה מציאות שבה בית המשפט ממלא עד אפס מקום את הוואקום החקיקתי שנוצר במחדל המחוקק, כך נוצרה מציאות שבה בית המשפט מצא את עצמו במקום של קביעת מדיניות".

גם שרשרת החוקים הנידונים בימים אלה בכנסת, בניסיון לשנות את פני בית המשפט העליון, זכו לביקורת מצד ריבלין. לדבריו, אף שחלק מהצעות החוק ראויות לדיון מהותי, "הבעיה טמונה ברטוריקה ובנימה המתלוות אליהן. הבעיה היא בחציית הקווים הברורה, מביקורת עניינית ומכובדת על בית המשפט, לכפירה בעצם הלגיטימיות שלו. הבעיה היא בהלך הרוח המלווה את הצעות החוק הללו, שמדיף ריח רע של נקמנות וחיסול חשבונות".

בנאומו, ריבלין צפוי למתוח ביקורת נוקבת על תפישת העולם המנחה את מערכת המשפט בישראל כיום. "אני חושש שהניסיון ה'מהפכני' של מערכת המשפט, להקדים את ההלכה המשפטית למציאות החוקית ולקבוע עמדה תוך השגת גבולן של הרשויות, המבצעת והמחוקקת, הוביל במידה מסוימת לכך שמלים כמו זכויות אדם הפכו למושג לעומתי, המנוכס לאסוננו, למחנה פוליטי אחד ולא לאחר".

תוצאות המגמה השיפוטית, לדברי ריבלין, באות לידי ביטוי ביחס המזלזל של הציבור כלפי הכנסת ובית המשפט כאחד. "במבט לאחור נדמה שתגובת השרשרת של המהפכה החוקתית היא בהוזלה של הכנסת מחד, ולא פחות חמור מכך, בהוזלת מעמדו של בית המשפט, מצד שני. הדברים הללו, הם שהובילו באופן טבעי לריאקציה שבאה לידי ביטוי גם בגל החקיקה העכור הנוכחי". לדבריו, "עלינו לתת את הדעת על המציאות הנוכחית שבה מצויות הרשות המחוקקת והרשות השופטת על מסלול של התנגשות כרונית. עינינו הרואות, שהקורבן היחיד במערכה הזאת, הוא הדמוקרטיה הישראלית".

ריבלין צפוי לקרוא לשר המשפטים לפעול להנחה מיידית של חוק יסוד החקיקה, הצפוי להגביל את יכולת בית המשפט העליון להתערב בפעילות הכנסת ולפסול חוקים.

"היום, יותר מתמיד, חוק יסוד: החקיקה הוא כורח. אם לא נחלץ אותו מהבוץ, יימשכו הניסיונות הציניים והנלוזים לבלום את הזליגה של בית המשפט לתחומי הכנסת, באמצעות זליגה נגדית של הרשות המחוקקת לתחומי הרשות השופטת, כפי שהדבר מתבטא בהצעת חוק השימוע לשופטים ובהצעות חוק אחרות".

ריבלין יסיים ויאמר: "היום אנו בשלים ומוכרחים לבצר את הפרדת הרשויות, רק כך נוכל לבצר ביתר שאת את חומת ההגנה על הדמוקרטיה הישראלית".

ריבלין ונשיאת בית המשפט העליון ביניש. "אנחנו מוכרחים לבצר את ההפרדה בין הרשויות", יאמר יו"ר הכנסתצילום: דניאל בר-און

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ