עוד 550 אסירים שוחררו במסגרת עסקת שליט

אנשיל פפר
אבי יששכרוף ויניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אבי יששכרוף ויניב קובוביץ

בדיוק כמו בהעברת האסירים המשוחררים הקודמת, לפני חודשיים, גם אמש החלו הפרות סדר על יד מחסום ביתוניא על יד כלא עופר לקראת העברת האסירים במסגרת השלב השני של עסקת שליט. מפגינים פלסטינים, בהם בני המשפחות של האסירים שעמדו להגיע למחסום, יידו בקבוקי תבערה ואבנים וזיקוקים אל עבר כוחות הביטחון.

לוחמי משמר הגבול שאבטחו את המחסום הגיבו ברימוני גז והלם וכן הופעל תותח מים ומכשיר "צעקה" לפיזור מפגינים. רימוני הגז פגעו גם בעמדת התקשורת בצד הפלסטיני. חיילת של מינהל התיאום והקישור נפצעה קל בסנטרה מיידוי האבנים, וטופלה בשטח.

עקב ההתפרעויות במחסום, שוחררו לבסוף האסירים סמוך למעבר דרך מעבר צדדי, כמה קילומטרים משם, והוסעו למוקטעה, שם המתינו להם כ-2,000 קרובי משפחה וחברים. כאשר ניסו החיילים לפנות את המעבר, החלו במקום עימותים בין הצדדים שגלשו במהרה ליידוי אבנים ולירי של גז מדמיע.

כ-550 אסירים שוחררו בעסקה, רובם ריצו עונשים קלים או שהיו לקראת שחרור. 41 מתוכם שבו לעזה, ויותר מ-500 הועברו לגדה המערבית. בשלב הראשון של העסקה, שהתקיים ב-18 באוקטובר, שחררה ישראל 477 אסירים פלסטינים.

לקראת ביצוע השלב השני, נפגשו בשבועות האחרונים בכירים ישראלים כמה פעמים עם אנשי המודיעין המצרי בקהיר כדי לסכם את הפרטים האחרונים. ישראל הדגישה כי בניגוד לשלב הראשון של העסקה, היא שתקבע את שמותיהם של האסירים, וכי אינה מתכוונת לעשות מחוות דרמטיות ליו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), כמו שחרור אסירים עם דם על הידיים.

בשבוע שעבר פרסם שירות בתי הסוהר את רשימת האסירים הצפויים לשחרור, רבים מהם נשפטו לתקופות מאסר קצרות או שהיו אמורים להשתחרר כבר בשנה הקרובה, ללא קשר לביצוע העסקה. אין ברשימה אסירים שרצחו ישראלים, ועם זאת, מדובר באסירים ביטחוניים שהואשמו בניסיון לרצח או גרימת מוות, קשר לגרימת מוות בכוונה, הנחת מטעני חבלה, ירי וניסיונות פיגוע. אחרים הואשמו בעבירות חמורות פחות כמו זריקת אבנים. הרשימה כללה גם אסירות שלא שוחררו בשלב הראשון של העסקה.

ברשות הפלסטינית נמתחה אתמול ביקורת על החמאס, בטענה שהשלב השני של העיסקה לא כלל חולים או אסירים ותיקים. עם זאת, כל אחד מהאסירים המשוחררים אמור לזכות במענק שחרור מהרשות הפלסטינית על פי תקופת המעצר שאותה ריצה בבתי הכלא בישראל.

תגובות