הצעה: ועדת חוץ וביטחון תפוצל לשתי ועדות נפרדות

לפי ההצעה שיזמה חברת הכנסת עינת וילף, תוקם ועדה מיוחדת לענייני חוץ. לדבריה, ועדת החוץ והביטחון כמעט שלא מתפנה לעסוק בנושאים המדיניים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד

ועדת הכנסת תדון ביום רביעי בהצעה לפיצול ועדת החוץ והביטחון לשתי ועדות נפרדות – האחת לענייני צבא וביטחון והשנייה לענייני יחסי החוץ של ישראל. יוזמת המהלך, חברת הכנסת עינת וילף (העצמאות), מציעה כי הפיצול יתרחש החל מהכנסת הבאה. שר החוץ אביגדור ליברמן תומך בהצעה, אך שר הביטחון אהוד ברק מסתייג ממנה.

מאז הקמת המדינה קיימת ועדה אחת קבועה בכנסת שעוסקת בענייני חוץ וביטחון. עם זאת, במהלך השנים התמקדה עבודת הוועדה בעיקר בענייני ביטחון ופחות במדיניות החוץ של ישראל. מתוך 13 ועדות המשנה של ועדת החוץ והביטחון, 12 עוסקות בצה"ל ובמערכת הביטחון, ורוב הסקירות ששומעים הח"כים בוועדה הן מפי קציני צבא או אנשי משרד הביטחון.

מנגד, אנשי משרד החוץ והמטה לביטחון לאומי (מל"ל) כמעט ואינם מופיעים בפני הוועדה, גם כשנדונות בה סוגיות מדיניות טהורות. כמו כן, ישיבות הוועדה מתמקדות בסקירות מודיעין ולא בדיון על המדיניות שבה ישראל נוקטת או שבה עליה לנקוט.

ועדת החוץ והביטחון, לפני כשבועייםצילום: פיטוסי אוליבייה

במהלך השנים הוקמה ועדת משנה לענייני יחסי חוץ והסברה אולם זו תפקדה בצורה מינורית בלבד ולא ביצעה פיקוח אמיתי על יחסי החוץ של ישראל, בדגש על משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה. דיוני הוועדה התמקדו בסוגיות שוליות יחסית, הם לא זכו להד תקשורתי וציבורי ודרג בעלי התפקידים שהגיעו לדיונים היה נמוך.

כך למשל, בשלוש השנים האחרונות לא קיימה ועדת המשנה ליחסי החוץ של ישראל דיונים מהירים ושוטפים על סוגיות כמו המשבר ביחסים עם טורקיה, על יחסי ישראל-ארה"ב, על הקיפאון המדיני מול הפלסטינים או על בעיות ההסברה של ישראל.

לפני כמה חודשים החלה ח"כ עינת וילף להוביל מהלך שמטרתו להביא לפיצול ועדת החוץ והביטחון לשתי ועדות נפרדות, כדי שנושא יחסי החוץ יזכה לתשומת לב ולחשיבות זהה כמו נושא הצבא והביטחון. וילף קיימה סבב שיחות עם יו"ר הכנסת ח"כ רובי ריבלין, יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ שאול מופז, שר החוץ אביגדור ליברמן, שר הביטחון אהוד ברק וכן גורמים מהאקדמיה כמו פרופסור יחזקאל דרור וד"ר עוזי ארד.

ריבלין אמר לח"כ וילף כי הוא מתנגד להקמת ועדה חדשה בכנסת, אך מסכים לקיים דיון בנושא, בשלב זה ללא הצבעה. ביום רביעי תעלה וילף הצעה לפיה החל מהכנסת ה-19 תהפוך ועדת החוץ והביטחון לוועדה שתעסוק רק בצבא וביטחון. כדי לעקוף את הצורך להקים ועדה חדשה בכנסת, ישונה תפקידה של ועדת הקליטה, ההסברה והתפוצות. הטיפול במשרד הקליטה יעבור לועדת הפנים או הרווחה, ושמה של הוועדה ישונה לוועדת החוץ, ההסברה והתפוצות.

עינת וילףצילום: חגי אופן

"צריך להיות שוויון בפיקוח ובטיפול של הכנסת בנושאי צבא וביטחון ובנושאי חוץ", אמרה וילף ל"הארץ". "האתגרים מולם עומדת ישראל היום הם במקרים רבים מדיניים ולא ביטחוניים. המשט הטורקי היה דוגמא מצוינת לכך. לכן, יש מקום להקים ועדה נפרדת של הכנסת שתעסוק בנושאי חוץ ותהיה בעלת משקל ומעמד זהה של ועדת הביטחון".

וילף נפגשה לפני כמה שבועות עם שר החוץ אביגדור ליברמן כדי לשכנע אותו לתמוך בהצעה והאחרון הפתיע כשנתן את ברכת הדרך. "זה הדבר הנכון לעשות, בכל העולם יש ועדה נפרד לענייני חוץ בפרלמנט", אמר ליברמן לוילף.

לעומת זאת, שר הביטחון אהוד ברק מתלהב פחות מהרעיון. ברק סבור שסוגיות החוץ והביטחון בישראל קשורות זו בזו קשר חזק מאוד מה שלא מאפשר להפריד אותן. בנוסף, ברק חושש שהקמת ועדה נפרדת לענייני חוץ בכנסת, תפגע במעמדה של מערכת הביטחון בעניינים מדיניים, ותגדיל את כוחם של הגופים "האזרחיים". בצורה דומה התנגד ברק לחוק המטה לביטחון לאומי (מל"ל) שנועד לאזן את ההשפעה האדירה שיש למערכת הביטחון על גיבוש המדיניות גם בסוגיות שנוגעות ליחסי החוץ של ישראל.

וילף צפויה להציג בפני חברי ועדת הכנסת ביום רביעי את הדרך שבה מטופלים נושאי חוץ במדינות אחרות במערב. בארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, ספרד וקנדה יש ועדה נפרדת בפרלמנט שעוסקת ביחסי החוץ. מצב דומה קיים בהודו וברוסיה. בכל מדינות אלה ועדת החוץ זהה בכוחה ובמעמדה לזה של ועדת הצבא והביטחון, ובחלק מהמקרים כוחה והשפעתה אף גדולים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ