התקוות הישראליות בעקבות מות קים

העברת השלטון לדור השלישי בצפון קוריאה אינה מבטיחה הפשרה, אבל גלום בה סיכוי להתרופפות הברית בין פיונגיאנג לאיראן

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

2011 היתה שנה רעה לרודנים. מהם נוחים לישראל, כחוסני מובארק, ומהם מאויביה, כבשאר אסד. העברת השלטון בקוריאה הצפונית לדור השלישי, דור הנכדים של המייסד הנוקשה קים איל-סונג, עדיין אינה מבטיחה הפשרה ביחסי שתי הקוריאות, וכבדרך אגב הפחתה בעוינות שבין פיונגיאנג לבין ירושלים. ואולם, גלום בה סיכוי להתרופפות הברית שבין קוריאה הצפונית לבין איראן, ההולכת ומאבדת גם את סוריה.

בשבוע שעבר הוזמנו עיתונאים ישראלים לשיחה עם השגריר הטרי של קוריאה הדרומית, קים איל-סו. בין השאר, הוא נשאל על מאבק הירושה בקוריאה הצפונית ועל מצבן של השאיפות הנצחיות משני עברי האזור המפורז בקו הרוחב 38 לאיחוד מחודש של שני חלקי חצי האי.

השגריר חייך. לפני שני עשורים, ציין, שעה שגרמניה החצויה התאחדה וברית ורשה התפרקה, התחרו משקיפים רבי ידע זה בזה, מי ידייק יותר לחזות מתי אסיה תחקה את אירופה. האופטימיים ניבאו שנה, שלוש - לכל היותר חמש.

הפסימיים הרחיקו עד כדי עשור. בחלוף כפליים מכך, אם ניכר בכלל שינוי, בתקופת קים ז'ונג-איל, הוא הרי היה לרעה.

התדרוך של קים איל-סו נועד להציג את ההכנות לפסגת האבטחה הגרעינית בסיאול במארס 2012. לקוריאה הדרומית חשובה היוקרה שבאירוח ועידה רמת דרג זו, שתדון בסיכול טרור גרעיני, בבלימת ההברחות של חומרים גרעיניים ורדיולוגיים ובהגברת האבטחה והבטיחות במתקנים גרעיניים. זאת ועידת המשך לפסגת וושינגטון מאשתקד, שעסקה בעניינים אלה. לדרום קוריאנים לא אכפת להיות שניים. הם גאים במאפיין לאומי, אימוץ חדשנות, ללא צורך להיות חלוצים ופורצי דרך. בסיאול מקווים להיענות מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהעדיף לדלג על פסגת וושינגטון ושלח כבא כוחו את שר הגרעין והמודיעין במשרדו, דן מרידור. ועידת סיאול אינה אמורה לעסוק בחתירתן של המעצמות הסוררות איראן וצפון קוריאה לנשק גרעיני. בכך מטפלות מסגרות אחרות.

מיקום ישראל ודרום קוריאה באותו צד של המתרס הגרעיני ברור מאליו. האיתות הראשון של נטיית דוד בן גוריון למערב היה רצונו (שסוכל בהתנגדות רוב בממשלתו) לשלוח גדוד של גבעתי להילחם בקוריאה. הצפון התייצב לצד מדינות ערב ושיגר טייסת קרב לעזרת מצרים במלחמת יום הכיפורים. לפי דיווחים זרים, המתקן הגרעיני הצפון קוריאני שנבנה בסוריה בחשאי נחרב במבצע חיל האוויר הישראלי בספטמבר 2007.

בשני העשורים האחרונים היתלו הצפון קוריאניים במערב: יש להם די חומר לפצצות גרעיניות, אין להם, אבל בקרוב יהיה; הם מקבלים את דין ההתנזרות מגרעין; לא, הם משעים את חברותם במנזר, ואז משעים את ההשעיה, וכך הלאה. הלקח שלימדו את עיראק ואיראן: מוטב להכריז - רצוי בניסוי מהדהד ובפיתוח טילים שיגיעו לאמריקה - על חציית המפתן הגרעיני. זה מועיל להישרדות המשטר יותר מהכחשת ההתגרענות.

ההקבלה בין צפון מזרח אסיה לדרום מערב היבשת עולה גם מהאסטרטגיה האמריקאית הדומה בשני האזורים, שמטרת העל היא מניעת התלקחותה של מלחמה והרתעת תפוצת נשק גרעיני. במזרח תקעו האמריקאים את מוט המטרייה הגרעינית שלהם בלבו של המשולש יפאן-דרום קוריאה-צפון קוריאה. אם ישלפו את המוט, למרבה חרדתן של טוקיו וסיאול, לא יאחר להגיע גם נשק גרעיני יפאני ודרום קוריאני. יפאן היא בעיקרה בסיס ימי ואווירי אמריקאי, אם גם מצטמצם בלחץ האוכלוסייה.

בדרום קוריאה אמורים רבבות החיילים האמריקאים לשמש בגופם וידוא התערבות לעת פלישה או מטח טילים. וושינגטון לא תוכל להבליג על התקפה צפונית, כאשר גם חייליה ואזרחיה בנופלים. במערב אסיה אפשר למצוא שני משולשים שצלעם הגרעינית המתגרה היא איראן. מכאן, ישראל וטורקיה; ומכאן, סעודיה וכוויית. הנוכחות הצבאית האמריקאית במפרץ הפרסי לאחר הפינוי מעיראק תהיה בעיקר בכוויית. משטר חדש בצפון-קוריאה, פחות אפל, יותר קשוב לאזרחיו ופתוח לעולם ופייסני כלפי אחותו העשירה והמפותחת בדרום, הוא אינטרס בטחוני ישראלי.

Read this article in English: Israel hopes death of North Korea leader will damage ties with Iran

היורש, קים ז'ונג אוןצילום: אי-פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ