ביקורת גבולות |

איסלאם של עשירים

במצרים התנועות המוסלמיות פורחות בשכונות העוני, בדוחא נשים ברעלה נוהגות במכוניות ספורט

עקיבא אלדר
דוחא, קטאר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
דוחא, קטאר

לפני חודשים מספר ניתקה ישראל את היחסים עם קטאר, המדינה העשירה ביותר בעולם. בד בבד יורטו כמה יוזמות של קטאר לממן פרויקטים בישראל ובשטחים.

אשמה מספר 1: האמירות מקיימת קשרים הדוקים עם ארגון החמאס, שכידוע מסרב להכיר במדינת ישראל. אשמה מספר 2: האמיר, חמד בן חליפה אל-תאני, העומד בראש ועדת המעקב של הליגה הערבית לעניין הפלסטיני, תמך ביוזמה של הרשות הפלסטינית באו"ם. כידוע, הרשות מבקשת מהאו"ם להכיר במדינה פלסטינית, שתחיה בשלום עם מדינת ישראל בגבולות 67', למצוא פתרון מוסכם לבעיית הפליטים, ולשים בכך קץ לסכסוך.

איך אפשר בעת ובעונה אחת לתמוך בחמאס ולעודד את פתח? כיצד ניתן להסביר את הזרמת הכסף לאחים המוסלמים במצרים וליריביהם הסלפים? איזה אינטרס יש לתיאוקרטיה לטפח את ערכי הדמוקרטיה בשכונה, ולהסתכן בחלחולם אל חצי האי השלו? מי היה מעלה בדעתו לפגוש בצהריים את מזכיר האו"ם, באן קי-מון בוועידת פיוס בין תרבויות, ולהיתקל בערב, בשוק של דוחא, בפושע המלחמה המבוקש נשיא סודאן, עומר אל-באשיר.

איור: עמוס בידרמן

כדי לרדת לעומק הפרדוקסים האלה צריך לטייל בין גורדי השחקים הפוסט-מודרניים, הכמעט הזויים, בכל רחבי דוחא, מעברם האחד דשאים מוריקים ומן העבר השני חולות מדבר. צריך להעיף מבט זהיר בנהגת במכונית הספורט, שרק עיניה המאופרות בקפידה מציצות מבעד לניקאב השחור המכסה את כל גופה. פריט הלבוש הזה נמכר בחנויות יוקרה ב-5,000 דולר ויותר. אחר כך יש לעצור מונית ולשמוע מהנהג האריתראי, שהוא עובד מבוקר ועד לילה תמורת שכר חודשי של 1,100 ריאל (כ-1,100 שקל), ללא שום זכויות סוציאליות. דרכונו מוחזק בידי הבעלים של חברת המוניות (השייכת לאמיר ולבני משפחתו, כמו חברת התעופה, חברה להשכרת הרכב וכמה בתי מלון).

כל עוד הנפט זורם ממעמקים והאמיר מממן את חופשות הקיץ הארוכות של רבע מיליון תושבי קטאר באתרי הסקי באירופה, חצי האי יוכל להיות אי של דו-קיום בשלום, בין איסלאם מסורתי לבין מודרנה טורבו.

כל עוד מיליון וחצי העובדים הזרים יקבלו בהכנעה את מרות בני השבטים המקומיים, מדינאים נאורים שיעשו את דרכם מנמל התעופה יוכלו רק לחייך במבוכה למראה השלט המאיר עיניים בראש בניין נאה: "המרכז הקטארי לזכויות אדם".

בעצם, גם בדמוקרטיה האמריקאית כסף יכול לקנות מושב בבית הנבחרים, ובלעדיו אי אפשר להגיע לבית הלבן. הבעיה היא, שבמצרים, סוריה, לוב ותוניסיה, האיסלאם פורח בבצות של עוני ורפש.

דמוקרטיה למתחילים

בשבוע שעבר זכה פרנק לה-רו, שליח האו"ם לקידום והגנה על חופש והביטוי, לסדרת חינוך בדמוקרטיה ישראלית. את השיעור המאלף ביותר קיבל מסגן יו"ר הכנסת, אחמד טיבי מתע"ל. "ישראל היא במקרה הטוב יודוקרטיה: דמוקרטיה ל-80% מהאוכלוסייה", הסביר טיבי ללה-רו. "שאר האזרחים חיים תחת משטר של אפליה גזעית. ערביי ישראל מהווים 20% מהאוכלוסייה, אך לא יותר מ-7% מהמועסקים בשירות הציבורי. כך, בין 70 עובדי אגף התקציבים של משרד האוצר - האגף החשוב במדינה - אין אפילו ערבי אחד".

חבר הכנסת הערבי הוותיק סיפר, כי נשללה ממנו הזכות להביא להצבעה הצעת חוק שלו, המטילה סנקציות על מכחישי הנכבה (בתגובה על חוק הנכבה). טיבי הרחיב את הדיבור על הצעת החוק של דני דנון מהליכוד, שלפיה יותנה מתן תעודות זהות ורישיון נהיגה בהכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית. "לא אתפלא אם האנשים האלה יציעו לחייב כל מי שנכנס למסעדה או לרכבת ישראל להכיר במדינת ישראל כיהודית", סיכם טיבי.

לה-רו סיפר לטיבי, כי ציטט לח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו את האמרה המיוחסת לוולטר, "איני מסכים לשום דבר שאתה אומר, אך מוכן למות כדי להגן על זכותך לומר זאת". טיבי השיב: "חברי הכנסת האלה מעדיפים את מקארתי על וולטר".

חופש הסתה ליהודים

כמה זמן היה נדרש לשב"כ לעצור פלסטינים שהיו מדביקים כרוזים הקוראים לאנשים "להגן על כבודם ורכושם, גם תוך עימות עם כוחות הביטחון... לגרום תסכול לכוחות הגירוש וההרס באמצעות שמירה, ריכוז כוחות ואמצעים"? כמה שעות היו נדרשות ליועץ המשפטי לממשלה כדי להורות למשטרה לזמן לחקירה איש דת דרוזי, שהיה מורה לחיילים ולשוטרים דרוזים לסרב פקודה לפנות יישוב שהוקם על אדמה גנובה וקורא להם "להצטרף אלינו במאבקנו ולא לציית להוראות הנפשעות של השלטון"?

הציטוטים האלה לקוחים מכרוז של ארגון המתקרא "נאמני ארץ ישראל", שמקום מושבו בהתנחלות אלקנה. כשירות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להלן רשימת חברי הארגון, כפי שהיא מופיעה באתר האינטרנט של הארגון: הרבנים שלום דב בער הלוי וולפא (יו"ר), ישראל אריאל, ישעיהו הולנדר, דב שטיין, מרדכי רבינוביץ, פרופ' הלל וייס, איציק שדמי, שמואל מידד-זנגי, ברוך מרזל, רותי איזיקוביץ, קטי כהן, ענת לבני, יונתן האן, יואל לרנר, גדליה גלזר, עמנואל גרטל, עו"ד בועז שפירא, מיכאל בן חורין ומשה זר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ