ברק ממדר את משרד החוץ: סיכל הרצאת קצין בפני שגרירים

שר הביטחון דרש למנוע התייחסות לנושאים מסווגים. בחודשים האחרונים אסר כמה פעמים על קציני צה"ל להופיע לדיונים בכנסת ובמשרדי ממשלה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

אחרי שמידר את ועדת החוץ והביטחון ואת המטה לביטחון לאומי, אהוד ברק ממדר גם את משרד החוץ. שר הביטחון סירב לאשר לראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף איתי ברון, להרצות בכנס שגרירי ישראל שיתקיים במשרד החוץ בירושלים בשבוע הבא, אלא אם הסקירה תהיה בסיווג "בלמ"ס" (בלתי מסווג).

בשבוע הבא יגיעו למשרד החוץ בירושלים כ-100 שגרירים וקונסולים כלליים ישראלים לכנס השנתי שבו הם מקיימים דיונים בנושאים מדיניים, ביטחוניים והסברתיים ומקבלים סקירות מבכירי הדרג המדיני ומערכת הביטחון.

לקראת הכנס פנה משרד החוץ לאגף המודיעין בצה"ל והזמין את ראש חטיבת המחקר באמ"ן, תת-אלוף איתי ברון, לסקור בפני הדיפלומטים הבכירים של ישראל בעולם את הערכת המודיעין השנתית. מסיבה לא ברורה, באמ"ן החליטו לפנות ללשכת שר הביטחון כדי לקבל את אישורו של ברק לקיום ההרצאה.

שר הביטחון, אהוד ברקצילום: אוליבייה פיטוסי

ברק לא הטיל וטו על הבקשה, אולם הציב תנאי שרוקן אותה מתוכן: הוא דרש שסקירת המודיעין תהיה בסיווג "בלמ"ס", קרי, ללא מידע מודיעיני סודי. סקירה כזו היא סקירה כללית ביותר, שניתנת לרוב בהרצאות במכוני מחקר אזרחיים. סקירה דומה נתן ראש חטיבת המחקר תת-אלוף איתי ברון במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב לפני חודש ימים.

במשרד החוץ שורר כעס רב על שר הביטחון ועל אמ"ן. משרד החוץ מעביר לאמ"ן ולמשרד הביטחון מידע רב ורגיש שנאסף בשגרירויות, בנושאים כמו הגרעין האיראני והמצב בלבנון, סוריה ומצרים. כמו כן, דיפלומטים ישראלים מארגנים לקציני אמ"ן פגישות עם דיפלומטים זרים באו"ם, בוושינגטון ובבירות אחרות.

יתר על כן, גורמים בכירים אחרים במערכת הביטחון ובקהיליית המודיעין, שאינם כפופים לשר הביטחון, נענו בחיוב להזמנה ויופיעו בכנס במשרד החוץ. במשרד הוחלט לפיכך שלא לעבור על החלטת ברק לסדר היום וההזמנה לראש חטיבת המחקר בוטלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בחודשים האחרונים מנע שר הביטחון כמה פעמים מקציני צה"ל להופיע לדיונים בכנסת ובמשרדי ממשלה בתירוצים שונים. כך למשל מנע ברק מקציני צה"ל להופיע בפני ועדת החוץ והביטחון בדיון בנושא הפיגוע בגבול מצרים וכן מנע העברת מידע לוועדה בנושא. בנוסף הטיל שר הביטחון הגבלות על שיתוף הפעולה בין אמ"ן לבין המטה לביטחון לאומי (מל"ל) במשרד ראש הממשלה. הפרשה צפויה להגביר עוד יותר את המתיחות בין שר הביטחון ברק לשר החוץ אביגדור ליברמן. האחרון לא רווה נחת מכך שבשלוש השנים האחרונות משמש ברק "שר חוץ" לא רשמי ומנהל מגעים עם הממשל האמריקאי ועם שרי חוץ זרים רבים.

במהלך עצרת האו"ם בחודש ספטמבר עקץ ליברמן את ברק אחרי שהאחרון פרסם הודעה על כך ש"שכנע" את נשיא ניגריה לא לתמוך בבקשה הפלסטינית להתקבל לאו"ם. כמה שעות אחר כך הכחיש הנשיא הניגרי את הדברים. "חבל שיש כאלה בממשלה שרצים לספר לחברה", אמר אז ליברמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ