ארדן על התערבות נתניהו בטקס: "משתיקים קרדיט לרה"מ"

בלשכת נתניהו הכניסו שינויים בנאום לזכר נספי אסון הכרמל: "נתניהו היה הראשון להבין, יזם, רתם". השר להגנת הסביבה התגייס להגן מפני הביקורת

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בכל הנוגע לקרדיט בנימין נתניהו, "בישראל יש חוק השתקה", כך הגן הבוקר (שלישי) השר להגנת הסביבה גלעד ארדן בראיון בגלי צה"ל על השבחים שקיבל נתניהו אמש בטקס לזכר נספי אסון הכרמל. "העובדות הן עובדות. ראש הממשלה באמת עשה את הדברים הללו. בטורי הרכילות אתם יכולים לכתוב שלא היה צריך להגיד את הדברים האלה", אמר השר ארדן, והמליץ לחברי האופוזיציה לדון בעניינים של טעם, כמו התחזקות המוסלמים הקיצונים במצרים.

"חברי באופוזיציה מעדיפים להשכיח שציפי לבני הצביעה בעד סגירת טייסת הכיבוי לפני תשע שנים", תקף ארדן. "היו גורמים באופוזיציה שניסו לקשר בין פעילות הממשלה לאסון הכבד", הוסיף. "הממשלה נקטה בצעדים רבים לפתור את הבעיה, לא חיכינו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הסיפורים, ישירות לפייסבוק

גם ח"כ אופיר אקוניס התגייס לניסיונות לגמד את הפרשה. "יש פה הגזמה פראית של השיח הציבורי שמקיימת התקשורת ביממה האחרונה", אמר חבר הכנסת. "אנחנו בסך הכל מדברים של שניים-שלושה משפטים של דברי קריינות. אני מבקש מהציבור, מהפוליטיקאים ומהתקשורת לעסוק במהות".

8 מתוך 8 |
צילום: גיל נחושתן
1 מתוך 8 |
צילום: גיל נחושתן
2 מתוך 8 |
צילום: גיל נחושתן

"העיסוק הזה קצת מביך אותי. הוא לא ראוי לתקשורת", המשיך אקוניס. "עם שלם משתתף ביגונן של 44 משפחות גיבורים. מדובר באנדרטה גדולה ומרשימה שנבנתה על מנת לתת כבוד לגיבורים שנספו. משפחות הנספים... היינו מצפים לשמוע בתקשורת את סיפורי הגיבורים".

גורמים במערכת הפוליטית מתחו אמש ביקורת חריפה על השבחים שחלק מנחה טקס אסון הכרמל, דן כנר, לראש הממשלה בנימין נתניהו. מקור שמעורה בהכנת האירוע אמר שלשכת ראש הממשלה היא שהוסיפה את דברי השבח. לדברי המקור, המשרד לביטחון פנים הפיק את הטקס וכתב את קטעי הקישור שהקריא כנר. ראש הממשלה נתניהו לא היה אמור להשתתף בטקס, אולם בסוף השבוע שעבר שינה את דעתו והודיע שישתתף, וזאת, לדבריו, עקב פניות של בני המשפחות.

אחרי שנתניהו הודיע כי ישתתף בטקס העביר המשרד לביטחון פנים ללשכת ראש הממשלה את תכנית הטקס ואת קטעי הקריינות בו. לשכת נתניהו ערכה חלק מהקטעים והוסיפה את דברי השבח לראש הממשלה המדגישים את פעולותיו במהלך ואחרי השריפה.

במהלך הטקס כנר הדגיש שוב ושוב את פועלו של נתניהו, ואמר: "האנדרטה הוקמה ביוזמתו של ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ובעבודתן המאומצת ובלוח זמנים קצר וצפוף מאוד של אנשי אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון. האנדרטה הזאת הוקמה ואושרה בממשלה ביוזמתו של העומד בראשה מר בנימין נתניהו ובתרומה נדיבה של תורמי קרן היסוד והקרן הקיימת לישראל".

בטקסט המקורי שנשלח ללשכת נתניהו לתיקונים נכתב, לפי ידיעות אחרונות: "הרינ מתכבד בזאת להזמין את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו", אולם כשנתניהו עלה לשאת דברים אמר כנר: "אני מתכבד להזמין את מי שהיה הראשון שהבין את גודל האירוע, רתם את כל הגורמים בארץ ובעולם לסייע בכיבוי השריפה ומאז דואג בלא לאות למשפחות שאיבדו את היקר להן מכל".

בנוסף, כשכנר הזמין את צביה ריבן - אמו של הנער אלעד ריבן שנספה באסון - להדליק אבוקת זיכרון, הוא אמר: "על שמו של אלעד נקראת טייסת הכיבוי", והוסיף, לבקשת הלשכה, כי "את הקמתה יזם ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ