אופיר בר-זהר

חברי הכנסת ביקרו היום (שלישי) את המחמאות שניתנו לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך טקס האזכרה לנספי אסון הכרמל. ח"כ איתן כבל (העבודה) נשא נאום מבודח שלעג לנתניהו: "אני עומד כאן לפניכם, בחיל ורעדה, אוחזת בי התרגשות רבה ואם יורשה לי גם צמרמורת קלה. אתמול, בטקס האזכרה לקורבנות האסון בשריפת הכרמל, כששמעתי את הסופרלטיבים האדירים, דברי השבח וההלל המדהימים שנאמרו על ראש הממשלה, נפקחו אזני ואורו עיני, לפתע פתאום הבנתי שכל אשר אמרתי עד היום בגנותו של ראש הממשלה-הינם דברי שטות והבל".

כבל המשיך ואמר כי "אדוני ראש הממשלה אני מתנצל בפניך. סלח לי, מחל לי, כפר על חטאיי. בהמשך לכך, חשוב לי להוסיף על הדברים שנאמרו אתמול ולומר לך, אדוני הרם, הבנתי שאין כמוך, אתה גדול, אתה גיבור, אתה מדהים, שרירי, חזק, רגיש, אתה רחום וחנון נושא חסד לאלפים. שיערך שחור ושופע, אתה מכדרר מהר יותר ממסי, אתה קופץ גבוה יותר מג'ורדן, אתה מאמן מבריק מגווארדיולה, אתה חוזה המדינה, אתה מקים המדינה, אתה שמש העמים. אוהבים אותך ראש ממשלתנו, אוהבים אותך ראש ממשלתנו, אוהבים אותך ראש ממשלתנו".

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) התייחס אף הוא לעניין ואמר: "היום נדליק נר ראשון של חנוכה, לציין את מרד המכבים ביוונים לפני יותר מ-2,200 שנה. המרד פרץ כזכור בהרי בנימין, הקרויים על שמו של ראש הממשלה שלנו, מר בנימין נתניהו. החוקרים חלוקים ביניהם בשאלה האם רוח המכבים היא זו המפעמת בלבו של ראש הממשלה שלנו, מר בנימין נתניהו, או שמא להיפך: מנהיגותו היא שהיתה מהכוחות המניעים את בני משפחת החשמונאים.

"חוקרים אלה מציינים כי כבר למשל בנעוריו, כשהתעמת עם 'הכלניות' הבריטיות ברחובות ירושלים הכבושה הצליח ראש ממשלתנו, מר בנימין נתניהו, להפיל 'כלנית' חצופה במיוחד שהסתובבה בבירתנו האהובה כאילו היא שלו. אותם חוקרים מציעים כי העובדה שמר בנימין נתניהו הצליח להפיל את הגוי שימשה השראה לאלעזר חשמונאי כשהפיל את הפיל. גם אם סוגיה היסטורית זו טרם הוכרעה אי-אפשר להתווכח עם העובדה שראש ממשלתנו, מר בנימין נתניהו, הוא מר בנימין נתניהו. חג אורים שמח".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ח"כים נוספים התייחסו לעניין בנימה רצינית יותר. ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (עבודה) דרש מנתניהו להתנצל. "אני חושב שמה שקרה אתמול בטקס לחללי אסון השריפה בכרמל היה מביש בצורה בלתי רגילה. אני הרגשתי כאזרח ישראלי מבויש לחלוטין. הנה, נמצאות שם משפחות שעברו את האסון הנורא, והן לא באות לחשוב על ראש הממשלה, הן באות לחשוב על יקירן שאבד להן בשריפה הנוראה הזאת. ומה שהיה אתמול זה סר טעם, זה גס רוח, זה יוהרה".

קרדיט: ערוץ הכנסת

לדבריו, "אני חושב שההתנהגות של ראש הממשלה וכל מי שאירגן את האירוע, מטעמו ובהנחייתו, היתה מבזה ומבישה. הכי קל בעולם להפיל את האחריות על הש"ג, זה לא נכון. אנחנו יודעים את האמת, בסוף בדברים האלה מישהו נותן הוראה מגבוה ומישהו נתן הוראה למסע יח"צנות פלסטי בלתי נסבל באירוע שכל כולו כאב ואבל וניסיון להקהות את הכאב וליצור הנצחה ראויה לאנשים ששירתו אותנו בכוחות הביטחון והלכו לעולמם באסון נורא ואיום. אני חושב שזה ראוי לכל גינוי והייתי מצפה שראש הממשלה יתנצל ואנשיו יתנצלו ושלא יפיל את התיק על אחרים".

חבר הכנסת דניאל בן סימון (העבודה) אמר כי "ישבתי בתוך הקהל, וחשתי חוסר נוחות. אנשים עם דמעות בעיניים, שפתאום שומעים את הזמירות האלה עבור ראש ממשלה. וזה קורה, ותסלח לי האנלוגיה, זה קורה, כשיוצא השבוע ספר – מתורגם – של צ'סלאב מילוש, סופר פולני שקיבל פרס נובל לספרות. הספר שלו, "הרוח השבויה" – ספר מונומנטאלי שתורגם לעברית השבוע, כדאי לעיין בו – על מה קורה לחברות שנופלות קורבן לפולחן אישיות".

בטקס שנערך אתמול, בעקבות התערבות לשכת נתניהו בתוכן קטעי הקישור, החמיא מנחה הטקס דן כנר לנתניהו פעמים רבות. בין השאר אמר כשהזמין את נתניהו לעלות לבמה כי "אני מתכבד להזמין את מי שהיה הראשון שהבין את גודל האירוע, רתם את כל הגורמים בארץ ובעולם לסייע בכיבוי השריפה ומאז דואג בלא לאות למשפחות שאיבדו את היקר להן מכל".

על האנדרטה לחללים אמר כנר כי "האנדרטה הוקמה ביוזמתו של ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ובעבודתן המאומצת ובלוח זמנים קצר וצפוף מאוד של אנשי אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון. האנדרטה הזאת הוקמה ואושרה בממשלה ביוזמתו של העומד בראשה מר בנימין נתניהו ובתרומה נדיבה של תורמי קרן היסוד והקרן הקיימת לישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ