גינוי אירופי חריף: אלימות המתנחלים הרסנית לשלום

המדינות האירופיות החברות במועצת הביטחון גינו את המשך הבנייה בהתנחלויות ואת פשעי השנאה, וטענו שהן "מיואשות מההתפתחויות השליליות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל, מדינות אירופה החברות במועצת הביטחון של האו"ם, פרסמו היום (שלישי) הודעת גינוי נגד מדיניות הרחבת ההתנחלויות של ישראל בשטחים והתגברות הפעולות האלימות מצד המתנחלים.

חמש עשרה מדינות החברות באיחוד האירופי דרשו מממשלת ישראל למנוע את ההתקפות מצד המתנחלים ואמרו כי ההתנחלויות שולחות מסר הרסני בנוגע לכוונות ישראל. הודו, ברזיל ודרום אפריקה פרסמו הודעת גינוי משלהן בתום פגישת מועצת הביטחון של האו"ם שדנה בהתפתחויות בסוגיה הישראלית-פלסטינית. שליח רוסיה לאו"ם פקפק במחויבות הישראלית לפתרון שתי המדינות.

הנציגות האירופיות במועצת הביטחון של האו"ם מסרו בהצהרה מטעמן כי הן "מיואשות מההתפתחויות השליליות הללו". המהלך הישראלי להאיץ את הבנייה בהתנחלויות שולח מסר הרסני לדבריהם: "אנו קוראים לממשלה הישראלית לחזור בה מהצעדים הללו. הקמת מדינה פלסטינית ברת קיימא במסגרת פתרון שתי מדינות לשני עמים שיבטיח את ביטחונה של ישראל, מאוימת לנוכח ההרחבה השיטתית והמכוונת של ההתנחלויות".

ריסוס כתובות נאצה במסגד בירושליםצילום: סלמן אמיל

גינוי מפורש כווון לעבר האירועים האלימים שבוצעו בתקופה האחרונה בידי מתנחלים, בהם שריפות מסגדים בירושלים ובגדה המערבית. "זה ברור שהפעולות הפרובוקטיביות והמכוונת הללו כנגד מקומות קדושה נועדו להגביר את המתיחות".

האירופאים קידמו בברכה את נכונות ראש הממשלה בנימין נתניהו לנקוט יד קשה כנגד המתפרעים והקיצונים. "על הממשלה הישראלית לעמוד במחויבותה להעמיד את המבצעים לדין ולא לפטור אותם מעונש".

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור הגיב על הודעת החברות האירופיות במועצת הביטחון ואמר כי "בעוד אזרחים חפים מפשע נטבחים בסוריה, גורמי טרור פועלים בחופשיות בעזה, כוחות האו"ם מותקפים בלבנון ואיראן חותרת לנשק גרעיני - מועצת הביטחון שותקת ומשותקת. זוהי תעודת עניות לקהילה הבינלאומית שבמקום להתמקד בנושאים הבוערים, בוחרת מועצת הביטחון לעסוק בהתנחלויות. המכשול העיקרי לשלום, היה ונותר, דרישת הפלסטינים לזכות השיבה ואי הכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ