ניסיון להשיב את "חוק לפיד" להליך החקיקה

המתנגדים לחוק שדורש צינון של שנה לעיתונאים לפני התמודדות לכנסת טוענים כי הוא לא דמוקרטי. יוזמיו: ישים סוף לפוליטיקאים בתחפושת עיתונאים

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר

"חוק לפיד" שידרוש צינון מינימלי של שנה מעיתונאים המעוניינים לשמש חברי כנסת, צפוי לחזור להליכי חקיקה. חבר הכנסת כרמל שאמה הכהן (ליכוד) אמר כי לאחר סיכום שהושג בעניין נקבע כי החוק יידון בחודש הבא בוועדת חוק, חוקה ומשפט על מנת להכינו לקריאה ראשונה.

הצעת החוק עברה בקריאה טרומית ברוב גדול לפני כשנה וחצי, אך מאז הליכי חקיקתה לא התקדמו בשל אי הסכמות בקואליציה, בעיקר מצד ישראל ביתנו. גורמים בכנסת הסבירו כי לא מפליא שוועדת חוקה שבראשה עומד איש ישראל ביתנו דוד רותם, לא איפשרה המשך דיון בחוק. לדברי הגורמים, "כולם מודעים לסקרים לפיהם יאיר לפיד צפוי לנגוס בקדימה ובליכוד, אך לא בישראל ביתנו". חזרתו הממשמשת של החוק יכולה להעיד על אווירת בחירות במערכת הפוליטית ועל ציפייה להקדמת מועד הבחירות.

היום (שלישי) כתב שאמה כי "אחרי שנה של עיכוב הושגו הסכמות שסוללות את הדרך להשלמת החוק להפרדת העיתונאות מהפוליטיקה על ידי קביעת תקופת צינון של שנה לעיתונאי המעוניין להתמודד לכנסת. החוק ישים סוף לפוליטיקאים בתחפושת של עיתונאים בדיוק כפי שנעשה לאנשי צבא בכירים".

יאיר לפיד נואם בכנס תקשורת חופשית שנערך בתל אביב צילום: קידר ניר

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט, דוד רותם, מסר בתגובה כי "חברי הכנסת המציעים כרמל שאמה ורונית תירוש פנו ליו"ר ועדת החוקה וטענו כי אינו יכול להמשיך ולדחות את המשך החקיקה ולכן נקבעה ישיבת המשך להצעת החוק לחודש ינואר".

שאמה הכהן אומר כי לדעתו החוק צפוי לעבור ברוב גדול: "יש תמיכה גם בחלקים גדולים של האופוזיציה וגם בקואליציה". לדבריו, "ההצעה נועדה לשים סוף לעניין לפיו אדם שכבר גמלה בלבו ההחלטה להתמודד ממשיך בעבודתו כעיתונאי קובע דעות. ברגע שהחליט להתמודד הוא יודע לאיזה צד של המפה הוא שייך ולא יכול לדווח או לראיין בצורה אוביקטיבית. הוא נגוע בניגוד עניינים ברור וייתן יתרון למועמדים שיהיו בני ברית עתידיים שלו. זו לא עיתונאות אמיתית, וזה יוצר פוליטיקאים בתחפושת של עיתונאים. דעות אישיות זה בסדר אבל אמביציה פוליטית מתנגשת עם העקרון של תקשורת בריאה".

ואולם לא מן הנמנע כי הצעת החוק תיתקל בבעיות. בדיון האחרון שנערך בעניין אמרה היועצת המשפטית של הוועדה, סיגל קוגוט, כי מדובר בצעד "מאוד קיצוני", ועוד ציינה כי מדובר בצעד שאינו הפיך והאדם המתפטר לא יכול לחזור לעבודתו, וכי חוק היסוד כולל את הזכות לבחור ולהיבחר.

יו"ר הוועדה רותם התנגד באופן נחרץ לחוק. רותם אמר באותו הדיון כי "אתם פשוט רוצים למנוע מאנשי תקשורת להתמודד לכנסת , זו פגיעה חמורה בהליך הדמוקרטי ביותר – זכותו של אדם להיבחר. מה תעשו אם ג'סטין ביבר יעשה עלייה ויחליט להתמודד לכנסת, יש לו השפעה רבה יותר מהרבה עיתונאים" אמר. עוד הוסיף כי "גם לרבנים רבים יש השפעה גדולה על ציבור נרחב, ואף אחד לא מבקש מהם תקופת צינון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ