פאנטה מחריף הטון: לא נתיר איראן גרעינית

בראיון לרשת אי-בי-סי אמר שר ההגנה האמריקאי כי אם הנהגת איראן תחליט להתקדם בקצב מלא, תוכל לייצר פצצה בתוך כשנה

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

בשבועות האחרונים שידר הממשל האמריקאי מסר ברור שלפיו תקיפה צבאית באיראן תהיה הרת אסון מבחינת ארה"ב. הדובר המרכזי בעניין היה שר ההגנה, לאון פאנטה, שהזהיר בכמה הזדמנויות, כולל בפורום סבן בתחילת החודש בוושינגטון, מפני ההשלכות הבלתי צפויות של תקיפה צבאית. אך בראיון שהעניק לתוכנית "60 דקות" של ערוץ סי-בי-אס, היה פאנטה תקיף יותר, ואמר כי ארה"ב לא תתיר לאיראן להחזיק בנשק גרעיני.

בראיון ששודר ביום שני בלילה, אמר שר ההגנה כי אמנם אין בידיו ראיות שהאיראנים קיבלו החלטה להתקדם עם תוכניתם לייצר נשק גרעיני, אך הוסיף כי "תעבור בערך שנה לפני שיוכלו לעשות זאת, אולי קצת פחות", וזאת רק "אם הנהגת איראן תחליט להשיג נשק גרעיני ותתקדם בקצב מלא". לדבריו, במידה ולאיראנים יש מתקן סודי שבו הם מעשירים דלק גרעיני, הם יוכלו לפתח נשק מהר יותר.

לשאלת המראיין, אילו השלכות יהיו אם ישראל תחליט לצאת למתקפה צבאית כדי למנוע את ההתחמשות הגרעינית של איראן, השיב פאנטה כי "אנו חולקים את אותן הדאגות". לדבריו, "ארה"ב לא רוצה שאיראן תפתח נשק גרעיני. זהו קו אדום בשבילנו וזה בבירור קו אדום גם בשביל הישראלים. אם נצטרך, נתמודד עם זה". הוא הוסיף כי "אם נקבל מידע מודיעיני שלפיו הם מתקדמים בפיתוח נשק גרעיני, נעשה את כל הצעדים הדרושים בשביל לעצור את זה".

כשנשאל לגבי האפשרות שארה"ב תיזום פעולה צבאית במקרה כזה, השיב פאנטה כי "שום אופציה לא ירדה מהשולחן". "ואיראן הגרעינית היא...?", תהה המראיין. "לא מקובלת", חתך פאנטה.

בשבוע שעבר התייחס נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לסוגיה האיראנית ואמר כי "המדיניות שלנו ברורה: אנו נחושים לעצור את איראן מלהשיג נשק גרעיני". בוועידה בוושינגון אמר הנשיא האמריקאי כי "בניגוד למה שהיה בעבר, אנחנו גם פועלים ולא רק מדברים. בתקופתי הוטלו הסנקציות החריפות ביותר נגד איראן".

בתוך כך, ארה"ב קראה אתמול לאיראן לשחרר את האזרח האמריקאי שנעצר בטהראן באשמת ריגול לטובת הסי-איי-אי וניסיון לחדור למנגנוני המודיעין באיראן. בסרטון ששודר בטלוויזיה האיראנית, מודה אמיר מירזאי חכמאתי, צעיר אמריקאי ממוצא איראני, כי ריגל לטובת ארה"ב. לדבריו, קיבל הכשרה בעיראק ואפגניסטאן. משרד החוץ האמריקאי והסי-איי-אי טרם הגיבו על ההאשמות נגד חכמאתי.

שר ההגנה האמריקאי, לאון פאנטה, במטוס לפני שעזב את לוב, בסוף השבוע האחרון. לדבריו, איראן גרעינית היא קו אדום בשביל ארה"בצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ