מחטף: הכנסת ערכה דיון על רשות השידור, בלי להודיע ל"בעלי עניין"

ועדת הכלכלה אישרה לפצל סעיפים כדי שרשות השידור תוכל למכור נכסי נדל"ן לממן רפורמה. מחר יתקיים דיון חוזר בחובות ערוץ 10, שראשיו נועדו עם הנשיא

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה הבוקר (רביעי) דיון לא מתוכנן בנושא התיקון לחוק רשות השידור. הדיון לא היה קבוע בסדר היום ואנשי הוועדה הכחישו אתמול את קיום הדיון, כך שלא כל בעלי העניין היו מודעים לכך ולא הספיקו להגיע, לרבות נציגי ערוץ 10.

חבר הכנסת איתן כבל מהעבודה ביקש לדון גם בנושא ערוץ 10 ויושב ראש הוועדה כרמל שאמה-הכהן נענה לבקשה אך הוסיף כי "אמנם לא נכון לדון בכך שוב, אבל הכוונה היא לאפשר כל הזדמנות לדיון", כך שבדיון המתוכנן למחר יידון גם נושא ערוץ 10.

כשעניין הערוץ המדובר עלה, נציג איגוד היוצרים, אסף אמיר, שאל את יו"ר הוועדה: "כשערוץ 10 היה באותו המצב של רשות השידור דרשתם את הכסף, אבל לרשות אתם מוחקים חובות?". שאמה-הכהן השיב לא כי מדובר במקרים שונים משום ש"פה זה כסף ציבורי וערוץ 10 זה כסף פרטי", נציגי איגוד היוצרים השיבו לו כי "זה עוד יותר גרוע, כי זה הכסף של כולנו".

נשיא המדינה, שמעון פרס נענה לפנייתם של נציגי ערוץ 10 וקיים עם בכירי הערוץ ונציגי העובדים פגישה במשכן הנשיא. בין המשתתפים היו מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי, מנכ"ל החדשות, אורי רוזן, העיתונאי מוטי קירשנבאום לצד כתבים, מפיקי שטח, צלמים ועורכים. המשלחת הציגה בפני הנשיא את מצב הערוץ ואת הקשיים אליהם נקלע.

פרס וקירשנבאום, היום בבית הנשיאצילום: מארק ניימן, לע"מ

הנשיא פרס אמר לנוכחים כי "דמוקרטיה נשענת על שתי כנפיים - פעולת הממשלה והפעולה הביקורתית של עיתונות חופשית. לא ניתן להפריד בין השתיים ועדיין להישאר דמוקרטים. ציפור אינה יכולה לעוף עם כנף אחת". פרס דיבר על חיוניות ערוץ 10 למדינה "אני קורא לכל האנשים הנוגעים בדבר לעשות את כל המאמצים כדי להתגבר על המשבר החולף הזה. ערוץ מסחרי נוסף, כערוץ עשר הוא חיוני למדינה, לחברה ולתוכנה של הדמוקרטיה בישראל".

בדיון ועדת הכלכלה היום אישרו חברי הוועדה לפצל מספר סעיפים מהחוק, מה שיאפשר להעביר החלטה מהירה בנושא במליאת הכנסת. הסעיף המרכזי הוא זירוז מכירת נכסי הנדל"ן של רשות השידור. ח"כ אופיר אקוניס אמר כי מכירת הנכסים תציל את רשות השידור, ואילו ח"כ איתן כבל התנגד ואמר כי גם אם הרשות תמכור נכסים הם לא יספיקו למימון הרפומה. נציג ועד הטכנאים רן אפרתי אמר בדיון כי "כאשר חתמנו על הרפורמה לא דובר בשום שלב כי היא מותנית במכירת הנכסים כדי לממנה".

מחר צפויה הוועדה להצביע על התיקון לחוק רשות השידור שהגישו יו"ר הקואליציה זאב אלקין וח"כ ציון פיניאן לפיו הרשות לא תחויב לעמוד במחויבויות התוכן שלה לשנת 2011. מדובר בהארכת סעיף משנה קודמת, שכן הרשות כבר לא עומדת שנים רבות במחויבויותיה ומשקיעה סכומים זניחים בשוק היצירה המקומית, הנושא יידון בוועדה גם מחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ