בל"ד הגישה הצעות חוק הקוראות לביטול חוקים הפוגעים בערביי ישראל

בין החוקים המדוברים: חוק הנכבה, חוק ועדות הקבלה וחוק האזרחות. ח"כ זחאלקה: "מדובר בהצעות חוק שמשמעותן אפרטהייד"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה וחנין זועבי, שניהם מסיעת בל"ד, הגישו היום (רביעי) 11 הצעות חוק הדורשות לבטל, למחוק ולתקן חוקים הפוגעים – לדבריהם - בזכויות הציבור הערבי. החוקים אליהם מתייחסים זחאלקה וזועבי הם, בין היתר, חוק הנכבה, חוק ועדות הקבלה, חוק האזרחות, חוק מימון העמותות והחוק האוסר על מי שמבקר במדינת אויב להתמודד בבחירות.

"הצעות החוק שהוגשו בשנים האחרונות פוגעות בצורה אנושה בזכויות הבסיסיות של האזרחים הערבים בישראל", אמר ח"כ זחאלקה. "אין משטר שמתיימר להיות דמוקרטי שיכול לאשר להצביע בעד חוקים כאלה. מדובר בהצעות חוק שמשמעותן אפרטהייד, ולכן הגשנו רשימה של הצעות חוק לביטול אותם הצעות גזעניות. אנחנו נראה איך הכנסת והדמוקרטיה בישראל יתמודדו עם הצעות הללו".

במושב בכנסת הקודם הועלו כמה חוקים המכונים חוקי "נאמנות-אזרחות" שיזמו ח"כים. מרבית החוקים הם פרי יוזמתה של ישראל ביתנו, וכן חברי הכנסת זאב אלקין, דני דנון ויריב לוין מהליכוד, ומספר לא מבוטל של חברי כנסת מקדימה. בין החוקים שהועלו: החוק המחייב הצהרת אמונים למדינת ישראל "כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, לסמליה ולערכיה", וזאת כתנאי לקבלת אזרחות ישראלית - ההצעה תידון במושב החורף של הכנסת; החוק להעדפת יוצאי צבא ושירות לאומי בקבלה לשירות המדינה - הצעת החוק מונחת על שולחנה של ועדת החוקה לאחר שאושרה בקריאה טרומית; החוק לשלילת אזרחות של אדם אשר פועל נגד העם היהודי, או נגד מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי, או נגד היותה של מדינת ישראל מדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית - ההצעה תידון בכנסת החורף.

לפני שבוע פורסם ב"הארץ" על נייר עבודה פנימי וחסוי שחיברו שגרירויות מדינות האיחוד האירופי בישראל וממליץ להפוך את סוגיית ערביי ישראל ל"נושא ליבה" בדיאלוג עם ממשלת ישראל. "עלינו להתייחס לדרך שבה ישראל מטפלת במיעוטים - כנושא שאינו פחות חשוב מהסכסוך הישראלי-פלסטיני", נכתב במסמך

מדובר במסמך חסר תקדים מבחינת העיסוק שלו בנושאים פנים-ישראליים רגישים. לדברי דיפלומטים אירופים ובכירים במשרד החוץ, חיבורו ושליחתו למוסדות האיחוד האירופי בבריסל נעשו מאחורי גבה של ישראל. בין הנושאים שמוזכרים בו - הקיפאון בתהליך השלום, המשך הכיבוש בשטחים, הגדרתה של ישראל כיהודית ודמוקרטית - והשפעתם על ערביי ישראל. במסמך המקורי אף נכללו הצעות פעולה של האיחוד ביחס לישראל, אבל אלו הוסרו בלחץ כמה מהמדינות. בין היתר הוצע להגיש מחאה רשמית של מדינות האיחוד בכל פעם שהצעת חוק שמפלה לרעה ערבים עוברת בקריאה שנייה בכנסת

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ