עימות חריף עם אירופה

ישראל נגד בריטניה, צרפת וגרמניה: "איבדו אמינותן והפכו לא רלוונטיות"

משרד החוץ תקף בחריפות את המדינות בעקבות הגינוי שפרסמו על הבנייה בהתנחלויות ופעולות תג מחיר. לבני: "ישראל פותחת במלחמה נגד ידידותיה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

עימות חריף בין ישראל לבין הנציגות האירופיות במועצת הביטחון של האו"ם – בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל, על רקע הודעת הגינוי שפרסמו האחרונות אתמול לבנייה בהתנחלויות ולפעולות תג מחיר. בהודעה שפרסם משרד החוץ הערב נטען כי ארבע הנציגות האירופיות "איבדו את אמינותן והפכו עצמן ללא רלוונטיות". בהודעה החריגה בחריפותה קרא משרד החוץ למדינות האיחוד האירופי להתמקד בנעשה בסוריה ובאיראן במקום להתעמת עם ישראל.

הודעת הגינוי של ארבע הנציגות האירופיות במועצת הביטחון עוררה כעס רב לא רק אצל שר החוץ, אלא גם אצל הדיפלומטים המקצועיים, שעמדות של רבים מהם הפוכות בדרך כלל מעמדותיו של ליברמן. לאחר שורה של דיונים הוחלט להגיב בהודעה חריפה שמהווה מתקפה ישירה על שלוש המדינות החזקות ביותר באירופה, שנחשבות לידידות של ישראל.

"ישראל מציעה לחברות האירופיות במועצת הביטחון לא להפוך על ראשו את סדר העדיפויות הראוי של הקהילה הבינלאומית", נמסר בהודעה. "בדיון אתמול במועצת הבטחון היה עליהן להתמקד בהשכנת שלום במוקדי שפיכות דמים כמו סוריה, בסיוע להשרשת דמוקרטיה ומתינות במדינות הערביות השואפות לחירות, ובבלימת הסכנה העולמית הגלומה במירוץ הגרעין האיראני".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

השחתת מסגד בכפר בורקא ליד רמאללהצילום: אי-אף-פי

הודעת התגובה של משרד החוץ קבעה כי במקום לעשות זאת, בחרו גרמניה, בריטניה, צרפת ופורטוגל, למתוח ביקורת דווקא על ישראל. "אם במקום לתרום ליציבות המזה"ת בצעדים אלה, הן משקיעות מאמצים בהתנצחות לא ראויה דווקא עם המדינה שבה מערכת החוק והמשפט העצמאית יודעת להתמודד עם מפירי חוק מכל הסוגים, הרי שהן מאבדות את אמינותן והופכות את עצמן ללא רלבנטיות", נמסר בהודעה. "החברות האירופיות בחרו לעשות מה שקל ולא נחוץ, במקום לאזור אומץ ולעשות את מה שקשה ונחוץ מאוד".

אך כאן לא הסתיימה מתקפת הנגד, משרד החוץ אף טען בהודעתו כי החברות האירופיות במועצת הביטחון "מסלפות" את מתווה הקוורטט לחידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים, שקובע כי יש לחדש את המו"מ הישיר בין הצדדים ללא תנאים מוקדמים. "על החברות האירופיות לדבוק בנוסח מתווה הקוורטט ולהימנע מלהעניק לו פרשנויות המנוגדות הן לטקסט המקורי והן לרוח הדברים", נמסר בהודעה. "סילופים אלה רק מוסיפים מכשולים על הדרך לחידוש המו"מ לשלום".

במסגרת ההודעה הגיב משרד החוץ גם על המסמך שחיברו שגרירי האיחוד האירופי בתל-אביב בנוגע לערביי ישראל ושנחשף ב"הארץ" בשבוע שעבר. "ההתערבות בעניינים פנימיים של ישראל, ובכלל זה בסוגיות שאמורות להפתר במסגרת מו"מ, איננה מחזקת את המעמד שהן רוצות להעניק לעצמן", נמסר בהודעה.

ראש האופוזיציה ציפי לבני הגיבה למהלך הישראלי ואמרה כי "ישראל פותחת במלחמה נגד הידידות הגדולות ביותר שלה באירופה. הן גינו את ישראל ואף אחד כאן לא ידע כלל שהן יעשו זאת. המצב שקורה כאן בשל מדיניות הממשלה הוא בבחינת פגיעה בביטחון המדינה. ללא לגיטימיות מהעולם לא נוכל לפעול נגד הטרור כפי שעשינו בעבר. אין היום אמון בראש הממשלה והמצב עלול להגיע למקום שבו תיפגע גם הדרך שבה ידידינו בעולם תופסים את ישראל".

גורמים במפלגתה של לבני, קדימה, אמרו בתגובה כי "הראשון שזיהה את אסון הכרמל לא מזהה את הכשלון המדיני שהוא כופה על ישראל. ממשלת נתניהו מבודדת אותנו לדעת". 

גם במר"צ גינו את המתקפה של משרד החוץ על גרמניה, בריטניה, צרפת ופורטוגל, ואמרו כי "במקום להתמודד עם הביקורת בוחרת ממשלת ישראל להחריף את היחסים עם המדינות האחרונות באירופה שעוד מצויות עימנו בקשרי ידידות. צר לנו שממשלת ישראל אינה נוהגת באותו טון חריף ובנחישות כזו גם כלפי פעילי הימין הקיצוני ומבצעי תג מחיר". עוד הוסיפו במרצ כי "ליברמן שובר שיאים חדשים בכל הנוגע להתנהלותו הלא- דיפלומטית ומוביל אותנו להסלמה נוספת ביחסים עם הקהילה הבינלאומית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ