עימות חריף עם אירופה |

בכיר במשרד החוץ: המדינות האירופיות הצטרפו ל"עליהום על ישראל"

"הדיון במועצת הביטחון התנהל בצורה מגעילה", אמר בכיר במשרד החוץ על הישיבה שעסקה בפעולות תג מחיר. "השתלחו בישראל ברזולוציות הכי נמוכות"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

העימות הדיפלומטי בין ישראל לבריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל, שהגיע לשיאו היום בהתקפה החריפה של משרד החוץ, החל ביום שלישי בערב לאחר הדיון החודשי במועצת הביטחון של האו"ם בנושא המזרח התיכון. מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי הדיון השגרתי הפך ל"עליהום נגד ישראל", בהובלתו של שגריר רוסיה באו"ם, ויטאלי צ'ורקין, יחד עם שגרירי הודו, ברזיל ודרום אפריקה.

עם זאת, תוך כדי הדיון הצטרפו גם הנציגות האירופיות במועצת הביטחון למתקפה על ישראל. היחידים שלא תקפו את ישראל בדיון היו הנציגים האמריקאים. במוקד הביקורת עמדו פעולות "תג מחיר" נגד פלסטינים בגדה המערבית, המשך הבנייה בהתנחלויות והטענות לפיהן ישראל מסרבת להגיש לקוורטט את עמדותיה בנושא הגבולות וסידורי הביטחון.

"כל הדיון הזה התנהל בצורה מגעילה", אמר בכיר במשרד החוץ שמעורה בפרטי ישיבת מועצת הביטחון. "השתלחו שם בישראל ברזולוציות הכי נמוכות, הזכירו כל מסגד שהוצת וטענו שרשויות המדינה אינן עושות דבר נגד הפגיעה בפלסטינים על ידי מתנחלים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

כתובות שרוססו על קיר מסגד בירושלים, לפני שבועצילום: אמיל סלמן

במשרד החוץ ציינו כי שגרירי המדינות האירופיות "ביצעו מחטף" כאשר אחרי הדיון החליטו לפרסם הודעה משותפת לתקשורת, ובה להוציא החוצה את הדברים שנאמרו בדיון הסגור. ארבע המדינות האירופיות ביצעו את המהלך מאחורי גבה של ישראל ולא עדכנו את הנציגים הישראלים באו"ם, ששמעו את דברי הביקורת בתקשורת.

בהודעה גינו המדינות האירופיות את "ההסלמה בהתקפות אלימות שמבוצעות על ידי מתנחלים" נגד מסגדים בגדה המערבית וקראו לממשלת ישראל "לעמוד במחויבותה להעמיד את המבצעים לדין ולשים קץ לפטור מענישה". המדינות האירופיות הוסיפו כי הגינוי של ראש הממשלה נתניהו הוא "צעד בכיוון הנכון" אולם ציינו כי "אנו ממתינים לראות תוצאות". עוד נאמר בהודעה כי האצת הבנייה בהתנחלויות הינה "הרסנית".

היום בבוקר כינס מנכ"ל משרד החוץ רפאל ברק דיון מיוחד בנושא. פקיד בכיר במשרד החוץ שהשתתף בדיון סיפר כי המהלך הבריטי-צרפתי-גרמני הרתיח גם את המתונים ביותר בהנהלת משרד החוץ, שלרוב יוצאים נגד שר החוץ ליברמן על עמדותיו הנוקשות בנושא הפלסטיני. "האירופים שלפו את המגאפון והגבירו את העוצמה לאלף דציבלים", אמר בכיר במשרד החוץ. "זה היה מהלך לא מקובל ולא ידידותי".

עיקר הכעס במשרד היה על הקטע בהודעה האירופית שעסק בפעולות "תג מחיר" ורמז על כך שממשלת ישראל אינה פועלת נגד הפורעים ומערכת המשפט שלה אינה מתפקדת כראוי. "זו התערבות חמורה בענייניה הפנימיים של ישראל", אמר פקיד בכיר במשרד החוץ. "האמירה הזו היא איום מרומז שאם ישראל לא תעמיד לדין את הפורעים, האיחוד האירופי יגרור אותה לבתי דין בינלאומיים".

לדברי פקיד בכיר במשרד החוץ, שגרירויות ישראל בגרמניה, בריטניה, צרפת ופורטוגל הונחו להעביר עד סוף השבוע מחאה חריפה ביותר למשרדי החוץ במדינותיהם. במקביל, נוסחה הודעת תגובה רשמית, חסרת תקדים בחריפותה, שבה תקפה ישראל את שלוש המדינות החזקות ביותר באירופה, שנחשבות בין ידידותיה הבולטות ביבשת.

עם זאת, אל מול התגובה החריפה נגד בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל, במשרד החוץ החליטו לא להגיב פומבית או להתלונן בצינורות דיפלומטיים בפני רוסיה, ששגרירה באו"ם היה זה שהוביל את ההשתלחות בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ