ארה"ב נגד הגינוי האירופי לישראל: לא תורם לחידוש המו"מ

משרד החוץ האמריקאי פרסם תגובה לפיה "צעקות מגג מועצת הביטחון" הן לא הדרך לטפל בקונפליקט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד החוץ האמריקאי הגיב הלילה (חמישי) להודעת הגינוי של מדינות אירופה נגד ישראל, באומרו שהודעה שכזו פוגעת בסיכויים לחידוש המשא ומתן. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, אמרה כי ארה"ב מסרבת להצטרף להצהרה האירופית "בשל הסיבות הרגילות". לדבריה, "המדיניות של ארה"ב נותרת כשהיתה – אנחנו לא מכירים בלגיטימיות ההתנחלויות הישראליות, אבל אנחנו לא חושבים שהצהרה מטעם מועצת הביטחון של האו"ם היא הדרך להחזיר את הצדדים אל שולחן המשא ומתן".

עוד אמרה דוברת המשרד כי "הדרך הכי טובה להתמודד עם נושאי התנחלויות היא ששני הצדדים ידברו אחד עם השני על נושא הגבולות, ויהיו שתי מדינות שיחיו זו לצד זו, על גבולות מוסכמים. אנחנו לא מאמינים שזה נושא שצריך להיות מטופל באמצעות מועצת הביטחון של האו"ם. ישראל מודעת לעמדותינו. אבל 'צעקות מגג מועצת הביטחון' לא ישנו את המצב בשטח, שהוא שהצדדים חייבים לחזור לדון על הנושאים הללו ביחד, וזו הדרך היחידה להביא לשלום יציב".

העימות בין ישראל לבריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל הגיע אתמול לשיאו בהתקפה חריפה של משרד החוץ, שפרסם הודעה בה נטען כי ארבע הנציגות האירופיות "איבדו את אמינותן והפכו עצמן ללא רלוונטיות". בהודעה החריגה בחריפותה קרא משרד החוץ למדינות האיחוד האירופי להתמקד בנעשה בסוריה ובאיראן במקום להתעמת עם ישראל.

מסגד שהושחת בירושלים בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

במשרד החוץ ציינו כי שגרירי המדינות האירופיות "ביצעו מחטף" כאשר אחרי הדיון החליטו לפרסם הודעה משותפת לתקשורת, ובה להוציא החוצה את הדברים שנאמרו בו. ארבע המדינות האירופיות ביצעו את המהלך מאחורי גבה של ישראל ולא עדכנו את הנציגים הישראלים באו"ם, ששמעו את דברי הביקורת בתקשורת.

לדברי פקיד במשרד החוץ, עיקר הכעס במשרד היה על החלק בהודעה האירופית שעסק בפעולות "תג מחיר" ורמז על כך שממשלת ישראל אינה פועלת נגד הפורעים ומערכת המשפט שלה אינה מתפקדת כראוי. "זו התערבות חמורה בענייניה הפנימיים של ישראל", אמר. "האמירה הזו היא איום מרומז שאם ישראל לא תעמיד לדין את הפורעים, האיחוד האירופי יגרור אותה לבתי דין בינלאומיים". שגרירויות ישראל בגרמניה, בריטניה, צרפת ופורטוגל הונחו להעביר עד סוף השבוע מחאה חריפה ביותר למשרדי החוץ במדינותיהם.

מקור בכיר במשרד החוץ ציין כי הדיון במועצת הביטחון שלשלום הפך ל"עליהום נגד ישראל", בהובלתו של שגריר רוסיה באו"ם, ויטאלי צ'ורקין, יחד עם שגרירי הודו, ברזיל ודרום אפריקה. תוך כדי הדיון הצטרפו גם הנציגות האירופיות במועצת הביטחון למתקפה על ישראל. היחידים שלא תקפו את ישראל בדיון היו הנציגים האמריקאים. במוקד הביקורת עמדו פעולות "תג מחיר" נגד פלסטינים בגדה המערבית, המשך הבנייה בהתנחלויות והטענות לפיהן ישראל מסרבת להגיש לקוורטט את עמדותיה בנושא הגבולות וסידורי הביטחון.

בהודעה גינו המדינות האירופיות את "ההסלמה בהתקפות אלימות שמבוצעות על ידי מתנחלים" נגד מסגדים בגדה המערבית וקראו לממשלת ישראל "לעמוד במחויבותה להעמיד את המבצעים לדין ולשים קץ לפטור מענישה". המדינות האירופיות הוסיפו כי הגינוי של ראש הממשלה נתניהו הוא "צעד בכיוון הנכון" אולם ציינו כי "אנו ממתינים לראות תוצאות". עוד נאמר בהודעה כי האצת הבנייה בהתנחלויות הינה "הרסנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ