בדרך לפיוס: הארגונים הפלסטינים בפגישה היסטורית בקהיר

בכינוס במצרים ישבו זה לצד זה נציגי הארגונים החברים באש"ף וראשי החמאס והג'יהאד האיסלאמי. עם זאת, טרם הושגה הסכמה על הקמת ממשלת אחדות

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

ראשי הארגונים הפלסטינים ייפגשו בצהריים (חמישי) בקהיר בכינוס היסטורי במסגרת מאמצי הפיוס בין פתח וחמאס. בכינוס ישבו לראשונה זה לצד זה נציגי הארגונים החברים באש"ף לצד ראשי החמאס והג'יהאד האיסלאמי.

בימים האחרונים התנהלו בקהיר שיחות אינטנסיביות בין הארגונים השונים ומנהיגיהם אמורים לחתום על מסמך פיוס היום. במסמך שייחתם יוסכם על קיום בחירות ועל הרכבו החדש של אש"ף לאחר הפיוס.

כמו כן יוסכם בו על חידוש פעולת הפרלמנט הפלסטיני בפברואר 2012 ועל הרכב ועדת הבחירות בה יכהנו תשעה חברים. עם זאת, בנושא המרכזי - הקמת ממשלת האחדות - לא הושגה הסכמה והדיון בסוגיה נדחה לחודש ינואר. אתמול נפגשו בקהיר יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל.

פגישת אבו מאזן וחאלד משעל, אתמולצילום: רויטרס

לפני כחודש סיכמו חמאס ופתח על בחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיניים בחודש מאי הקרוב. חמאס הציב כמה תנאים מוקדמים לקיום הבחירות בעזה ובגדה, והודיע כי יסכים לכך רק אם הבחירות ייערכו גם במזרח ירושלים ובהשתתפותו.

מדובר בתנאי בעייתי במיוחד משום מכיוון שממשלת ישראל צפויה להתנגד לו, לנוכח הפעילות הצפויה של חמאס במזרח העיר. גורם פלסטיני בכיר העריך אז בשיחה עם "הארץ" כי מדובר בתנאי מוקדם של חמאס שנועד לטרפד את הבחירות, מחשש שהארגון יאבד את השלטון ברצועת עזה. אלא שבכל מקרה, חמאס צפוי לטעון כי ישראל מונעת מהלך דמוקרטי ובכך להוביל ללחץ בינלאומי כבד עליה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ