מגעים לקראת הסכמה היסטורית: תנועת החמאס צפויה להצטרף לאש"ף

אם יושג הסכם, הנהגת חמאס תקח על עצמה את התחייבויותיו של אש"ף, לרבות הסכמי השלום עם ישראל. עם זאת, היא תרוץ בנפרד מפתח בבחירות

אי-פי וצבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי וצבי בראל

הנהגת חמאס בראשות ראש הלשכה המדינית חאלד משעל מכינה עם ראשי פתח את שלב הבחירות בשטחים ודנה עמם באפשרות שתצטרף לאש"ף.

אש"ף אינה מפלגה פוליטית אלא מהווה ארגון גג של רוב הגופים הפוליטיים הפלסטיניים. אם חמאס תצטרף לאש"ף, יהיהעליה לקבל על עצמה את התחייבויות אש"ף לרבות ההתחייבויות כלפי ישראל. עם זאת יש להבהיר כי בבחירות שייערכו בגדה וברצועה ירוצו פתח וחמאס בנפרד.

בשלב זה של פגישותיהם, מתמקדות פגישות ראשי הארגונים הפלסטינים בבחירות, כאשר לא ברור האם ישראל תתיר להם להציב קלפיות במזרח ירושלים. הדיונים מתקיימים בצל כוונת חמאס לעזוב את סוריה. אחת האופציות היא להעביר את צמרת חמאס לירדן, והצדדים מעוניינים להגיע להסכמות שירגיעו הן את פתח, הן את ירדן והן את האמריקאים.

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

  שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין (ליכוד), אמר על ההסכם המתגבש:: "הלך הזרזיר אצל העורב! אתמול התחבק אבו-מאזן, סרבן השלום, עם רוצחת הילדים, אמנה מונא, והיום הוא חותם הסכם עם רב מרצחים שרק לפני שבוע חגג את רציחתם של 1,365 ישראלים חפים מפשע באירוע לציון 24 שנים להקמת החמאס".

  בכינוס ההסטורי בקהיר יושבים לראשונה זה לצד זה נציגי הארגונים החברים באש"ף לצד ראשי החמאס והג'יהאד האיסלאמי. בימים האחרונים התנהלו בקהיר שיחות אינטנסיביות בין הארגונים השונים ומנהיגיהם אמורים לחתום על מסמך הפיוס היום.

  לפני כחודש סיכמו חמאס ופתח על בחירות לנשיאות ולפרלמנט הפלסטיניים בחודש מאי הקרוב. חמאס הציב כמה תנאים מוקדמים לקיום הבחירות בעזה ובגדה, והודיע כי יסכים לכך רק אם הבחירות ייערכו גם במזרח ירושלים ובהשתתפותו.

  מדובר בתנאי בעייתי במיוחד משום מכיוון שממשלת ישראל צפויה להתנגד לו, לנוכח הפעילות הצפויה של חמאס במזרח העיר. גורם פלסטיני בכיר העריך אז בשיחה עם "הארץ" כי מדובר בתנאי מוקדם של חמאס שנועד לטרפד את הבחירות, מחשש שהארגון יאבד את השלטון ברצועת עזה. אלא שבכל מקרה, חמאס צפוי לטעון כי ישראל מונעת מהלך דמוקרטי ובכך להוביל ללחץ בינלאומי כבד עליה.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ