צה"ל החזיק נער פלסטיני מבלי להודיע למשפחתו

הצבא מסר מידע שגוי לפרקליטות ופעל בניגוד לצו אלוף הפיקוד המחייב יידוע קרוב משפחה במקרה של מעצר. הקטין שוחרר בערבות ושב לביתו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

צה"ל החזיק קטין בבסיס שאינו משמש מתקן מעצר, לא הודיע על המעצר למשפחתו ומסר על כך מידע שגוי לפרקליטות המדינה. כך עולה מהודעה שמסרה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון.

ביום ראשון שעבר עצרו חיילים מחטיבת שומרון נער בן 17 מהכפר חווארה במוסך בו הוא עובד, באשמה שתקף חייל בשעה שניסו לעצור אדם אחר. על פי צו אלוף הפיקוד, בשטחים יש למסור באופן מיידי הודעה על מעצר לאחד ממקורביו של העצור. בחלוף 24 שעות, משלא נוצר קשר כלשהו בין הרשויות לבין משפחתו של הקטין, פנתה המשפחה אל המוקד להגנת הפרט. במוקד פנו לשב"ס, שטען שעצור כזה אינו מוכר לו. לאחר בירורים עם הצבא הודיע חייל מהמשטרה הצבאית כי הנער מוחזק בבסיס צבאי, וכי החיילים לא יודעים מה לעשות אתו, מכיוון "ששוטר לא בא לקחת אותו". החייל הוסיף כי הוא לא יודע באיזה בסיס צבאי מוחזק הקטין. על פי ההוראות, יש להחזיק עצורים רק במתקן מוכר, כמו מתקן המעצר שקיים בבסיס חטיבת שומרון, סמוך למחסום חווארה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

במוקד עתרו לבג"ץ באמצעות עו"ד דניאל שנהר, בבקשה להביא את הקטין לדיון דחוף בבית המשפט. באת כוח המדינה, עו"ד מיכל צוק-שפיר, עדכנה כי הקטין אותר והוא נמצא במתקן המעצר בחווארה. אולם בירור נוסף של המוקד עם מתקן המעצר העלה כי הקטין כלל לא נמצא שם.

בסופו של דבר אותר הנער והועבר לחקירה במשטרת מרחב שומרון, בה נשאל שתי שאלות בלבד. עו"ד צוק-שפיר עדכנה את בית המשפט העליון כי "הקטין הוחזק שלא בהתאם לנהלים, במתקן שאינו מתקן מעצר". עוד הוסיפה כי "המידע שנמסר לא היה מדויק. התקלה שעמדה בבסיס מקרה זה תבדק על מנת שלא תשנה". הקטין שוחרר בערבות ושב לביתו ביום שלישי בערב. מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה.

מדובר צה"ל נמסר כי "בכל הנוגע לטיפול בקטין, נפתחה חקירת מצ"ח. עם סיום החקירה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית. בעניין המידע שהועבר בדבר מקום מעצרו של הקטין, יובהר, כי למרבה הצער, ועקב תקלה הועבר מידע שגוי. יחד עם זאת, לאחר בירור מעמיק, הועבר לבג"ץ מידע עדכני בנוגע מיקומו של הקטין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ