חיים לוינסון
חיים לוינסון

צה"ל החזיק קטין בבסיס שאינו משמש מתקן מעצר, לא הודיע על המעצר למשפחתו ומסר על כך מידע שגוי לפרקליטות המדינה. כך עולה מהודעה שמסרה פרקליטות המדינה לבית המשפט העליון.

ביום ראשון שעבר עצרו חיילים מחטיבת שומרון נער בן 17 מהכפר חווארה במוסך בו הוא עובד, באשמה שתקף חייל בשעה שניסו לעצור אדם אחר. על פי צו אלוף הפיקוד, בשטחים יש למסור באופן מיידי הודעה על מעצר לאחד ממקורביו של העצור. בחלוף 24 שעות, משלא נוצר קשר כלשהו בין הרשויות לבין משפחתו של הקטין, פנתה המשפחה אל המוקד להגנת הפרט. במוקד פנו לשב"ס, שטען שעצור כזה אינו מוכר לו. לאחר בירורים עם הצבא הודיע חייל מהמשטרה הצבאית כי הנער מוחזק בבסיס צבאי, וכי החיילים לא יודעים מה לעשות אתו, מכיוון "ששוטר לא בא לקחת אותו". החייל הוסיף כי הוא לא יודע באיזה בסיס צבאי מוחזק הקטין. על פי ההוראות, יש להחזיק עצורים רק במתקן מוכר, כמו מתקן המעצר שקיים בבסיס חטיבת שומרון, סמוך למחסום חווארה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

במוקד עתרו לבג"ץ באמצעות עו"ד דניאל שנהר, בבקשה להביא את הקטין לדיון דחוף בבית המשפט. באת כוח המדינה, עו"ד מיכל צוק-שפיר, עדכנה כי הקטין אותר והוא נמצא במתקן המעצר בחווארה. אולם בירור נוסף של המוקד עם מתקן המעצר העלה כי הקטין כלל לא נמצא שם.

בסופו של דבר אותר הנער והועבר לחקירה במשטרת מרחב שומרון, בה נשאל שתי שאלות בלבד. עו"ד צוק-שפיר עדכנה את בית המשפט העליון כי "הקטין הוחזק שלא בהתאם לנהלים, במתקן שאינו מתקן מעצר". עוד הוסיפה כי "המידע שנמסר לא היה מדויק. התקלה שעמדה בבסיס מקרה זה תבדק על מנת שלא תשנה". הקטין שוחרר בערבות ושב לביתו ביום שלישי בערב. מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה.

מדובר צה"ל נמסר כי "בכל הנוגע לטיפול בקטין, נפתחה חקירת מצ"ח. עם סיום החקירה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית. בעניין המידע שהועבר בדבר מקום מעצרו של הקטין, יובהר, כי למרבה הצער, ועקב תקלה הועבר מידע שגוי. יחד עם זאת, לאחר בירור מעמיק, הועבר לבג"ץ מידע עדכני בנוגע מיקומו של הקטין".

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ