ליברמן: אין לנו על מה להתנצל בפני אירופה

שר החוץ התייחס להודעת הגינוי האירופית וטען כי לא ניתן יהיה להשיג הסכם עם הפלסטינים בעשור הקרוב. "את פרצופו של אבו מאזן ראינו כשפגש מחבלת"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס הערב (ראשון) לעימות הדיפלומטי עם אירופה והדף את הביקורת על ישראל. עוד טען שר החוץ כי חלק ממדינות אירופה לא באמת מעוניינות לעצור את הגרעין האיראני. לדבריו הסכם שלום עם הפלסטינים אינו בר השגה ויזמת הפיוס הפנים פלסטינית היא הונאה.

בנאום שנשא במסגרת כנס של שגרירי ישראל מרחבי העולם, התייחס ליברמן לגינוי של מדינות אירופה על הפעולות האלימות של הימין הקיצוני בישראל. "אין לנו על מה להתנצל אלא להפך", אמר, "לדמוקרטיה הישראלית אין מה להתבייש מול אף אחת מהדמוקרטיות באירופה, גם מול הדמוקרטיה הבריטית המפוארת, ואיננו צריכים עצות. המדינות שפרסמו את ההודעה צריכות להבין שהבניה ביהודה ושומרון אינה מכשול לשלום ומי שמכשיל את המו"מ ואת הסיכוי לשלום הם הפלסטינים בסירובם לנהל משא ומתן".

ליברמן הוסיף כי "הוכחנו בהסכמי שלום עם מצרים וירדן שההתיישבות היהודית אינה מכשול. לצערי, הפלסטינים הוכיחו בדיוק ההיפך, שעבורם ההתיישבות היא רק תירוץ. לאחר שפינינו 21 ישובים פורחים ו- 10,000 יהודים מגוש קטיף, העברנו את השטח לאחריות של אבו מאזן וחתמנו על הסכם EUBAM עם האירופאים, התשובה שקיבלנו היא, ירי טילים על דרום הארץ ופעולות טרור".

ליברמן בכנס שגרירי ישראל, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר בריטניה, צרפת, גרמניה ופורטוגל, מדינות אירופה החברות במועצת הביטחון של האו"ם, פרסמו הודעת גינוי נגד מדיניות הרחבת ההתנחלויות של ישראל בשטחים והתגברות הפעולות האלימות מצד המתנחלים. בתגובה, פרסם משרד החוץ הודעה שבה נטען כי ארבע הנציגות האירופיות "איבדו את אמינותן והפכו עצמן ללא רלוונטיות". בהודעה החריגה בחריפותה קרא משרד החוץ למדינות האיחוד האירופי להתמקד בנעשה בסוריה ובאיראן במקום להתעמת עם ישראל.

ליברמן התייחס בנאומו לפיוס המתהווה בין הפת"ח והחמאס ואמר כי "מה שצריך להיות ברור לכולם הוא שלא מדובר במאמץ של הפלסטינים להשיג שלום אלא במאמץ שלהם לקבוע עובדות בשטח ולהביא לבינאום הסכסוך, קרי לא לשיחות ישירות בכל מחיר אלא אך ורק דרך מוסדות ופורומים בינלאומיים. לכן, כמו שאמרתי, צריך להתאים את החשיבה והדיפלומטיה למציאות ולהבין שמילות המפתח ביחסינו עם הפלסטינים צריכות להיות ניהול הסכסוך ולא פתרון הסכסוך. מי שאומר שאפשר להגיע בשנים הקרובות לשלום עם הפלסטינים טועה ומטעה".

"בעשור הקרוב זה המצב וצריך לדעת להתמודד איתו בצורה שתהיה הכי טובה עבור שני הצדדים, ותאפשר לשמר את היציבות, שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני ולייצר צמיחה ברשות הפלסטינית. שום ויתור טריטוריאלי לא יפתור את הסוגיות האמיתיות: פליטים, הסדרי ביטחון וירושלים. השינוי היחידי שיקרה פה אם נחזור לגבולות 67 יהיה שירי הקסאמים והגראדים לא יגיע רק מרצועת עזה לעבר ישובי הדרום אלא גם מקלקיליה לעבר גוש דן".

"את פרצופו האמיתי של אבו מאזן אפשר היה לראות בשבוע שעבר כשהוא נסע עד טורקיה כדי להעניק כבוד ולהיפגש עם המחבלת אמנה מונה, מי שהביאה לרצח נער תמים – אופיר רחום ז"ל –ועם עוד 10 מחבלים ששוחררו בעסקת שליט. זהו אבו מאזן. זו הדרך שהוא מאמין בה ולכן הוא מתחמק מלשבת לנהל מו"מ עם ישראל", אמר ליברמן. 

ליברמן גם התייחס בדבריו לסוגיה האיראנית וליחס של הקהילה הבינלאומית אליה: "הרושם שלי הוא שחלק ממדינות אירופה ואישים בכירים שם, מדברים על סנקציות יותר על מנת להרגיע את ישראל מאשר לעצור את תוכנית הגרעין של איראן. ואני אומר לכם באמת אין צורך להרגיע אותנו, כל החלטה שנקבל תהיה שקולה ומחושבת, אבל יש צורך לקבל החלטות אמיצות באופן מיידי וזו הצפייה שלנו מהקהילה הבינלאומית".

לדברי שר החוץ גם הבחירות הצפויות לנשיאות ברוסיה, בצרפת ובארצות הברית משפיעות על הצעדים הננקטים למניעת הגרעין האיראני: "כאשר השחקנים החשובים ביותר בזירה הבינלאומית נמצאים במערכת בחירות, הדבר מקשה על קבלת החלטות מהותיות והזירה הבינלאומית הופכת משועבדת לשיקולים פנים פוליטיים . ברקע הדברים הללו צריך לזכור אלמנטים נוספים, כמו הבחירות הצפויות למג'לס באיראן, המצב הפוליטי הלא ברור בצפון קוריאה, והמשבר הכלכלי הפוקד את אירופה וההחלטות הנדרשות מראשי האיחוד בנדון".

Read this article in English: Lieberman: Israeli-Palestinian peace will not be achieved within the next decade

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ