בעיתוי רגיש |

הכנסת תקיים היום דיון על שואת הארמנים

בלשכת רה"מ ביקשו לקבל הבהרות בנוגע לדיון שיתקיים בוועדת החינוך ביוזמת מרצ והאיחוד הלאומי, על רקע המשבר האחרון בין טורקיה לצרפת באותו הנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעיתוי רגיש, ימים אחדים לאחר ביטול עסקה ביטחונית עם טורקיה, צפויה ועדת החינוך של הכנסת לקיים היום (שני) דיון בנושא הטבח שביצעו הטורקים בעם הארמני. מדובר בדיון ראשון מסוגו שתקיים בנושא ועדה בכנסת, לאחר שלפני חודשים אחדים אישרה המליאה את קיומו לבקשתם של חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ואריה אלדד (איחוד לאומי). בלשכת ראש הממשלה ניסו לקבל הערב הבהרות בנוגע למהות הדיון, כדי למנוע משבר דיפלומטי עם אנקרה.

יהדיון מתקיים על רקע עימות דיפלומטי חריף שמתנהל בימים האחרונים בין טורקיה לצרפת על רקע זהה, לאחר שהפרלמנט בפאריס אישר חוק האוסר על הכחשת רצח העם שביצעה האימפריה העותמנית בארמנים ב-1915. יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין צפוי לומר היום בדיון בוועדה כי "כמי שנלחמים במכחישי שואה, אנחנו לא יכולים להתעלם מאסונות של עם אחר".

עד כה נדחו הדיונים השונים בלחץ משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה מחשש לפגיעה במערכת היחסים בין שתי המדינות. עם התערערות היחסים בתקופה האחרונה, הסיר משרד החוץ את התנגדותו לקיום דיון במליאה בנושא, ונקבע כי הוא יערך בוועדת החינוך של הכנסת. הבחירה דווקא בוועדה זו כאכסניה לדיון היא בעלת משמעות: בעוד שיוזמי הדיון ביקשו לקיימו בוועדת החוץ והביטחון היוקרתית, החלטת המליאה לקיים את הדיון דווקא בוועדת החינוך צפויה להוריד את גובה הלהבות ואת האפשרות לעימות דיפלומטי משמעותי, משום שאין בסמכותה לקבל החלטות מחייבות משמעותיות בנושא.

הפגנה מחוץ לקונסוליה הצרפתית באיסטנבול, היוםצילום: אי-אף-פי

עם זאת, למרות שבמשרד החוץ אישרו לקיים את הדיון, מאז שהתקבלה ההחלטה לערוך אותו בוועדת החינוך באפריל האחרון, פעלו במשרד כדי לדחות את האירוע הנפיץ. אלא שתקנון הכנסת לא מתיר לדחות דיון מתוכנן לתקופה של יותר מחצי שנה. יו"ר הוועדה חבר הכנסת אלכס מילר, הכחיש אמש בשיחה עם "הארץ" כל קשר בין המצב הפוליטי עם טורקיה לבין קיום הדיון ומועדו: "הוא נקבע מזמן והוזז מטעמי לוח זמנים של יו"ר הכנסת שביקש להיות נוכח". מילר הוסיף כי "מדובר בדיון חינוכי ולא צריכות להיות עליו השפעות כאלה ואחרות, אני מקווה שחברי הכנסת אינם באים על מנת לצאת בהצהרות מתלהמות ופופוליסטיות".

בד בבד, גם בלשכת ראש הממשלה הביעו דריכות נוכח הדיון הצפוי: אמש התקשר ראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף במיל' יעקב עמידרור, ליו"ר ריבלין, וביקש הבהרות על מהות הדיון ועל ההחלטות שעשויות להתקבל בו. בנוסף, הוא הסביר לריבלין את הרגישות המדינית בנושא, לקראת ניסוחה של הצהרה כלשהי שתסכם את הדיון בוועדה.

למרות שהוועדה, כאמור, לא יכולה לגבש הצעות מרחיקות לכת בנושא, הביעו היום בכנסת דאגה נוכח פרסום של התבטאויות שנויות במחלוקת מפי חברי כנסת שישתתפו בדיון, ומהמינוחים שבהם ישתמשו בנוסח ההחלטה הסופית שתתקבל. כך למשל לא ברור אם הוועדה תכיר ב"שואת העם הארמני", ב"טבח" שביצעו הטורקים בארמנים, או שיימצאו מנגד ניסוחים דיפלומטיים יותר.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים וחדשות אל פרופיל הפייסבוק שלכם

גורמים בכנסת אמרו אמש כי "מהרבה בחינות, העובדה שהדיון מתקיים דווקא בוועדת החינוך תסייע לישראל במישור הדיפלומטי. לא רק שמדובר בוועדה שאין לה נגישות ישירה לנושא, כדאי לזכור שבראשה ניצב ח"כ אלכס מילר, איש ישראל ביתנו". לדבריהם, הוא "יעשה הכל כדי שהנוסח שיגובש בסופו של דבר לא יסטה מהנוסחה שליברמן או משרד החוץ יכתיבו". 

יוזמת ההצעה, חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ, הסבירה כי "כל השנים ממשלת ישראל סירבה להכיר בטבח משיקולים ציניים, אסטרטגיים ופוליטיים בגלל יחסיה עם טורקיה והפעם הזו, בגלל מצב היחסים, אני לא מוציאה מכלל חשבון שמשרד החוץ מנצל את המצב ורוצה למתוח את החבל". גלאון הוסיפה עם זאת, "אני מקווה שמשלא לשמה יצא לשמה - ההכרה והחובה המוסרית שלנו גוברת על השיקולים הציניים ואני מקווה שהוועדה תקבל החלטה שיש להכיר ברצח העם , שנעדר מתוכנית הלימודים".

"ההנחייה היא שפשוט אסור ללמד את הנושא הזה", הסבירה מיכל ווסר, מורה להיסטוריה בתיכון שער הנגב, "הנימוקים הרשמיים הם זילות השואה ושאי אפשר ללמד הכל אבל ברור שהסיבה האמיתית היא מערכת היחסים עם טורקיה". לדברי חוקר ספרי הלימוד, ד"ר אריה קיזל מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, "הרחקת פרק היסטוריה חשוב והעלמתו של רצח העם הארמני היא טעות מוסרית חמורה: חייבים לספר לתלמיד את הסיפור, איך לספר אותו זה כבר עניין אחר שצריך היה לבחון ולהחליט אבל העלמה טוטאלית היא בבחינת השכחה של הרצח וזה מצב בלתי נסבל שיש לתקן אותו, רק חבל שזה נעשה על רקע הסכסוך עם הטורקים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ