יהונתן ליס
יהונתן ליס

בעיתוי רגיש, ימים אחדים לאחר ביטול עסקה ביטחונית עם טורקיה, ערכה הבוקר (שני) ועדת החינוך של הכנסת דיון בנושא הטבח שביצעו הטורקים בעם הארמני. מדובר בדיון פתוח ראשון מסוגו שקיימה בנושא ועדה בכנסת, לאחר שלפני חודשים אחדים אישרה המליאה את קיומו לבקשתם של חברי הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ואריה אלדד (איחוד לאומי). בלשכת ראש הממשלה ניסו לקבל אמש הבהרות בנוגע למהות הדיון, כדי למנוע משבר דיפלומטי עם אנקרה.

הדיון מתקיים על רקע עימות דיפלומטי חריף שמתנהל בימים האחרונים בין טורקיה לצרפת על רקע זהה, לאחר שהפרלמנט בפאריס אישר חוק האוסר על הכחשת רצח העם שביצעה האימפריה העותמנית בארמנים ב-1915. יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין צפוי לומר היום בדיון בוועדה כי "כמי שנלחמים במכחישי שואה, אנחנו לא יכולים להתעלם מאסונות של עם אחר".

נציגת משרד החוץ, עירית לילאן, הקריאה את עמדת משרדה בדיון ואמרה כי "הנושא הזה באווירה הקיימת עלול לדרדר את יחסינו עם טורקיה. היחסים עם טורקיה שבירים ורגישים מאד כרגע ואין מקום להעביר אותם אל מעבר לקו האדום שבו הם נמצאים. צריך לנהוג בנושא בתבונה. החלטה מהסוג הזה עכשיו עלולה להיות בעלת השלכות אסטרטגיות קשות מאוד".

הפגנה אתמול באיסטנבול מחוץ לקונסוליה הצרפתיתצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות לפייסבוק שלכם

בראשית הדיון דרש יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) שהדיון יעסוק בסוגיות חינוכיות ואקדמיות ולא בהצהרות מדיניות. ח"כ זהבה גלאון ממרצ, יוזמת הדיון, אמרה כי "זה רגע מרגש, בעיני שוועדת החינוך מקיימת דיון פתוח בהשתתפות רבים. במשך שנים ישראל תמיד התחשבה ביחסים עם הטורקים. זה הנושא המרכזי בגינו ההכרה ברצח העם הארמני לא התקיימה בכנסת ישראל. לצערי היחסים עם טורקיה מאוד מתוחים אני חושבת שהאינטרס הוא לא לדרדר אותם. ממשלת ישראל צריכה לקדם אתח היחסים במנותק מהסוגיה הארמנית. זו חובה מוסרית זו חובה היסטורית. בואו נכיר בזוועות העבר ולא על חשבון עתיד היחסים עם הטורקים", אמרה גלאון.

ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, גם הוא בין יוזמי הדיון, אמר כי "בעבר תמיד אמרו לנו שאי אפשר לעסוק בנושא הזה בגלל מערכת היחסים הטובה עם טורקיה. עכשיו אומרים לנו שאי אפשר לדון בזה בגלל מערכת היחסים הרעה עם טורקיה. אי אפשר למחוק פרק בהיסטוריה. אי אפשר מטעמים תועלתניים לא לעסוק בנושא הזה. אני מקווה שנוכל לקרוא לממשלת ישראל לציין את יום הזיכרון לעם הארמני להכניס את הנושא לתכנית הלימודים".

יו"ר ראש הכנסת ראובן ריבלין, אמר במהלך הדיון כי "הנושא עולה בכנסת לא משום שקרו דברים בין ישראל לטורקיה, לא משום שאנחנו מבקשים לנצל מצב פוליטי כדי לעשות חשבון. אני הגעתי לכנסת ב-88 ושנה לאחר מכן הגשנו הצעה לסדר יום בנושא האסון הארמני. נמנענו מלדבר עליו כשואה, אבל בהחלט חשבנו שכבני אדם, כיהודים, כאזרחי המדינה שאינם יהודים, אנחנו חייבים להעלות את הנושא הזה ולהציף את החברה בשאלות המתעוררות כתוצאה מכך משום שאנחנו מחויבים למנוע הכחשת אסון. אנחנו עומדים מול כל אומות העולם ואומרים שהכחשת שואה הוא דבר שההיסטוריה האנושית לא יכולה להסכים איתו. לא באנו לדון בנושא פוליטי אלא מוסרי".

ח"כ עתניאל שנלר היה היחיד שהביע התנגדות נחרצת להכרה רשמית ישראלית ברצח העם הארמני. ״אי אפשר לנהל דיון ולהגיד אנחנו מתנתקים מהמציאות. אי אפשר לנתק את הדיון מהעובדה שאנחנו צריכים לשקם מאוד את יחסנו עם טורקיה כי זה צורך קיומי. אנחנו צריכים להשתלב במזרח התיכון גם אם יש בזה כאבים. אני אומר את זה כבן לניצול שואה וכאחד שעשוי לשלם מחיר כבד על כך שאנחנו יושבים בישראל בתוך מזרח תיכון אסלמי. היצר האמיתי שלנו להיות צודק ומוסרי לפעמים גובר על האינטרס הקיומי של החברה כולה. ועדת החינוך צריכה לדון בעקרון איסור רצח עם. אבל להצמיד את זה לנושא הטורקי - זו שגיאה פטאלית ומיותרת. אני מתנגד להוציא הודעה שמתייחסת לעניין הזה״. 

הבחירה דווקא בוועדה זו כאכסניה לדיון היא בעלת משמעות: בעוד שיוזמי הדיון ביקשו לקיימו בוועדת החוץ והביטחון היוקרתית, החלטת המליאה לקיים את הדיון דווקא בוועדת החינוך צפויה להוריד את גובה הלהבות ואת האפשרות לעימות דיפלומטי משמעותי, משום שאין בסמכותה לקבל החלטות מחייבות משמעותיות בנושא.

למרות שהוועדה, כאמור, לא יכולה לגבש הצעות מרחיקות לכת בנושא, הביעו אתמול בכנסת דאגה נוכח פרסום של התבטאויות שנויות במחלוקת מפי חברי כנסת שישתתפו בדיון, ומהמינוחים שבהם ישתמשו בנוסח ההחלטה הסופית שתתקבל. כך למשל לא ברור אם הוועדה תכיר ב"שואת העם הארמני", ב"טבח" שביצעו הטורקים בארמנים, או שיימצאו מנגד ניסוחים דיפלומטיים יותר.

גורמים בכנסת אמרו אמש כי "מהרבה בחינות, העובדה שהדיון מתקיים דווקא בוועדת החינוך תסייע לישראל במישור הדיפלומטי. לא רק שמדובר בוועדה שאין לה נגישות ישירה לנושא, כדאי לזכור שבראשה ניצב ח"כ אלכס מילר, איש ישראל ביתנו". לדבריהם, הוא "יעשה הכל כדי שהנוסח שיגובש בסופו של דבר לא יסטה מהנוסחה שליברמן או משרד החוץ יכתיבו".

Read this article in English: Foreign Ministry: Israel's recognition of Armenian genocide could threaten Turkey ties

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ