הפרקליטות הצבאית מתנגדת, בדיונים משפטיים פנימיים, ליוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו, להעמיד לדין יהודים בבתי המשפט הצבאיים ביהודה ושומרון. נתניהו הכריז על צעד זה לפני שבועיים, כאחד משורה של צעדים שנועדו לטפל באלימות אידיאולוגית של הימין, כמו תקיפת חיילי צה"ל, פגיעה בפלסטינים ושריפת מסגדים.

שאר הצעדים שנתניהו הכריז עליהם הם מתן סמכות מעצר לחיילי צה"ל (שממילא מצויה בידיהם), הפעלת מעצרים מינהליים, הגברת השימוש בצווי הרחקה והשקעה תקציבית ביכולות החקירה של משטרת ישראל. בביקור חנוכה שקיים נתניהו בחטיבה המרחבית אפרים בגדה, הוא שב על הצהרתו בעניין השיפוט הצבאי בשיחה סגורה עם המפקדים.

הודעת ראש הממשלה, שבאה בעקבות דיון בין שר המשפטים, יעקב נאמן, והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ, יצאה ללא תיאום מוקדם עם הפרקליטות הצבאית, האחראית להעמדה לדין בבתי המשפט הצבאיים. בכיר בפרקליטות הצבאית אמר, בשיחה סגורה, ששמע על הצעד הזה במהדורות החדשות שבהן דווח על התוכנית.

מסגד שהוצת ביוני בכפר מרייר ליד רמאללהצילום: דודו בכר

דיונים במשרד המשפטים

בשבוע שעבר התקיימו דיונים במשרד המשפטים, בפרקליטות המדינה ובפרקליטות הצבאית, בנוגע לשיפוט צבאי של מתפרעים יהודים. בדיונים הביעו אנשי הפרקליטות הצבאית התנגדות לצעד הזה מכמה טעמים. ראשית, טענו, אין בו תועלת ממשית, כי הבעיה העיקרית היא איסוף ראיות בקרב פעילי הימין, ובבתי המשפט הצבאיים חלים דיני הראיות שחלים בישראל, ואם אין ראיות להרשעה בישראל לא יהיו ראיות להרשעה ביו"ש.

שנית, טענו בפרקליטת הצבאית, העמדה לדין בידי אנשי צבא לפני שופטים צבאיים תגרום לפוליטיזציה נוספת של הצבא, דבר שהצבא רואה בו משגה אסטרטגי. שלישית, הניסיון שהצטבר מהעמדה לדין של מתנחלים בבתי משפט אלה, בשנות השבעים, היה שלילי. ורביעית, העמדה לדין בפועל תגרור עתירות לבג"ץ על אפליה, שבפרקליטות הצבאית סבורים שיש להן סיכויים טובים להתקבל.

ביום חמישי הועברה חוות דעת למשרד המשפטים, בעקבות הדיונים, המפרטת את ההשלכות המשפטיות של צעד זה.

בפרקליטות הצבאית מציינים עוד, כי דו"ח ועדת החקירה הממלכתית שחקרה את הטבח שביצע ד"ר ברוך גולדשטיין במערת המכפלה, בשנת 1994, בחנה לעומק את היעדר אכיפת החוק בשטחים. הוועדה בחנה גם את שאלת ההעמדה לדין ולא מצאה קשר בינה לאכיפת החוק הלקויה, הנובעת מבעיות העומדות בעינן גם היום: העדר משאבים, עבודת משטרה באיכות נמוכה, בעיה מנטלית של הצבא באכיפת חוק על יהודים והעדר תיאום בין הצבא להמשטרה.

עוד טענו בפרקליטות הצבאית שבניגוד לתפיסה הרווחת בציבור ובקרב מקבלי ההחלטות, השופטים הצבאיים אינם חותמות גומי, והם מדקדקים מאוד בתיקים המוגשים להם. בכיר בפרקליטות הצבאית ציין שהוא "סקפטי" ביחס לסיכוייה של הצהרת נתניהו להתממש. כעת עובר הטיפול בעניין זה לפרקליטות המדינה, שתקיים דיונים בטרם תגבש החלטה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מדובר צה"ל ומשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בישיבה שנערכה לפני כעשרה ימים, אצל שר המשפטים והשר לביטחון הפנים, סוכם לבחון את האפשרות להעמיד לדין אזרחים ישראלים בעבירות ביטחוניות לפני בתי משפט צבאיים הפועלים באיו"ש. לשם כך סוכם כי תיעשה עבודת מטה. בהמשך לכך הגיעה בסוף השבוע חוות דעת שהצבא הכין בנידון, ובכוונת משרד המשפטים לבחון את הנושא".

מפגש שני התקיים בשבוע שעבר, בין בכירי משרד המשפטים לרבנים ומנהיגים בציונות הדתית, בניסיון לגשר על עמדות בנוגע לפינוי מאחזים בגדה ותקיפות חיילים ומסגדים. באוגוסט התקיים מפגש ראשון, בלשכת המשנה לפרקליט המדינה שי ניצן, שבו סוכם להמשיך בהידברות.

במפגש בשבוע שעבר, בלשכת הרב חיים דרוקמן בירושלים, השתתפו ניצן, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, המשנה לפרקליט המדינה שוקי למברגר, מנהלת מחלקת הבג"צים אסנת מנדל והפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל דני עפרוני. מאנשי הציונות הדתית השתתפו ראש בית מדרש מהות, הרב אלישע וישלצקי, רב שכונת נחלת יצחק בתל אביב וראש ישיבתה, הרב מיכה הלוי, וחיים פלק, פעיל מרכזי בציונות הדתית.

בפגישה העלו הרבנים טענות נגד המערכת המשפטית בעניין פינוי מאחזים, ובפרט נגד ההחלטה על פינוי מגרון, ואמרו שהיא עוול.

אנשי משרד המשפטים פירטו את הנתונים העובדתיים, המצב המשפטי ועמדות הדרג המדיני, שעמדו בבסיס ההחלטות. ממשרד המשפטים נמסר אתמול שהמשתתפים סיכמו להמשיך בהידברות כדי למנוע עימות בעניין מגרון.

נציגי המדינה העלו את תקיפות החיילים ועובדי הציבור, שריפת המסגדים ואירועי "תג מחיר" והביעו דאגה. הרבנים הסכימו שהתופעה היא חמורה ושיש לנהל מלחמת חורמה בה.

בראיון לערוץ 7 אמר הרב דרוקמן, כי "נקודת המוצא היא שיש צורך להידבר. מתוך הידברות מבינים איש את רעהו. הפגישה היתה חשובה ועניינית מאוד".

Read this article in English: IDF opposes plan to try Jewish extremists in military courts

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ