הנשיא: היכולות ה'אמיתיות או המדומות' שלנו מספיקות להרתעה

"אף אחד אינו יודע בדיוק מה יש בדימונה, אך אני מוכרח להגיד שהדמיון והחשד של מדינות במזרח התיכון במה שיש שם מועילים להרתעה", אמר לשגרירים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נשיא המדינה, שמעון פרס, קרא היום למעורבות בינלאומית בהתמודדות עם סוגיית הגרעין האיראני אך הוסיף כי הוא לא מודאג מתקיפה איראנית. הנשיא אמר את הדברים בכנס שגרירי ישראל בעולם בהשתתפות שר החוץ, אביגדור ליברמן ו-160 ראשי נציגויות של ישראל בעולם.

"לישראל יש יכולות 'אמיתיות או מדומות' שמספיקות להרתעה. אף אחד אינו יודע בדיוק מה יש בדימונה, אך אני מוכרח להגיד שהדמיון והחשד של מדינות במזרח התיכון במה שיש שם מועילים להרתעה הישראלית וישראל הייתה חכמה מספיק לאורך כל השנים לשמר את מדיניות העמימות . תנו לאחרים לחשוד. יש לישראל תשובות גם בנושא האיראני, אך הטיפול בה מוטל על העולם כולו ואסור להופכו למונופול ישראלי".

הנשיא התייחס בדבריו גם ליחסים עם הפלסטינים ואמר כי ישראל נתפסת בעולם כעם כובש ואין להתעלם מכך. "המשך הסכסוך והעדר מו"מ בינינו לבין הפלסטינים מטילים צל כבד על תדמיתה של ישראל כמדינה שוחרת שלום ויותר מכך, מהווים תרוץ להמשך ליבוי השנאה כלפי ישראל, גם במסגרת ההפגנות והמחאות שצפינו נוכח האביב הערבי. "

פרס הוסיף כי הוא מעריך את אבו מאזן ופיאד, אך אינ מתעלם משגיאותיהם, "כדוגמת מפגשו של אבו מאזן עם המחבלת, אמנה מונא, אך לישראל לא יהיו פרטנרים טובים יותר לעשיית שלום. אני מאמין כי חיוני ואפשרי לפתוח מו"מ עם הרשות הפלסטינית. אני יודע שהבעיות בינינו לא ייפתרו ביום או בחודש, אך ניתן ליצור צרור של הסכמות ואמצעים לחידוש תהליך השלום, שישנה באופן דרמטי את מצבה של ישראל וישיב אותנו למסלול של מדינה שוחרת שלום".

"אין להתעלם מפירות השלום", הוסיף הנשיא. "גם הפלסטינים מודעים היטב ליתרונותיו , ישראל עשתה צעדים מהותיים לחיזוק הכלכלה הפלסטינית בגדה, ברמאללה דולקים האורות בלילה והבורסה בשכם פועלת ביום, ישנו שיפור מהותי במצב הכלכלי והביטחוני ו-15,000 אלף אנשי כוחות הביטחון הפרוסים בגדה נאמנים לאבו מאזן ונלחמים בטרור – הן ישראל והן הפלסטינים נהנים מהשקט היחסי השורר בגדה".

הנשיא פרס ושר החוץ ליברמן בכנס שגרירים צילום: משה מילנר, לע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ