40 מהמתפרעים בחטמ"ר אפרים יצאו מישיבת מרכז הרב

במשטרה חושדים כי מארגני ההתפרעות נעזרו במפות ותצלומי אוויר למעקב אחר צה"ל. השבוע נעצר אחד מתלמידי הישיבה וצפויים עוד מעצרים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

40 מהמתפרעים בבסיס החטיבה המרחבית אפרים לפני כשבועיים באו באוטובוס שיצא מישיבת מרכז הרב בירושלים - כך עולה מחקירת המשטרה. השבוע נעצר אחד מתלמידי הישיבה, מסמלי הציונות הדתית, בחשד שארגן את האוטובוס ופרץ לבסיס. המשטרה צפויה לעצור חשודים נוספים בתקופה הקרובה.

על פי ממצאי החקירה, שעות לפני ההתפרעות החלו פעילי ימין לקרוא לחבריהם מרחבי הארץ לבוא לשומרון כדי למחות נגד ההריסה המתוכננת של מצפה יצהר או רמת גלעד. שלושה פעילים מוכרים - אפי חייקין, דוד אליהו ומאיר אטינגר - שהורחקו מהשטחים בצו מנהלי ומתגוררים סמוך לישיבת מרכז הרב, ריכזו את היציאה של הפעילים מירושלים. בשלב מסוים נשכר אוטובוס, לא ברור עדיין על ידי מי, שהגיע למרכז הרב ואסף 40 איש, רובם תלמידי הישיבה. הנהג סיפר בחקירתו כי מי שארגן את המבצע היה "אדם בלי זקן".

בדרך לשומרון עצרו הפעילים כדי להעמיס חומרי תבערה וצמיגים, אותם הציתו בכניסה לבסיס חטמ"ר אפרים. לאחר מכן פרצו לבסיס, חלקם השחית כלי רכב של קצינים ואחרים יידו אבנים.

בעקבות האירועים פשטה משטרת ירושלים על דירתם של פעילי הימין המורחקים ועצרה אותם. אתמול הוארך מעצרם של השלושה בפעם החמישית, עד יום ראשון. במשטרה גילו כי העצורים שוחחו בטלפונים ניידים עם הצעירים שיצאו לשומרון. מעבר מכך, גם החזיקו בדירתם ובמחשביהם מידע סודי כמו תצלומי אוויר ומפות, ששימשו, על פי החשד, למעקב אחר כוחות צה"ל.

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  במקביל, נעצר השבוע ע', תושב השומרון ותלמיד במרכז הרב, בחשד שהיה ממארגני האוטובוס והשתתף בהתפרעות. שלשום, נערך מסדר זיהוי התמונות בו השתתפו נהג האוטובוס וקצינה בצה"ל, שזיהתה אותו ב"80 אחוזים" כמי שהיה סמוך לבסיס באותו לילה. מעצרו הוארך עד יום חמישי.

  השופט אביטל חן מבית המשפט השלום בירושלים כתב כי "אם לא תהיה התפתחות ממשית בחקירה יכולה המשטרה ליטול יוזמה ולשחרר בעצמה". פרקליטו, עו"ד דוד הלוי מעמותת חננו, אמר "למרשי אין כל קשר לחשדות המיוחסים לו. בית המשפט בהחלטתו רמז בצורה ברורה ומפורשת כי טוב תעשה המשטרה אם תתעשת ותשחרר אותו לביתו. אין לי ספק שבמקרה הזה יתברר כי רב מהומה על מאומה". מקורות במשטרה מסרו ל"הארץ" כי בימים הקרובים ייעצרו צעירים נוספים שהיו באוטובוס. למשטרה יש רשימה של מספר רב מהנוסעים, וכעת ינסו לעצור את המרכזיים שבהם. לעומת זאת, החקירה על התקיפה של מפקד החטיבה וסגנו בציר 55, עדיין במבוי סתום.

  אחד מסמליה הבולטים של הציונות הדתית

  ישיבת מרכז הרב היתה במשך שנים המקור האידיאולוגי להתנחלויות ביהודה ושומרון, ובה למדו מקימי גוש אמונים ורבניה. בשנים האחרונות, במיוחד מאז מת הרב אברהם שפירא ב-2007, הועם מעט זוהרה של הישיבה. עם זאת, היא עדיין נחשבת לאחד מסמלי הציונות הדתית, ומארחת מדי שנה את ראשי המדינה. ביום ירושלים האחרון אירחה הישיבה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהתקבל בכבוד מלכים. תלמידי הישיבה, חדורים להט אידיאולוגי, היו מעורבים בפעולות מחאה רבות, ובין היתר הובילו אירועי חסימת צירים בסביבות הישיבה.

  מהישיבה נמסר "אם המעשים שמיוחסים לבחור אכן נעשו, הם מנוגדים לקו הישיבה המחנכת לכבד את מוסדות המדינה ואהבת הארץ. לגבי האוטובוס, הישיבה לא הזמינה אוטובוס ואנו לא מכירים אף תלמיד שהיה על האוטובוס".

  מאיר ברטלר, מראשי נוער הגבעות אמר כי "בגבעות ובמאחזים קוראים הערב לכל אישי הציבור לרבנים ולפוליטקאים מתוך המחנה ומחוצה לו שבחרו לשקר ולהכפיש ולהטיל רפש בנערים חולצים בוני ארץ לערוך חשבון נפש למען עצמם ולמען העם והארץ. לא נערי גבעות הם אלו שפרצו לחטמ"ר".

  השב"כ ימליץ להוציא 3 צווי מעצר מנהליים

  במקביל לחקירת המשטרה, המליץ שירות הביטחון הכללי (שב"כ) להוציא לפחות שלושה צווי מעצר מנהלי נגד פעילי ימין, בגלל העלייה באירועי אלימות נגד פלסטינים ברחבי הגדה המערבית.

  לאחר ההתפרעות לפני שבועיים, הורה נתניהו לעשות שימוש גובר בצווי מעצר מנהליים. סמכות זו מוכרת למערכת הביטחון, ובעבר נעשה בה שימוש רחב לאחר הטבח במערת המכפלה ותקופת ההתנתקות.

  מאז, כמעט ולא הוצאו צווי מעצר אלו.

  כעת, בעקבות הוראת נתניהו, הכינו בשב"כ את התיקים המודיעיניים נגד מי שהם רואים כאחראים העיקריים לאירועים האחרונים בשטחים, הכוללים כריתת עצים והצתת מסגדים בגדה המערבית.

  לאחר המלצת השב"כ, יעבור העניין לבחינה משפטית בפרקליטות המדינה, ולאחר מכן יהיה טעון אישור של שר הביטחון אהוד ברק ושל בית משפט מחוזי. מהשב"כ ומלשכת שר הביטחון סירבו אתמול להתייחס לנושא.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ