המרוויחים מרפורמת ישי: משפחות מרובות ילדים

בדיקת השינויים של שר הפנים בטבלאות ההנחה בארנונה מעלה כי הם מיטיבים באופן מיוחד עם המגזר החרדי. ראש העיר ת"א: "פופוליזם זול"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שר הפנים אלי ישי הודיע אתמול על שורה של שינויים בטבלאות ההנחות בארנונה. על פי ההמלצות, יהנו מההטבות הורים לילדים עד גיל חמש, סטודנטים ועמותות. ישי הסביר כי הרקע לשינוי הוא המחאה החברתית, ואולם בדיקת השינויים מעלה כי הם עשויים להיטיב במיוחד עם אנשי המגזר החרדי.

על פי ההמלצות, יורחב מספר המשפחות מרובות הילדים שזכאיות להנחות בארנונה, כאשר סף ההכנסה יעלה בכ-25%. כך, למשל, עד היום היו משפחות בנות חמש נפשות זכאיות להנחה של 80% בארנונה רק אם הכנסתן היתה נמוכה מ-4,909 שקלים, ואולם מעתה יהיו זכאיות לו גם משפחות שהכנסתן נמוכה מ-6,136 שקלים. במקרה של משפחה בת שמונה נפשות, היא תידרש להוכיח הכנסה בגובה 9,401 שקלים לעומת 7,520 שקלים היום. כדי שאדם בודד יזכה לאותה הנחה, הוא יידרש להוכיח הכנסה בגובה 2,550 שקלים. שינוי נוסף נוגע לשיטת החישוב למספר הילדים, כאשר על פי ההמלצות, ילד במשפחה עד גיל חמש ייחשב כשתי נפשות.

לעומת זאת, חיילי מילואים יהיו זכאים להנחה של 5% בלבד. הסטודנטים הגרים במעונות יזכו להנחה של עד 66%, כאשר שכר הלימוד ינוכה מהכנסתם.

גם באשר לזכאות עמותות להנחות בארנונה נמצא כי הזכאות תהיה חלקית בלבד. לפי ישי, ההנחה בסך 66% מהארנונה תוענק רק לעמותות שהוכרו לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, אותו קובע שר האוצר לפי קריטריונים שונים. הסעיף מזכה את התורם לעמותות אלו בזיכוי ממס הכנסה. כך, מתוך כ-15 אלף עמותות, רק שליש מהן נכללות בסעיף זה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בעבר נהג משרד הפנים להעניק הנחה בארנונה לעמותות ללא מגבלת הסעיף, אולם בשנת 2003, בעת כהונת נתניהו כשר האוצר, החליט לבטלו. מאז פועלות העמותות לקבל סיוע כספי מהרשויות המקומיות באמצעות ועדת תמיכות עירונית. לדברי רשם העמותות לשעבר, עו"ד ירון קידר, הצעד יקל על פעילות הארגונים, אך ציין עם זאת כי הצעד "מצומצם [...] ומשאיר ארגונים רבים וחשובים בחוץ". ההודעה על שינויי הארנונה התקבלה אתמול במסיבת עיתונאים שכינס ישי בהתראה קצרה, וכחודש וחצי בלבד לאחר שהורה על כינונה של ועדת קהת בראשות מנכ"ל משרד הפנים לשעבר, דב קהת, לבחינת הסוגיה.

במשרד האוצר וברשויות המקומיות אמרו אתמול כי המהלך לא תואם עמן - ובאוצר אף ציינו כי אין לכך גיבוי תקציבי. "יידע הציבור כי כל פטור מארנונה כמוהו כמתן צ'ק ללא כיסוי - השר מרוויח כותרת ואילו האזרח מפסיד שירות חברתי", אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שהעריך את עלות ההנחות ביותר ממיליארד שקלים. גם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, העומד בראש פורום ה-15, ביקר את המהלך אותו הגדיר "פופוליזם זול".

במהלך קודם לפטור מלא מארנונה שאישר ישי בנובמבר האחרון, ניתן פטור לכל מוסד חינוכי שיש בו פנימייה, שבין הנהנים העיקריים ממנו ישנן 300 ישיבות הפועלות בישראל. צעד זה נוסף על פטור מלא מארנונה שניתן לישיבות קטנות על ידי שר הפנים לפני כשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ