הרשות הציעה כתנאי לחידוש המו"מ: נוותר על הקפאת הבנייה, נדרוש אסירים

הפלסטינים הגישו הצעה חדשה להתנעת השיחות בין הצדדים על רקע לחץ כבד מצד הקוורטט, אך בי-ם דחו אותה: מדובר בהחלפת תנאי מוקדם אחד באחר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הרשות הפלסטינית העבירה לישראל לפני כשבועיים באמצעות כמה גורמים בקוורטט הצעה חדשה להתנעת השיחות בין הצדדים. פקיד ישראלי בכיר שנחשף לפרטי ההצעה ציין כי הפלסטינים הסכימו לוותר על הדרישה להקפאת ההתנחלויות כתנאי חידוש השיחות, אולם דרשו במקום את שחרורם של למעלה מ-100 אסירים פלסטינים, שכלואים בישראל מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו.

ההצעה הפלסטינית החדשה היתה תוצאה של לחץ כבד שמפעילות חברות הקוורטט – ארה"ב, האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם - על יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) לחדש את השיחות לפני ה-26 בינואר. במועד זה יפוגו שלושה החודשים שהקצה הקוורטט לישראל ולפלסטינים לחדש את המו"מ ולהציג הצעות מהותיות בנושא גבולות וסידורי ביטחון.

גורמים בקוורטט – במיוחד האיחוד האירופי – הבהירו לפלסטינים כי במידה והמבוי הסתום יימשך עד ה-26 בינואר, האחריות לא תוטל רק על ישראל, אלא גם עליהם, ואם הם מעוניינים להימנע מכך עליהם להפגין גמישות שתאפשר את חידוש השיחות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עבאס, קלינטון ונתניהו, בספטמבר 2010

פקיד ישראלי בכיר ציין שבמצב שנוצר הפך התאריך של ה-26 בינואר ל"ספטמבר החדש", כאשר כולם ממתינים לראות מה יעשה אבו-מאזן. "יש דאגה אמיתית בקוורטט שאחרי המועד הזה אבו-מאזן יחזור למהלכים כאלה או אחרים באו"ם", אמר הפקיד הישראלי. "במקביל, אבו-מאזן יהיה צריך להכריע בעד או נגד ממשלת אחדות עם חמאס".

חודש לפני תום המועד הצדדים עדיין לא נפגשו אפילו לפגישת הכנה, שהיתה אמורה להתקיים כבר לפני חודשיים. בפגישה היו אמורים יועצו של ראש הממשלה נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, להגדיר את סדר היום של המו"מ ואת העקרונות לפיהם הוא ינוהל.

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי ישראל מסרבת להצעה הפלסטינית מכמה סיבות. ראשית, מדובר בהחלפה של תנאי מוקדם אחד – הקפאת ההתנחלויות, בתנאי מוקדם אחר – שחרור אסירים. בנוסף, ההצעה הפלסטינית היתה עמומה מדי ולא הבהירה האם תמורת שחרור האסירים יחודש המו"מ באופן מלא, כולל פגישות בין נתניהו לאבו-מאזן, או שתביא רק לקיומה של פגישת ההכנה בין עריקאת למולכו.

ישראל חוששת כי היא תשחרר את האסירים, אולם אחרי פגישת ההכנה יודיעו הפלסטינים על תנאים חדשים או ימצאו תירוצים להפסקת השיחות. לפחות חלק מהחששות הישראלים מוצדקים לאור העובדה שהפלסטינים אינם מעוניינים להגדיר את המהלך כ"חידוש המו"מ", אלא רק כ"חידוש שיחות" שנועד להגדיר קווי יסוד למו"מ שאולי יחודש בעתיד.

הקוורטט הודיע על המתווה לחידוש המו"מ ב-23 בספטמבר, מיד לאחר נאומיהם של נתניהו ואבו-מאזן בפני העצרת הכללית של האו"ם. לפי המתווה, שליחי הקוורטט היו צריכים להגיע לאזור ולהיפגש עם שני הצדדים בנפרד, ומיד לאחר מכן היתה צריכה להתקיים פגישת הכנה שלאחריה יוכרז על חידוש המו"מ בנושא הגבולות וסידורי הביטחון. משך הזמן לתהליך נקבע על שלושה חודשים.

עם זאת, כבר ב-26 באוקטובר כאשר שליחי הקוורטט הגיעו לראשונה לאזור התברר כי הן ישראל והן הפלסטינים אינם מעוניינים באמת בקידום התהליך ומעדיפים למצוא תירוצים ולגרור רגליים. הפלסטינים סירבו מאז לקיים פגישה ישירה בין נתניהו לאבו-מאזן ואף סירבו לקיים פגישת הכנה בין מולכו לעריקאת. הם התנו את קיומה של הפגישה בהקפאת הבנייה בהתנחלויות ובהסכמה ישראלית לקיים את המו"מ על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים.

עם זאת, הפלסטינים מיהרו להגיש לקוורטט הצעה מסודרת לגבי עמדות הפתיחה שלהם בעניין הגבולות וסידורי הביטחון. נציגי הקוורטט הסכימו לקבל את המסמכים שהגישו הפלסטינים, אולם הדגישו בפניהם כי עליהם להציג את המסמכים בפגישה ישירה עם גורמים ישראלים.

ראש הממשלה נתניהו מצידו מסרב להגיש עמדה ישראלית כתובה לקוורטט וטוען כי יציג עמדות רק ישירות לפלסטינים. יועצו של נתניהו עו"ד יצחק מולכו אמר בשיחות עם נציגי הקוורטט כי ישראל תגיש הצעה בנושא גבולות או ביטחון רק אחרי חודשיים-שלושה של פגישות אינטנסיביות עם הפלסטינים.

בנוסף, הפלסטינים טוענים כי ספירת שלושה החודשים החלה ב-26 באוקטובר ולפיכך תסתיים ב-26 בינואר. ישראל מנגד, טוענת כי מועד ספירת שלושה החודשים עדיין לא החל, כיוון שלא התקיימה כל פגישה ישירה בין הצדדים.

ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאאב עריקאת אמר בתגובה כי הפלסטינים לא הציעו לחדש את המו"מ תמורת שחרור אסירים. "אין לנו כל תנאים לחידוש המו"מ", אמר עריקאת, "עצירת ההתנחלויות, ניהול מו"מ על בסיס 1967 ושחרור אסירים הם לא תנאים מוקדמים אלא התחייבויות ישראליות ובלעדיהם איננו רואים חידוש של כל מו"מ עם ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ