משעל הורה להפסיק את הטרור נגד ישראל

ראש הלשכה המדינית של חמאס העביר את ההנחיה לזרוע הצבאית, בעקבות ההבנות עם עבאס. מקורות בישראל: איננו מכירים את ההוראה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מקורות בכירים בפתח אומרים כי ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, הורה לזרוע הצבאית של הארגון להפסיק את הפיגועים נגד מטרות ישראליות. זאת בעקבות ההבנות שהושגו בין יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), לבין משעל בדיונים שניהלו בקהיר. במערכת הביטחון בישראל טוענים כי לא מוכרת הנחיה כזו של משעל.

לדברי המקורות בפתח, משעל הורה על הפסקת אש דה-פקטו עם ישראל לא רק בעזה, שם נזהר חמאס זה תקופה ארוכה שלא לשגר רקטות, אלא גם בגדה המערבית. לטענת המקורות, ההוראה ניתנה כבר בסוף נובמבר, בעקבות ההסכמות בסבב הראשון של שיחות הפיוס שנערכו בקהיר בין צמרת החמאס לראשי הפתח. לאחר הפגישה בנובמבר פורסם כי שני הארגונים סיכמו על הפסקת אש זמנית (הודנא) בגדה ובעזה והתמקדות במאבק עממי בלבד, נוסח "האביב הערבי".

מקורות ביטחוניים בישראל אמרו כי לא ידוע להם על הנחיה מפורשת שהעביר משעל לפעילים בגדה וברצועה. לדבריהם, אין בשלב זה שינוי אסטרטגי או אידיאולוגי במדיניות החמאס, אלא צירוף של נסיבות טקטיות. בחמאס מזהים שהשעה אינה נוחה לביצוע פיגועי טרור, הן בשל האווירה בציבור הפלסטיני והן מחשש לפגיעה ישראלית בשליטתם ברצועת עזה, ולכן ממעטים לפעול.

פעילים בזרוע הצבאית של החמאס במצעד לציון שלוש שנים למאבק בצה"ל במבצע עופרת יצוקה, שלשום בעזהצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

עם זאת, אם תהיה לרשתות הטרור של הארגון בגדה הזדמנות לבצע פיגוע משמעותי, הן עשויות לנצלה כפי שעשו גם בעבר.

ההודעה על המדיניות החדשה, שפורסמה בכלי התקשורת, הביאה לתגובות לא צפויות דווקא מכיוון צמרת החמאס ברצועת עזה, שנראה כי הופתעה מדברי משעל. באמצע דצמבר, ביום השנה להקמת הארגון, הדגיש ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, כי "הדרך היחידה לשחרור האדמות הכבושות היא המאבק המזוין". גם השבוע אמר שר הפנים של החמאס, פתחי חמאד, דברים דומים, ורמז כי "הנהגת הפנים" של החמאס אינה מתכוונת בהכרח להסכים למדיניות החדשה של משעל.

אולם, בסוף השבוע שעבר שב משעל על הדברים תוך הסתייגות קלה. לדברי משעל, החמאס יתמקד מעתה במחאה עממית, אך לא יוותר על השימוש באלימות נגד ישראל. הוא הוסיף כי למחאה עממית יש "כוח של צונאמי", כפי שכבר הוכח בעולם הערבי. "לנו ולפתח יש כעת בסיס משותף שניתן לעבוד עליו, וזו המחאה העממית, שמבטאת את כוחו של העם", אמר.

בהמשך דבריו הביע משעל תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית, רצועת עזה ומזרח ירושלים. "בינינו לבין פתח יש הבדלים פוליטיים, אולם הבסיס המשותף הוא הסכמה על מדינה בגבולות 67'", אמר משעל. לדבריו, ההחלטה על ההתמקדות במאבק עממי התקבלה על ידי מועצת השורא של הארגון, כלומר בהסכמת כל בכירי התנועה.

המקורות בפתח אמרו כי החמאס אינו מתכוון להצהיר על הכרה בישראל או קבלה של הסכמי השלום עמה, אלא לנופף בשני דגלים מרכזיים: ההתמקדות במחאה עממית והסכמה להקמת מדינה בגבולות 67'. אין בכוונת הארגון להניח את נשקו או להפסיק את התחמשותו, ובמקרה של התקפה ישראלית יגיב עליה.

לדברי המקורות, הצהרות בכירי החמאס בעזה מעידות כי ייתכן שבצמרת הארגון ישנם גורמים שמתכוונים לטרפד את המהלך של ראש הלשכה המדינית, ודווקא ליזום פיגועים נגד ישראל, בעיקר כדי להוכיח את כוחם הפוליטי במסגרת המאבק הפנימי בחמאס. אולם הם הדגישו כי ניכר שמשעל מעוניין באחדות ובשילובו של החמאס באש"ף.

ברצועת עזה ממשיכים פלגים אחרים לנסות להוציא לפועל פיגועים, כמו החוליה שנפגעה שלשום בתקיפה ישראלית מהאוויר. גם הג'יהאד האיסלאמי אינו צפוי להצטרף למהלך של משעל. בינתיים הודיע אתמול יו"ר הפרלמנט הפלסטיני, השייח עזיז דוויק מהחמאס, כי הפרלמנט ישוב ויתכנס כבר בתחילת פברואר לישיבה שתתקיים במקביל בעזה ובגדה.

פעילות הפרלמנט מושבתת מאז יוני 2007, בעקבות ההפיכה שביצע החמאס ברצועת עזה. לדברי דוויק, ממשלת האחדות הפלסטינית תוקם בסוף ינואר ולא יהיו לה משימות מדיניות, מלבד ההיערכות לקראת בחירות. הוא הכחיש כי יעמוד בראשות ממשלת האחדות.

Read this article in English: Hamas forces ordered to cease attacks on Israeli targets, Palestinian sources say

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ