סקר: מפלגה בראשותו של יאיר לפיד תגרוף 15 מנדטים

מסקר שנערך עבור רשת ב' על רקע סערת הדרת הנשים, עולה שמפלגה בראשות דרעי תזכה ב-7 מנדטים. המפסידה הגדולה: קדימה

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

מפלגה חדשה בראשות יאיר לפיד, אם תקום, תגרוף 15 מנדטים בבחירות הקרובות ואילו מפלגה עתידית בראשות אריה דרעי תזכה ל-7 מנדטים, כך עולה מסקר שנערך עבור רשת ב'. לפי הסקר, המפלגות החדשות ייקחו מנדטים הן מהצד הימני של המפה והן מהצד השמאלי, אך המפסידה הגדולה תהיה קדימה שתצנח ל-10 מנדטים בלבד (לעומת 28 כיום). הסקר נערך על רקע סוגיית הדרת הנשים מהמרחב הציבורי והמחאה הציבורית בנושא.

המפלגה הגדולה ביותר תישאר הליכוד עם 24 מושבים, ואילו לפיד ידורג שני לפי סקר זה בצוותא עם מפלגת העבודה שתקבל אף היא 15 מקומות בכנסת. ישראל ביתנו שלישית עם 14 מושבים וקדימה, כאמור, עם 10 מנדטים בלבד. בסקר, שנערך עבור התכנית "הכל דיבורים", קיבלו ש"ס ומרצ 5 מנדטים כל אחת.

תיאורטית, אם יחברו לפיד ודרעי לצד המרכזי-שמאלי של המפה יחד עם קדימה, העבודה, מרצ והמפלגות הערביות, הם יגיעו למספר של 63 מנדטים ורוב בכנסת. גוש הימין והמפלגות החרדיות מגיעים ל-57 מנדטים, ועל מנת להקים קואליציה יצטרכו לחבור לאחת המפלגות החדשות או למפלגת מרכז או שמאל.

לפיד ודרעי, על פי הסקר הם ייגנבו קולות מימין ומשמאל במידה ויתמודדו צילום: ניר קידר ומוטי קמחי

בנקודה נוספת שנבחנה 47.6% הביעו התנגדות להקדמת הבחירות לעומת כ30% שתמכו בצעד. יותר מחמישית הנשאלים הביעו אדישות בנוגע למועד הבחירות. הסקר נערך על ידי חברת שווקים-פנורמה בקרב מדגם מייצג של 490 נשאלים.

"לעזור לנסראללה"

באחרונה הרבה יאיר לפיד לשתף את הגולשים בדעותיו על ענייני היום בעמוד הפייסבוק האישי שפתח. בעמוד, שצבר קרוב ל-30 אלף לייקים (לא רחוק מזה של פייסבוק "הארץ") חיווה שלשום לפיד את דעתו בסוגיית הדרת הנשים: "לכל החרדים שפנו אלי וניסו להבין למה זה כל כך מפריע לנו: האם היית מוכן לחיות במדינה שליהודים אסור לשיר? שליהודים אסור לשבת בקידמת האוטובוס? שליהודים אסור ללכת באותה מדרכה? שבה אומרים ליהודים איך להתלבש? שבה יורקים על יהודים? נכון שלא? אז למה יהודים לא ויהודיות כן?".

מוקדם יותר החודש כתב: "נסראללה אמר היום שכל פעיל חיזבאללה רוצה להיות שהיד כמו מורנייה. אולי הגיע הזמן לשכוח את האיבה בינינו ולהתחיל לעזור לו להגשים את מטרתו".

בשבוע שעבר אמר חבר הכנסת כרמל שאמה הכהן (ליכוד) כי בכוונתו להחזיר להליכי חקיקה את "חוק לפיד" שידרוש צינון מינימלי של שנה מעיתונאים המעוניינים לשמש חברי כנסת. החוק יידון בחודש הבא בוועדת חוק, חוקה ומשפט על מנת להכינו לקריאה ראשונה.

הכהן אמר כי לדעתו החוק צפוי לעבור ברוב גדול: "יש תמיכה גם בחלקים גדולים של האופוזיציה וגם בקואליציה". לדבריו, "ההצעה נועדה לשים סוף לעניין לפיו אדם שכבר גמלה בלבו ההחלטה להתמודד ממשיך בעבודתו כעיתונאי קובע דעות. ברגע שהחליט להתמודד הוא יודע לאיזה צד של המפה הוא שייך ולא יכול לדווח או לראיין בצורה אוביקטיבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ