הממשלה תדון בהצעה שתגביל הריסת בתים בהתנחלויות

על פי ההצעה כל הריסת מבנים בהתנחלויות ובמאחזים תותנה בפס"ד חלוט של ביהמ"ש שיבחן את הוכחות המשפחות הפלסטיניות לבעלות על הקרקע

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק הצפויה להגביל את יכולתה של המדינה להרוס בתים בהתנחלויות ובמאחזים. על פי ההצעה, כל פינוי משפחה או הרס מבנה בהתנחלות או מאחז, יהיה מותנה בפסק דין חלוט של בית משפט שיבחן את הראיות של המשפחות הפלסטיניות הטוענות לבעלות פרטית על הקרקע.

מציעי החוק העריכו היום (חמישי) כי הסיכויים שיעבור ביום ראשון קלושים. את ההצעה יזמו, בין היתר, יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, וחברי הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי ודוד רותם (ישראל ביתנו). על פי ההצעה, מפקד צבאי יוכל להורות על פינויו של אדם משטח המוחזק על ידו, רק אם הוצא פסק דין חלוט המבוסס על ראיות, בבית משפט המוסמך לעסוק בנושאי מקרקעין.

ההצעה נולדה בעקבות היערכות המדינה לפינוי המבנים השנויים במחלוקת במאחז מגרון. הפרקליטות התחייבה על פינוי מבנים והריסתם בעקבות תביעת משפחות פלסטיניות, אלא שרק לאחר שההתחייבות ניתנה לבג"צ התברר שאין באפשרות הפלסטינים להוכיח את בעלותם על הקרקע.

הרעיון העומד מאחורי החוק הוא הרצון לחייב את המדינה להציג ראיות וממצאים הנוגעים לבעלות פלסטינית על הקרקעות לפני שמתקבלת ההחלטה להרוס מבנים יהודים שהוקמו על אדמות אלה. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, בין היתר, כי "בדיון בבג"ץ לא נשמעות ראיות ולכן לעיתים נקבעת בעלות ללא בירור העובדות על ידי ראיות. ראוי כי לא יפונה אדם משטח המוחזק על ידו בשל טענות של מי שאינו בעלים ושלא הוכיח את בעלותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ