75% הצלחה לכיפת ברזל בשנת הפעלתה הראשונה

במלחמה, להבדיל מהסלמה, תוצב כיפת ברזל באתרים אסטרטגיים ולא ליד ריכוזי אוכלוסייה. בצה"ל מעריכים כי חמאס בעזה ימשיך בקו האלים

אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן

שיעור ההצלחה של טילי "כיפת ברזל" במשך השנה היוצאת, שנת ההפעלה הראשונה והמזורזת של המערכת, היה כ-75%. כך מסתבר מסיכום הפעלתם של מיירטי ההגנה האווירית בשלושה סבבים של התנגשות עם הארגונים המשגרים רקטות מעזה ובראשם החמאס.

המשמעות היא שחמישית עד רבע מטילי כיפת ברזל, המשוגרים בצמדים, לא פגעו במטרותיהם. באפריל הצליחו שמונה מעשרה יירוטים, באוגוסט 22 מ-28 ובאוקטובר שלושה משישה (ולפי חישוב אחר, המותנה בהגדרת הרקטות שראוי ליירטן, שלושה מתשעה). בסך הכל הצליחו 33 מתוך 44 יירוטים.

זהו אמנם הישג למפתחי המערכת ולמפעיליה בהשוואה למצב הקודם של אפס הגנה אווירית פעילה בפני רקטות, אך אין בעובדה זו כדי לנחם את תושבי הערים שהתרגלו לסמוך, לפחות חלקית, על כיפת ברזל. ההגנה שניתנה עד כה לריכוזי אוכלוסייה לא תהיה זמינה להם בעת מלחמה, למעט בתוקף קרבתם לבסיסי חיל האוויר ולאתרים אסטרטגיים.

מערכת כיפת ברזל בפעולה ליד באר שבע, באוגוסט האחרון. 33 מתוך 44 יירוטים הצליחו בשלושת הסבבים השנהצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במלחמה, להבדיל מהסלמה חולפת בעת שגרה, משימתם העיקרית של ההגנה האווירית ושל פיקוד העורף תהיה הבטחת הרציפות התפקודית של צה"ל ושל התשתית האסטרטגית כדי לסייע למאמץ התמרון הקרקעי בחזית, להביא שם להישגים מהירים ולקצר את המלחמה. זהו אחד הנושאים שייבדקו במשחק המלחמה הבא, שיערוך צה"ל ב-2012, ושיעסוק בהתלקחות אזורית כוללת.

למרות הכרזותיו של ראש הלשכה המדינית בחמאס חאלד משעל, על נכונותו לחדול מפיגועים נגד ישראל, מעריכים בצה"ל שהשפעתו המעשית של קו מוצהר זה על פעולות הארגון מתוך עזה מוגבלת. לדעת גורמים בצה"ל העוקבים אחר יחסי הכוחות הפנימיים בחמאס, ירד משעל - שמעמדו התערער במקביל לזה של מארחיו ממשטר אסד בדמשק - מהמקום הראשון בחשיבותו למקום השלישי או הרביעי, אחרי ראש הזרוע הצבאית אחמד ג'עברי ושותפו של ג'עברי לפיקוד מוחמד דף ולצד או לאחר ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה. איש מאלה לא אימץ עד כה את הקו החדש של משעל.

החשש מזליגת ראשי קרב כימיים או ביולוגיים מהמאגר הסורי לידי חיזבאללה, חמאס או ארגונים קיצוניים עוד יותר מדאיג את פיקוד העורף. ל-40% מאזרחי ישראל אין ערכות הגנה מפני נשק כימי. האיום העיקרי צפוי שוב באזורים המאוכלסים בצפיפות - גוש דן ומפרץ חיפה - אך גם שם אין מסכות למאות אלפי אזרחים. רכש ותחזוקה של ערכות לאוכלוסייה כולה מחייבים תקציב שנתי נוסף של רבע מיליארד דולר.

פיקוד העורף, בראשות האלוף אייל אייזנברג, עומד לחלק את ישראל ל-290 גזרות, שבכל אחת מהן תופעל התרעה ממוקדת על התקרבות טיל, מבלי להשבית את שגרת החיים בגזרות הסמוכות. ההתרעה תינתן בעת ובעונה אחת לטלפונים הסלולריים באזור המותקף, למסכי הטלוויזיה שם, לשידורי הרדיו, למחשבים ובצפירה.

בצה"ל זועמים על חברות סלולר המעכבות בחצי שנה, משיקולים מסחריים, את הניסוי האחרון שלקראת הכרזת המערכת כמבצעית. משלחת של המשמר הלאומי האמריקאי שביקרה בישראל והתרשמה מהמערכת הזדרזה לרכוש אותה ולהכניסה לפעולה בניו יורק, שם היא תשדר גם לשלטי חוצות.

ב-32 ימי תקיפתו של העורף ביולי-אוגוסט 2006 פגעו בישראל למעלה מ-400 טילים ורקטות ונהרגו 43 אזרחים, יחס של כ-100 ראשי קרב להרוג. יחס זה נשמר בערך גם בסבבי ההסלמה בדרום השנה.

אם הצבאות והארגונים סביב ישראל יספיקו לשגר אליה רבים מ-60 אלף הטילים והרקטות שבידיהם בעת מלחמה, יהיו בעורף כ-600 הרוגים. בצה"ל מקווים שהמלחמה תסתיים בתוך ימים מעטים, בטרם ישוגר חימוש זה ברובו, וכי ייחסך גם נזק כבד מהמשק. ב-2006 עלתה הפגיעה בעורף כ-1.6 מיליארד דולר - 50 מיליון ליום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ