השליח האירופי לענייני האביב הערבי: "ישראל לא צריכה לחשוש מעליית האיסלאם"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

השליח המיוחד של האיחוד האירופי לענייני האביב הערבי, ברנארדינו ליאון, הגיע אתמול לביקור בזק בישראל. בראיון ל"הארץ" אמר כי אינו סבור שישראל צריכה לחשוש מעליית המפלגות האיסלאמיות לשלטון במצרים, תוניסיה ומרוקו. "הרבה יותר קשה להגיע למצב מלחמה עם דמוקרטיות", הדגיש.

ליאון, שמונה לתפקיד ביולי השנה, שימש קודם לכן יועצו המדיני של ראש ממשלת ספרד היוצא, חוזה לואיס סאפאטרו. יש לו ניסיון דיפלומטי של יותר מ-20 שנה, שבהן עסק בעיקר במזרח התיכון ובעולם הערבי. בחודשים האחרונים קיים שורה של מסעות דילוגים בין מצרים, מרוקו, תוניסיה ולוב כדי להתחיל לגבש ערוצי הידברות בין האיחוד האירופי לבין המפלגות החדשות שהוקמו שם, במיוחד הגורמים האיסלאמיסטיים.

ליאון הגיע לישראל בין השאר כדי להבהיר לבכירי המערכת המדינית בירושלים את עמדת האיחוד האירופי ביחס לחילופי המשטרים במדינות ערב, וכן כדי להעביר מסר הרגעה בכל הנוגע להשפעה של שינויים אלה על ישראל. אתמול נפגש בירושלים עם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, עם סגן שר החוץ דני אילון ועם יותר מ-20 שגרירי ישראל באיחוד האירופי.

"אני מבין את חוסר הוודאות שחשים בישראל", הוא אומר, "אבל המסר שלי לישראלים הוא שהתוצאה של המעבר לדמוקרטיה במדינות ערב עשויה להיות שונה אם הקהילה הבינלאומית תתמוך בתהליך. אם רק נעמוד כצופים מן הצד, ייתכן שזה לא יקרה - אבל אם ניקח חלק בכך זה עשוי לעבוד".

ליאון התייחס לחשדנות המערכת המדינית-ביטחונית בישראל למונח "האביב הערבי" והעדפתה להשתמש במונחים כמו "חורף איסלאמי". "אני מודע לכך", מדגיש ליאון, "המצב אינו קל, אבל צריך לזכור שהחורף האמיתי הוא מה שהיה קודם - מדינות שבהן יש שחיתות ועינויים. המעבר לדמוקרטיה עשוי לקחת שנים ארוכות, אבל אם נמשיך בקו הנוכחי המצב לבטח יהיה טוב יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ