עמוס הראל
עמוס הראל

הרמטכ"ל, בני גנץ, התייחס שלשום לראשונה בפומבי לאיום הגרעין האיראני. אחרי כמעט שנה בתפקיד, שבמהלכה גזר על עצמו, בדרך כלל, שתיקה תקשורתית, הופיע גנץ פעמיים בתוך שבוע: תחילה בראיון ראשון (אמנם רק לגלי צה"ל ורק במסגרת השירותרום) ואחר כך בפני תלמידי תיכון בבאר טוביה. לשאלה המפורטת שהציג לו שלשום אחד התלמידים - האם ישראל צריכה לתקוף באיראן, האם יש לה יכולת לעשות זאת ואם עליה לפעול לבד - השיב גנץ באמירה כללית, שלפיה "בהיערכות בינלאומית ראויה ובהיערכות ישראלית מתאימה ניתן להתמודד עם האתגר הזה".

המעניין בדברים הוא שהרמטכ"ל, שהתקשורת מייחסת לו (כמו לקודמו, גבי אשכנזי) מקום מרכזי בקוטב המתון של הצמרת הישראלית במחלוקת על איראן, בוחר להדגיש בראש ובראשונה את חשיבות המהלך הבינלאומי נגד האיראנים. זו גישה שתואמת את הדברים שאמר כאן שר ההגנה האמריקאי, ליאון פנאטה, בביקורו האחרון בישראל באוקטובר. גנץ נזהר מללבות את האווירה, הטעונה ממילא באזור, באמצעות הצהרות מאיימות כלפי האיראנים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הפרשנויות, ישירות לפייסבוק

דבריו של הרמטכ"ל נאמרו ערב השנה החדשה, 2012, שגם היא - כמו שלוש או ארבע קודמותיה - מתוארת כ"שנה גורלית" בהקשר האיראני. סדרת תקלות ותאונות מסתוריות אמנם הרחיקה את האיראנים עד היום מהיעד של ייצור ראש קרב גרעיני, הרבה מעבר לתחזיות הפסימיות של שירותי הביון המערביים, אבל נדמה שזמנו של המערב אוזל בהדרגה. ההתקדמות האיראנית מחייבת צעדים חריפים יותר.

על רקע זה, מפזרת ארצות הברית בשבועות האחרונים יותר איומים מרומזים על תקיפה אפשרית מצדה באיראן, ומה שריאלי יותר כנראה, בשלב הנוכחי, היא גם מקדמת סבב נוסף של סנקציות. הנשיא ברק אובמה שוקל הגבלות נוספות על הסחר עם הבנק המרכזי האיראני, בעוד שרי החוץ האירופים צפויים לדון בעוד כחודש באמברגו על מוצרי נפט מאיראן.

התגובה האיראנית למהלכים הללו כפולה, אך גם אופיינית. בשבוע שעבר איימה איראן לסגור את מיצרי הורמוז (ולשתק בכך כחמישית מאספקת הנפט העולמית, המגיעה במכליות דרך המפרץ הפרסי). אתמול, לעומת זאת, הודיעה טהראן על נכונותה לחדש בקרוב את השיחות שהוקפאו עם האיחוד האירופי בסוגיית הגרעין. ההערכה הסבירה היא שמדובר בעוד מהלך שמטרתו להרוויח זמן, להשעות את הידוק טבעת הסנקציות על איראן, בעודה ממשיכה לקדם את הפרויקט הגרעיני שלה.

אף שארה"ב הבהירה באחרונה בקול חד וברור כי אינה מעוניינת כעת בתקיפה ישראלית באיראן, בחודשים האחרונים חלה התקרבות בין שתי המדינות בכל הנוגע לניתוח נתוני המודיעין על תוכנית הגרעין. ההבנה המשותפת היא שאיראן התבססה ב"מרחב הסף", שיאפשר לה התקדמות מהירה אל הגרעין במקרה שהמנהיג הרוחני שלה, עלי חמנאי, יחליט כי הגיעה השעה לכך. אך אם בעבר דיברו במערב במונחים של "פריצה קדימה" (BREAKOUT), דהירה מוצהרת של איראן ליעד שתהיה כרוכה גם בגירוש פקחי סבא"א ותארך כשנה, כעת מוזכרת גם אפשרות אלטרנטיבית - "התגנבות" (SNEAK OUT).

המשמעות היא שאיראן סבורה כנראה ששנה תהיה פרק זמן ארוך מדי להגשמת תוכניתה, ולכן תנסה לאגור עוד יכולות בחשאי, שיציבו אותה בהמשך במרחק של חודשים ספורים בלבד מפצצה. עם זאת, ככל הידוע האמריקאים אינם שותפים בינתיים לאבחנה נוספת של שר הביטחון, אהוד ברק, שטען בחודש שעבר כי נותרה רק כשנה לתקיפה אפקטיבית של אתרי הגרעין.

ברק מכוון לאפשרות שאיראן תהיה חסינה מנזק קטלני לתוכנית באמצעות תקיפה אווירית, משום שתוכל עד אז לרכז חלק ניכר מהתשתיות הדרושות באתר התת-קרקעי, המוגן, ליד העיר הקדושה קום. נראה שהתחושה המקובלת בוושינגטון, כמו גם בקרב מומחים שונים בקהילה הבינלאומית (גם בישראל), היא שזו הצגה מחמירה מדי של המציאות וכי חלון הזמנים רחב יותר מכפי שמציג שר הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ