הכנסת תסלול היום את דרכו של אשר גרוניס לנשיאות בית המשפט העליון

היועצת המשפטית של ועדת החוקה ביקרה את החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, וטענה כי הוא פרסונלי ועשוי לגרום לה לפעול בהרכב חסר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"חוק גרוניס", שיסלול את הדרך למינויו של השופט אשר גרוניס לתפקיד נשיא בית המשפט העליון, יעלה היום במליאת הכנסת וצפוי לעבור בקריאה שנייה ושלישית. החוק, שיזם ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), מבטל את המגבלה על שופטי העליון, שלפיה רק שופט שלו יתרת כהונה של שלוש שנים ומעלה יכול להתמנות לנשיא. המגבלה הוטלה ב-2007 בחקיקה שהוביל שר המשפטים לשעבר, דניאל פרידמן, והחוק החדש קובע כי לא תוטל כל מגבלה בעניין כתנאי לבחירת השופטים לתפקיד הנשיא. לגרוניס נותרו פחות משלוש שנים מיום פרישתה של הנשיאה דורית ביניש, בחודש הבא, עד פרישתו לגמלאות.

האופוזיציה צפויה לקיים היום מרתון דיונים במליאה על מאות ההסתייגויות שהגישה לחוק. אתמול שיגרו אנשי רוח ופרופסורים למשפטים קול קורא ליו"ר הכנסת, לראשי הסיעות וליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה למנוע את חוק גרוניס: "אסור לאפשר מינוי שופטים מטעם, בוודאי לא נשיאים מטעם הקיצוניים בפוליטיקאים", כתבו. "על גרוניס לאפשר למרים נאור, שהיא לצער הקיצוניים אשה, להתמנות ולשלוח בכך מסר ברור: עם רמיסת החוק לא משתפים פעולה. המשפט בישראל יהיה עצמאי".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נשיאת העליון דורית ביניש (מימין), עו"ד סיגל קוגוט (במרכז) וח"כ דוד רותם (משמאל) בוועדת החוקה בכנסת צילום: תומר אפלבאום

חוק אחר, שיועלה היום לדיון בוועדת החוקה כהכנה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, הוא החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, שיביאו לחיזוק הימין בוועדה. נוסח החוק ספג ביקורת חריפה מפיה של היועצת המשפטית של ועדת החוקה, עו"ד סיגל קוגוט. החוק, שיזמו יו"ר הקואליציה זאב אלקין וח"כ יריב לוין (ליכוד), יחד עם ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), נועד לשנות את הרכב נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה, כך שיישבו בה נציג קואליציה ונציג אופוזיציה מהלשכה. כך יגדל כוחו של שר המשפטים יעקב נאמן בוועדה.

קוגוט טוענת כי נוסח החוק מעלה חשש שמדובר בחוק פרסונלי, הנגוע בבעיות משפטיות משמעותיות. לדבריה, ההסדר המוצע ולפיו שני מועמדי לשכת עורכי הדין לוועדה ימונו רק אם יגרפו רוב של שני שלישים מקולות הבוחרים, יגרום לכך שהלשכה לא תצליח למנות כלל מועמדים לוועדה.

"ההוראות (של סעיפי החוק המוצע - י"ל) מביאות למצב שבו מודחים נציגי הלשכה בוועדה לאלתר, וזו מתפקדת בהרכב חסר למשך פרק זמן ארוך", אמרה, "בחלקן הן משנות באופן רטרואקטיבי תוצאות של בחירות, תוך אימוץ חלק מהבחירה ומחיקת חלק אחר שלה, ללא שוני רלוונטי בין קבוצות הבוחרים ובין הנבחרים שאחד מהם מסולק". קוגוט ביקרה גם את כוונתו של ח"כ אלקין להוסיף לחוק הקיים סעיף שיחייב את לשכת עורכי הדין לקיים לאלתר בחירות מחודשות לוועדה, על אף שמערכת הבחירות ללשכה הסתיימה רק לפני שבועות אחדים.

השופט אשר גרוניסצילום: תומר אפלבאום

בתוך כך, היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, אישר להניח על שולחן הכנסת שתי הצעות חוק נוספות ושנויות במחלוקת, הנוגעות לשינוי הרכב בית המשפט העליון. מדובר בהצעה שיזם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) ולפיה אדם שגר מחוץ לגבולות ישראל לא יוכל לכהן בבית המשפט העליון - הצעה שתמנע מינוי שופטים מתנחלים - וכן בהצעה שיזם ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), שזכתה לכינוי "חוק ג'ובראן". לפי הצעתו של בן ארי, ימונו לשופטי עליון רק מועמדים ששירתו בצה"ל או התנדבו לשירות לאומי. מלבד זאת, היא קובעת כי שופט שהתמנה לבית המשפט העליון ולא שירת בצה"ל או התנדב לשירות לאומי לא ימונה לתפקיד נשיא העליון או המשנה לנשיא בטרם ישלים שירות צבאי או לאומי.

ההצעות יובאו היום לדיון בנשיאות הכנסת, שתחליט אם לגבות את חוות הדעת המשפטית ולאפשר את הנחת ההצעות על שולחן הכנסת.

הנשיאות מוסמכת לפסול את הנחתן של הצעות חוק המוגדרות כגזעניות במהותן, או כאלה השוללות את קיומה של ישראל כמדינת העם היהודי. בחוות הדעת כתב היועץ ינון כי קשה לסווג את הצעות החוק כגזעניות במהותן,

כיוון שאינן מבקשות להגביל מינוי שופטים לבית המשפט העליון בשל עילות הנוגעות לצבע, השתייכות לגזע או מוצא לאומי או אתני. כל זאת נוכח מדיניות נשיאות הכנסת לדורותיה, המעניקה פרשנות מצמצמת לעילות הפסילה שבתקנון.

למרות כל זאת, ינון הדגיש כי ההצעות נוגדות עקרונות יסוד, שכן הן מבקשות להפלות לרעה קבוצות אוכלוסייה מסוימות ולמנוע מהן את האפשרות לכהן בבית המשפט העליון.

לדבריו, ההצעות גם יוצרות אבחנה לא עניינית בין מועמדים לכהונה בבית המשפט העליון לבין מועמדים לכהונה בערכאות השיפוט האחרות. אחת מההצעות אף קובעת הוראה רטרואקטיבית בדבר מגבלה על מי שכבר מכהן בבית המשפט העליון. ינון הוסיף כי מכיוון שלנשיאות הכנסת אין סמכות לפסול הנחת הצעות חוק בשל היותן בלתי חוקתיות, הרי שההחלטה להניחן בכל זאת לא תעיד כי הן חוקיות.

Read this article in English: MKs propose new bills limiting Israel Supreme Court membership

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ