בתגובה לגירוש הנספח הצבאי ממוסקווה: ישראל סילקה בחשאי את מקבילו הרוסי

המהלך, שהתבצע לפני ארבעה חודשים, נשמר בחשאיות כדי לא להחריף את המתיחות בין המדינות על רקע הפרשה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ישראל גירשה לפני כארבעה חודשים את הנספח הצבאי בשגרירות רוסיה בתל אביב. לדברי מקור במשרד החוץ, המהלך היה תגובה לגירושו של הנספח הצבאי הישראלי במוסקווה, אלוף-משנה ואדים ליידרמן, כמה שבועות קודם לכן, מתוך רצון לנקוט מדיניות של הדדיות. עם זאת, גירוש הנספח הרוסי נשמר בחשאיות כדי לא להחריף את המתיחות בין המדינות.

מאז הגירוש ההדדי של הנספחים הצבאיים מונו להם מחליפים, אולם אלה פועלים תחת הגבלות משמעותיות. הנספח הצבאי הנוכחי של ישראל במוסקווה נפגש עם אנשי קשר בודדים בלבד במערכת הביטחון של רוסיה, שאחראים רשמית על הקשרים הביטחוניים עם ישראל וכן עם נספחים צבאיים של מדינות אחרות.

הנספח הצבאי הקודם ליידרמן עוכב לחקירה במוסקווה על ידי שירותי הביטחון הרוסיים במאי 2011, ולבסוף הוכרז כאישיות בלתי רצויה ברוסיה וגורש. הטענה הרוסית היתה כי הוא עסק באיסוף מידע מודיעיני על עסקאות נשק רוסיות עם מדינות ערב, וכן ניסה לקדם בצורה אגרסיבית את ענייניהן של התעשיות הביטחוניות הישראליות בשוק הרוסי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

לאחר גירושו התעוררה מחלוקת חריפה בין משרד החוץ לבין משרד הביטחון וצה"ל אם לנקוט צעד דומה נגד הנספח הצבאי הרוסי. מערכת הביטחון לחצה לנקוט מדיניות של הדדיות, אולם בתחילה היססו במשרד החוץ ואף טענו כי הנספח הצבאי הישראלי חרג מסמכויותיו ופעל בניגוד לנהלים, מה שהביא לגירושו. עוד טענו כי ליידרמן הוזהר שלוש פעמים על ידי משרד החוץ הרוסי כי הוא פועל בניגוד לנהלים, אך המשיך בפעילותו.

במשרד הביטחון ובצה"ל זעמו על ההאשמות ואמרו אז בתגובה כי הנספח הצבאי עודכן בלקוניות על ידי אנשי משרד החוץ לגבי מכתבי האזהרה הרוסיים, לא קיבל את העותקים המקוריים ולכן לא הבין שהוא נמצא בבעיה חמורה. במערכת הביטחון טענו כי הרקע לגירוש היה רצון רוסי להעביר מסר לישראל בנושאים אחרים שכלל אינם קשורים לתפקודו של הנספח.

לאור המחלוקות התקיימו לפני כמה חודשים דיונים בנושא בדרג גבוה בהם השתתפו גם שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן. בסיום הדיונים הוחלט לבסוף לקבל את עמדת מערכת הביטחון ולהודיע גם לנספח הצבאי הרוסי כי עליו לעזוב את ישראל.

עד לגירושו של הנספח הצבאי הישראלי היתה מערכת היחסים הביטחונית בין ישראל לרוסיה במגמת שיפור. עם זאת, בחודשים האחרונים התגברה המתיחות בין הצדדים, במיוחד על רקע עמדתה של רוסיה כלפי משטרו של בשאר אל-אסד בסוריה והעובדה שהרוסים אינם מפסיקים את מכירות הנשק לסורים. רק לפני כשבועיים שודר בטלוויזיה הסורית שיגור של טיל חוף-ים מתקדם מדגם "יאחונט" שרוסיה מכרה לאחרונה לסוריה, חרף התנגדותה של ישראל.

שר החוץ ליברמן דן במכירות הנשק הרוסיות לסוריה בביקורו האחרון במוסקווה, שבמהלכו נפגש עם ראש הממשלה ולדימיר פוטין. לאחר חזרתו אמר ליברמן בתדרוך לכתבים, כי הוא מנסה להגיע להבנות עם הרוסים בנוגע למכירות הנשק לסוריה. "לא נסעתי לרוסיה לחינם", אמר אז ליברמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ