המשנה ליועמ"ש: הכנסת מנצלת לרעה את כוחה |

הקואליציה: לבטל הבחירות בלשכת עו"ד כדי לשנות הרכב הוועדה לבחירת שופטים

נוסח חדש לחוק מחזק את כוחו של שר המשפטים בוועדה, אך בניגוד אליו, משרדו מתנגד. האופוזיציה: "אחד הדילים המסריחים בתולדות המדינה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה אישרה הבוקר (שני) את נוסח החוק החדש לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, לקריאה שנייה ושלישית. הוועדה קיימה הבוקר דיון סוער בנוסח החדש ומעורר המחלוקת לחוק, לקראת הצגתו לקריאה שנייה ושלישית במליאה. הנוסח המתוקן קובע כי יבוטלו הבחירות שנערכו בחודש שעבר בלשכת עו"ד ובמקומן ייערכו בחירות מחודשות. לפי התיקון ובניגוד למצב הקיים היום, הבוחרים לא יוכלו לסמן שני מועמדים אלא רק מועמד אחד ובכך תתבטל בהכרח בחירתם של שני נציגי האופוזיציה, ואחד המקומות בוועדה יימסר לקואליציה, מה שיחזק את כוחו של שר המשפטים יעקב נאמן בוועדה.

במהלך הדיון הסוער התברר כי שר המשפטים יעקב נאמן והמשרד עליו הוא אמון מחזיקים בעמדות מנוגדות לחלוטין. נציגו של נאמן אמר כי השר סומך את ידיו על הנוסח החדש ולא ראה הצדקה להביאו מחדש לוועדת השרים לחקיקה כדי לגבש עמדה. לעומתו, נציגת משרד המשפטים, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, אמרה כי "הצעת החוק הזאת מעידה על עצמה בצורה ברורה שתכליתה אינו אלא שינוי בדיעבד רק משום שתוצאות הבחירה לא מוצאת חן בעיני ח"כים כאלה או אחרים. הכנסת מנצלת לרעה את אפשרותה לחוקק חוקים".

נציגי האופוזיציה שגילו על מהות התיקון המוצע עם כניסתם לדיון הגדירו אותו "כשערורייתי ולא דמוקרטי", וח"כ אחמד טיבי אף דרש להכריז על הישיבה "כלא חוקית ומסכנת את חוקי הדמוקרטיה". ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג אמר בדיון כי "זה אחד המסמכים המבישים והמבזים ביותר שראיתי מעודי. כולם יודעים שזה דיל עם ש"ס על הוועדה למינוי דיינים". הרצוג פנה לאחד מיוזמי החוק, ח"כ זאב אלקין ושאל: "אתה חושב שאנחנו מטומטמים? זה פשוט מבזה. הדבר האחרון הוא שבירת הכלים: שנים בחרו ככה. היה פה הגיון. אתה מעוות ואתה משנה את הכללים בצורה בלתי מתקבלת על הדעת".

ח"כ דוד רותם והשר נאמן בוועדת חוקהצילום: מיכל פתאל

  ח"כ אלקין וראש לשכת עו"ד: החוק שומר על ערכי הדמוקרטיה

  אלקין עצמו הסביר בדיון כי "הנוסח החדש מדבר על הסדר אחר לגמרי... הבחירות במועצת הלשכה יעשו בצורה פשוטה - רשימת מועמדים וכל חבר מועצה יצביע עבור אחד בלבד. כך תמיד יהיו שניים שיקבלו את מירב הקולות. ברור ששיטה כזאת של הצבעה מבטיחה ייצוג לשתי הקבוצות האלה. זהו הסדר ראוי ומגיע לאותה הנקודה שרצה להגיע החוק בקריאה טרומית ופותר את הבעיות השונות שעלו בנוסח הקודם".

  אלקין דחה את הטענות הקשות לפיהן לכנסת אסור לבטל תוצאות בחירות שכבר התקיימו, וטען כי "עמדה לרשותנו האפשרות לחוקק את החוק עד יום הבחירות. פנה ראש הוועדה ללשכת עורכי הדין וביקש ממנה לדחות בשבוע את ההצבעה. לצערי המועצה של לשכת עורכי הדין התעלמה מהפניה הזאת ולכן הטענות על רטרואקטיביות הן צעקות של הקוזאק הנגזל. בכל מקרה אנחנו מציעים פתרון פשוט".

  דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין יצא להגנת החוק החדש ואלקין. "אני כראש לשכת עורכי הדין סבור שמדובר בחוק נכון, טוב, ששומר על ערכי הדמוקרטיה. החוק הזה עושה סדר בתוך הלשכה. קולם של חברי לשכת עורכי הדין באמצעות החוק הזה יישמע. אנחנו נוכל להיערך לחוק הזה בתוך חודש ימים".

  אולם טענה זו נתקלה בביקורת חריפה של חלק מחברי הכנסת בדיון. ח"כ ניצן הורוביץ תקף גם הוא בחריפות את החוק והגדירו כ"אחד הדילים המסריחים בתולדות המדינה. לצורך קיום הדיל המסריח הזה מעניקים סמכויות דיקטטוריות לראש לשכת עורכי הדין. תתבייש. כופים הדחת נציגים שרק נבחרו - רחל בן ארי וחאלד זועבי, שנבחרו לפי כל הכללים. זה פשוט להשתין על הכנסת מהמקפצה. לקחת חוק ולעשות ממנו פלסתר. אני קורא לוועדה לדחות את החוק הזה בשאט נפש".

  ח"כ טיבי תמה "למה שר המשפטים לא נמצא כאן, בדיון חשוב כזה ששמו שורבב אליו. היה חשוב לשמוע ולו פעם אחת את עמדתו בנושא כלשהו. זה אחד החוקים המבזים ביותר בכנסת ה-18. כל יום שהכנסת הזאת מתכנסת היא סכנה לדמוקרטיה והוועדה הזאת, כמעט כל הצעה שמגיעה אליה היא אנטי דמוקרטית בעליל. לראשונה נבחר בבחירות דמוקרטיות נציג ערבי ללשכה. אלה היו בחירות הוגנות. והבחירות שלו ושל עמיתתו, הנציגה השניה שהיא אשה היו לשלוש שנים. ממתי ממשלה שולטת באיגוד? מי מאפשר את השליטה ושליחת הידיים באיגוד?...".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ